روش های محبوب دندانپزشکی زیبایی

این روزها دندانپزشکی زیبایی از همیشه محبوب تر است، تعداد زیادی از افراد به دنبال راه هایی برای بهبود یا ترمیم ظاهر لبخند خود هستند. لبخند یک دارایی مهم اجتماعی تلقی می شود، برخی معتقدند که یک لبخند غیر جذاب، بعضا امکان کاهش موفقیت شغلی را به دنبال دارد.

در اینجا هفت مورد از پرطرفدارترین روش های دندانپزشکی زیبایی را بیان می کنیم:

سفید کردن دندان ها

سفید کردن دندان ها یا بلیچینگ، یکی از محبوب ترین روش درمانی دندانپزشکی است. سهولت دسترسی و هزینه کم نسبی آن را برای افرادی که به دنبال بهبود زیبایی های لبخند هستند و همچنین می خواهند که روش تهاجمی را انتخاب نکنند، گزینه ای بسیار جذابی کرده است.
به طور معمول بهترین نتایج با استفاده از روش های سفید کننده حرفه ای در مطب حاصل می شود، اگرچه محصولات سفیدکننده در منزل نیز وجود دارند که این امکان را فراهم می کنند که خودتان این کار را انجام دهید.
بسته به نوع خاصی از روش های سفید کننده دندان که شما انتخاب می کنید، ممکن است بتوانید رنگ دندان ها را دو تا نه سایه روشن کنید. نتایج موقت هستند و چندین ماه به طول می انجامند (بسته به اینکه به چه میزان از دندان های خود مراقبت می کنید).

روکش پرسلن

برای آن دسته از افرادی که سفید کردن دندان ها گزینه ی مناسبی برایشان نیست، تیرگی های دندان به گونه ی حادتری است و یا نیاز به ترمیم دارد، ممکن است روکش پرسلن روش بهتری باشد. یک پوسته چینی که برای اصلاح مینای فرسوده، تراز کردن، برطرف کردن فاصله ناهموار، تراش، ترک و یا تغییر رنگ روی دندان ساخته شود.
به خاطر داشته باشید که برخلاف بلیچینگ، استفاده از روکش یک روش تهاجمی است که نیاز به تغییر دائمی دندانهای طبیعی شما دارد.

براکت های نامرئی

برای کسانی که به دنبال یک روش ارتودنسی بدون سیم و براکت هستند، براکت های نامرئی روش مناسبی است. انواع مختلفی از براکت های نامرئیوجود دارد، از جمله براکت های رنگ دندان سرامیکی، داخلی(در قسمت پشت دندان ها) یا براکت ها شفاف (مانند Invisalign یا ClearCorrect). انواع مختلف الزاماً قابل تعویض نیستند و باید به صورت موردی ارزیابی شوند.

کانتورینگ لثه

نمایش لثه ها در یک لبخند زیبا، نقش بسازیی دارد. اصلاح لثه در لبخند به روش های مختلفی قابل درمان است، از جمله درمان با لیزر، عمل جراحی مجدد لب، ارتودنسی، جراحی فک و صورت و کانتورینگ لثه. درمان های کانتورینگ لثه اغلب توسط متخصصان مانند پریودنتیست ها، ارتودنتیست یا در بعضی موارد جراح دهان انجام می شود.

پیوند مستقیم کامپوزیت

اگرچه پیوند کامپوزیت از جمله درمان های همه گیر دندانپزشکی زیبایی نیست، با این وجود زدن، بسیار بیشتر از برخی از روشهای پیچیده تر، محبوبیت دارد. در دندانپزشکی، پیوند، روند اتصال دائمی به مواد دندانپزشکی دندان مانند پر کردن، اصلاح تاج و روکش را توصیف می کند. اتصال مستقیم کامپوزیت همچنین برای ترمیم تراشه ها، ترک ها و شکاف های کوچک با کامپوزیت های رنگی دندان استفاده می شود و به عنوان یک راه حل ساده برای بسیاری از نگرانی های دندانپزشکی، قابل به کار گیری است.

تاج های چینی

از تاج هایی که به عنوان "کلاه" نیز یاد می شود، برای بهبود عملکرد دندانهای آسیب دیده استفاده می کنند. به این معنا که تاج ها مرز بین ترمیم و زیبایی هستند. مواد تاج می توانند از جنس طلا، پرسلن با فلز یا مواد چینی تمام سرامیکی باشند. آخرین مورد بالاترین درجه ارزش زیبایی شناسی را ارائه می دهد. تاج های پرسلن دارای ضخامت کمتری با حفظ دوام است. اگرچه بادوام است، اما انواع تاج پرسلن تمام سرامیکی ممکن است برای نواحی خاصی از دهان که نیاز به عملکرد سنگین دارند (مانند مولی) توصیه نمی شود.

ایمپلنت

کاشت دندان ها پوسیده هم دندانپزشکی ترمیمی و هم زیبایی است و بالاترین میزان استحکام و دوام را دارد. یک راه حل دائمی برای دندان های از بین رفته است، ایمپلنت ها از یک ریشه دندان مصنوعی (به طور معمول تیتانیوم) تشکیل شده است که به صورت جراحی در فک کاشته می شود. یک تاج در بالای کاشت وصل شده است تا بتواند جایگزینی واقعی دندان باشد. این روش تهاجمی است و قبل از قرار دادن تاج و انجام مراحل نهایی نیاز به یک دوره بهبودی شش ماهه است.

لیست سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا