5 نشانه ی وجود حفره در دندان

سلامت دندان ها برای سلامتی کلی مهم است. جلوگیری از پوسیدگی دندان یا حفره ها یکی از مهمترین راه های نگه داشتن دندان در وضعیت مناسب و جلوگیری از سایر عوارض است.
حفره چیست؟
هنگامی که مواد غذایی و باکتری در دندان شما ایجاد می شود، می تواند پلاک ایجاد کند. باکتری های موجود در پلاک اسیدهایی تولید می کنند که توانایی از بین بردن مینای روی سطح دندان های شما را دارند. مسواک زدن و نخ دندان زدن به طور مرتب می تواند به خلاص شدن از پلاک چسبنده کمک کند.
در صورت عدم درمان ، حفره ای در نهایت می تواند دندان شما را از بین ببرد. یک حفره درمان نشده همچنین می تواند عوارض جدی تری ایجاد کند، مانند آبسه دندان یا عفونتی که به جریان خون شما وارد می شود و این می تواند تهدید کننده باشد.

غالبا خوردن غذاهایی که تمایل به چسبیدن به دندان ها ممکن است خطر ابتلا به حفره را افزایش دهد. برخی از نمونه های این غذاها عبارتند از:

میوه خشک شده
بستنی
آبنبات
جوش شیرین
آب میوه
چیپس
غذاهای قندی مانند کیک ، کلوچه و آب نبات چسبناک
اگرچه حفره ها در بین کودکان شایع تر است ، بزرگسالان هم در معرض خطر هستند.

5 علامت احتمالی حفره

چندین نشانه وجود دارد که ممکن است نشانگر شروع حفره باشد. در اینجا برخی از رایج ترین نشانه هایی که ممکن است حفره داشته باشید وجود دارد.

1. حساسیت به گرما و سرما

حساسیت پس از خوردن غذای گرم یا سرد می تواند نشانه وجود حفره باشد. هنگامی که مینای دندان شما از بین برود، می تواند روی عاج، که لایه بافت سخت در زیر مینای دندان است ، تأثیر بگذارد. عاج حاوی تعداد زیادی لوله توخالی میکروسکوپی است.
هنگامی که مینای دندان کافی برای محافظت از عاج وجود ندارد، غذاهای گرم، سرد، چسبنده یا اسیدی می توانند سلول ها و عصب داخل دندان شما را تحریک کنند

2. حساسیت طولانی به شیرینی

اگرچه گرما و سرما شایعترین حساسیت ها هنگام حفره است، حساسیت طولانی به شیرینی و نوشیدنی های شیرین نیز می تواند به پوسیدگی دندان ها اشاره کند.
مشابه حساسیت دما ، ناراحتی طولانی از شیرینی ها غالباً در نتیجه صدمه به مینای دندان و به طور خاص شروع حفره است.

3. دندان درد

درد مداوم در یک یا چند دندان شما می تواند نشان دهنده حفره باشد. در حقیقت، درد یکی از شایع ترین علائم یک حفره است.
بعضی اوقات این درد ممکن است ناگهان به وجود بیاید یا در اثر چیزی که می خورید می تواند اتفاق بیفتد. این شامل درد و ناراحتی در دهان یا اطراف آن است. همچنین ممکن است هنگام گاز گرفتن غذا، احساس درد و فشار کنید.

4- تغییر رنگ دندان

لکه های روی دندان شما ممکن است ابتدا به صورت لکه های سفید ظاهر شوند. با پیشرفت بیشتر پوسیدگی دندان ، لکه می تواند تیره تر شود.
رنگ ناشی از حفره می تواند قهوه ای ، سیاه یا سفید باشد و به طور معمول در سطح دندان ظاهر می شود.

5- سوراخ یا گودالی در دندان شما

اگر لکه سفید روی دندان شما (نشانگر شروع حفره) بدتر شود، به سوراخی در دندان ختم می شود که ممکن است هنگام نگاه کردن به آینه آن را مشاهده کنید و یا احساس کنید وقتی زبان خود را به سر آن می برید، آن را حس می کنید.

برخی از سوراخ ها، به ویژه بین دندان های یا در شکاف ها، دیده نمی شوند و احساس نمی شوند. اما هنوز هم ممکن است در ناحیه حفره احساس درد یا حساسیت کنید.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا