چه عواملی منجر به نامرتب شدن دندان ها می شود؟

نا مرتب شدن دندان ها ظاهر نازیبایی ایجاد می کند که لبخند و در نهایت چهره ی فرد را دچار مشکل می کند. در این صورت با انجام درمان هایی مئل ارتودنسی و یا کامپوزیت و ... شکل ظاهری آن را تغییر می دهند. اما چه عواملی منجر به نامرتب شدن دندان ها می شود؟

عدم تطابق در اندازه دندان و فک

اگر اندازه دندان خیلی بزرگ باشد یا اندازه فک خیلی کوچک باشد، ممکن است فک فضای کافی برای تراز کردن دندان ها نداشته باشد و منجر به شلوغ شدن دندان ها شود. در مقابل، اگر اندازه دندان خیلی کوچک باشد، یا اندازه فک خیلی بزرگ باشد، فاصله ای بین دندانها وجود خواهد داشت و شکل ظاهری دندان ها بسیار نازیبا می شود.
تعداد غیر طبیعی دندان ها
به طور معمول هر انسانی باید باید 28 دندان دائمی داشته باشد (به استثنای دندان های عقل که اغلب در سنین بالا رشد کرده و کشیده می شوند، گاهی هم اصلا رشد نمی کنند). اگر تعداد دندان ها بیشتر از 28 عدد باشد، ممکن است فک فضای کافی برای همه دندان ها نداشته باشد. اگر دندان های کمتر از 28 عدد وجود داشته باشد، فاصله ای که بین دندان ها ایجاد می شود زیاد خواهد بود و تراز دندان ها بهم خورده و ظاهر آن بد شده و نیاز به درمان دارد.

فاکتورهای محیطی

از بین رفتن زودرس دندان ها
در صورت از بین رفتن زودرس دندان، دندان های مجاور به سمت فضای دندان گمشده مهاجرت می كنند و فضای آن را اشغال می كنند. در واقع شکاف کوچک ایجاد شده، مانع از آن می شود که دندان دائمی به صورت موفق در حالت خوب قرار گیرد.

عادت های بد
عادت های بد مانند مکیدن اجسام و گاز گرفتن روی قلم می تواند فشار را روی دندان ها وارد کرده و آنها را به حالت غیر طبیعی سوق دهد.
پوسیدگی دندان
پوسیدگی شدید دندان در سطح دندان مجاور باعث می شود دندان همسایه نوک تیز کند و فضای آن را بگیرد و دندان ها نامنظم شوند.
بیماری لثه
بیماری شدید لثه معمولاً در بزرگسالان مشاهده می شود. این امر باعث از بین رفتن حمایت استخوانی به دندان ها خواهد شد. سپس دندان ها به سمت موقعیت های غیر طبیعی می روند.
از دست دادن دندان
از دست دادن دندان به دلیل سایر بیماری های دهان یا آسیب دیدگی می تواند باعث لکه دار شدن دندان های مجاور شود.
نحوه جلوگیری از قرارگیری نامنظم دندان ها
وضعيت نامنظم دندان هاي ناشي از عوامل ارثي امري اجتناب ناپذير است.
برای جلوگیری از قرارگیری نامنظم دندانهای ناشی از عوامل محیطی ، باید:
از عادت های بد مانند مکیدن اجسام و گاز گرفتن قلم خودداری کنید.
برای جلوگیری از ریزش دندان و لکه دار شدن دندان ها، از مراقبت و درمان صحیح دهان و دندان استفاده کنید.
مدیریت
دندانها را بطور کامل تمیز کنید ، مخصوصاً در مناطقی که دندان های نامنظم دارند.
از پزشک متخصص ارتودنسی بخواهید که آیا یک درمان ارتودنسی ضروری است یا خیر.

لیست سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا