4 مورد از بهترین گزینه ها به جای استفاده از براکت برای صاف کردن دندان

اگر وجود سیم و براکت های فلزی برای شما خیلی حس نا خوشایندی دارد، بهتر است دیگر روش ها را برای صاف شدن دندان، امتحان کنید. البته تقریبا رایج ترین روش همان براکت های فلزی هستند، اما روش های مخفی نیز برای صاف کردن دندان های شما وجود دارد. فناوری پیشرفته و انواع درمان های ارتودنسی منحصر به فرد باعث شده است که سالهای پوشیدن بندهای فلزی و باندهای الاستیک به سر آید. البته این روش های درمانی جایگزین معمولاً گران تر از براکت های سنتی هستند.

1. ارتودنسی نامرئی(Invisalign)

Invisalign ممکن است پرمخاطب ترین روش صاف کردن دندانهای شما بدون استفاده از براکت های سنتی باشد. این روند تقریبا نامرئی است زیرا یک سری از حدود 18 تا 30 تراز پلاستیک به صورت سفارشی ساخته شده اند تا روی دندان های شما قرار گیرند و انواع مختلف لبخند را اصلاح کنند. این الاینر ها برای مدت زمان معالجه تقریباً هر دو خارج و اصلاج می شوند که به طور متوسط در بزرگسالان حدود 12 ماه طول می کشد، اگرچه مدت زمان درمان بستگی به شدت و پیچیدگی اصلاح مورد نیاز دارد.
در روش Invisalign برای هربار خوردن غذا مجبور هستید که آن را از دهان خارج کنید. شاید این یک عیب برای بیمار به نظر آید ولی به این نکته نیز توجه کنید که با خارج کردن آن از دهان، امکان مسواک زدن و نخ دندان آسان تر است و سلامت پریودنتال به طور بالقوه امکان پذیر می شود. نکته ای که باید بدان توجه داشت این است که این روش درمانی برای همه موارد دندانپزشکی مناسب نیست.

2. براکت های مخفی

براکت های مخفی در قسمت پشت دندان ها جایی که کاملاً دور از چشم هستند قرار می گیرند. برای هر بیمار سفارشی سازی می شوند و بنابراین می توانند برای درمان تقریباً هر مسئله ارتودنسی مورد استفاده قرار گیرند.
این نوع براکت ها از پرانتزهای فلزی سنتی گران تر خواهند بود، اما مزایای آن با وضعیت "پنهان" ، قابلیت شخصی سازی و اثربخشی آنها بسیار زیاد است. با توجه به اینکه پرانتز در پشت دندان شما قرار دارد و در کنار زبان است، هنگام تنظیم، این حس در ابتدا می توانید ناراحت کننده باشند. همچنین تمیز کردن آنها دشوار است.

3. براکت های سرامیکی

پرانتزهای سرامیکی بیشترین شباهت را به براکت های سنتی دارند، اندازه و شکل یکسانی با همتاهای فلزی دارند اما با رنگ مینا یا شفاف هستند که عملا دیده نمی شوند. برخی حتی از سیم های رنگ دندان استفاده می کنند تا حتی کمتر مورد توجه قرار گیرند. براکت ها به TLC کمی بیشتر احتیاج دارند ، زیرا می توانند به راحتی لکه دار شوند. بنابراین مهم است که به دقت مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها مانند شراب قرمز ، زغال اخته و قهوه را کنترل کنید.

4- دندانپزشکی زیبایی

یکی دیگر از گزینه های اصلاح دندان به جای براکت، دندانپزشکی آرایشی و بهداشتی به صورت روکش پرسلن یا اتصال دندان است. اگر ترجیح می دهید از هرگونه هزینه استفاده از بریس خودداری کنید ، ونیرهای دندانی یک گزینه محکم ولو افراطی تر هستند. روکشها پوسته هایی از جنس ظریف و از جنس پرسلن هستند که بطور دائم به دندان ها متصل می شوند. آنها بطور باورنکردنی نسبت به تغییر رنگ، مقاوم بوده و از آنجایی که آنها به دندان های شما محکم بسته شده اند، بسیار قوی ، محکم و بادوام هستند. اصولاً ، روکش ها در مدت زمان كوتاهی پیشرفت بزرگی را ارائه می دهند. با این حال، ونیرها همچنین نیاز به حذف مینای سطحی هر دندان دارند، روشی غیرقابل برگشت و نیاز به تعویض هر 5 تا 10 سال دارند.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا