روش های خانگی برای از بین بردن لکه های قهوه ای روی دندان

لکه های قهوه ای روی دندان ها ممکن است شما را نگران کند، اما کارهای زیادی برای رفع آنها وجود دارد. پوسیدگی دندان ناشی تارتار می تواند هنگامی که مراقبت از دهان و دندان مناسب نیست، این لک های قهوه ای را ایجاد کند. البته دلایل دیگری نیز برای تغییر رنگ دندان وجود دارد. دلیل تغییر رنگ دندان هر چه باشد، دندانپزشک یا بهداشت دندانپزشک شما می تواند بر اساس موارد زیر راه حل ارائه دهد.

پوسیدگی

لکه های قهوه ای نشانه پوسیدگی دندان است که از میان وعده هایی که در غذاهای شیرین و نشاسته وجود دارد زیاد ایجاد می شود. نوشیدنی هایی که قند زیادی دارند نیز همین کار را انجام می دهند. پلاکی ایجاد می شود که به سطح دندان می چسبد و به مرور زمان به آن آسیب می رساند. اگر پلاک با مسواک زدن مرتب برداشته نشود ، مینای دندان را از بین می برد و قهوه ای می کند. این لکه های قهوه ای ممکن است از زیر عاج نیز وجود داشته باشد که هنگام قرار گرفتن در معرض مینای فرسوده، سایه ای طبیعی تیره دیده شود.

تارتار

وقتی پلاک روی دندان ها جمع شود، به ماده ای به صورت نام تارتار سخت می شود که غالباً قهوه ای رنگ است. تارتار اغلب در خط بین دندان ها و لثه ها ظاهر می شود و مسواک زدن منظم با خمیر دندان آن را از بین نمی برد.

فلوروز

فلوروز ناشی از مصرف بیش از حد فلوراید است و در موارد شدید گودال های قهوه ای روی دندان ها ظاهر می شود. بیش از حد فلوراید در بدن، به خصوص در کودکانی که دندانهای آنها هنوز در لثه تشکیل می شود، مینای دندان را تغییر رنگ می دهد. خطوط سفید یا رگه های دائمی اغلب نشانگر فلوروز خفیف است، در حالی که تکه ها و چاله های قهوه ای، خاکستری یا سیاه - بالای سطح نامنظم دندان - نشانگر بروز فلوروز جدی تر هستند. اگرچه ممکن است دندان آسیب دیده به نظر برسد ، اما فلوروز در واقع فقط یک وضعیت آرایشی است. اگر دندان ها از علت دیگری پوسیده نشوند ، کاملاً سالم هستند.

پیشگیری و درمان

برای جلوگیری طولانی مدت از لکه های قهوه ای به دلیل پوسیدگی دندان و تارتار ، دو بار در روز دندان های خود را با خمیر دندان خوب مسواک بزنید، روزی یک بار نخ دندان بزنید و از خوردن غذاهای شیرین یا میان وعده ها برای جلب توجه شما استفاده نکنید.
فقط دندانپزشک می تواند لکه های قهوه ای روی پوسیدگی دندان ها را رفع کند. برای این کار ، او ناحیه پوسیده شده را برداشته و آن را با پر کردن جایگزین می کند.

یک دندانپزشک می تواند تارتار را با جدا کردن آن با ابزار مخصوص، از بین ببرد و مینای دندان را تمیز و صیقل می دهد تا ظاهر نهایی را کامل کند.

لکه بینی قهوه ای ناشی از فلوروز دائمی است و با سفید کردن خمیردندان یا درمان بهبود نمی یابد. در صورت عدم پوسیدگی ، برداشتن ناحیه آسیب دیده مناسب نیست، اما دندانپزشک شما می تواند دندانهای لکه دار را با روکش بپوشاند. پوسته های نازک که دندان ها را پوشانده است ، ونیرها را می توان با رنگ طبیعی دندان شما مطابقت داد.

اگر دندان شما لکه های قهوه ای دارد، به پزشک خود مراجعه کنید تا هرچه زودتر علت آن پیدا شود، نتیجه برای سلامتی دهان و دندان بهتر می شود. چه لکه های قهوه ای به دلیل پوسیدگی، تارتار و یا وضعیت دیگری باشد، دندانپزشک شما می تواند به شما کمک کند.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا