دندانپزشکی زیبایی در مقابل ارتودنسی

اگر به دنبال بهبود لبخند خود هستید، سریع خواهید فهمید که روش های زیادی وجود دارد. شما می توانید با کمک سفید کردن حرفه ای دندان ها، به لبخند دلپذیرتری برسید، دندان های از دست رفته را با ایمپلنت های دندانی جایگزین کنید و به کمک تغییر شکل دهی و پیوند زدن، دندان های نادرست را ترمیم کنید.
برای اکثر مشکلات دندانپزشکی معمولاً یک راه حل وجود دارد و در برخی موارد دو مورد وجود دارد! اگر به دنبال راهی برای صاف کردن دندانهای خود هستید، احتمالاً تحقیقات خود را انجام داده اید و کشف کرده اید که از ونیرها و براکت ها برای دستیابی به یک لبخند زیبا و هماهنگ می توان استفاده کرد. با این حال، هر دو آنها به روشهای بسیار مختلفی این کار را انجام می دهند.

ونیرها

ونیرهای یا روکش های دندانپزشکی یک روش درمانی زیبایی دندانپزشکی محسوب می شوند، بنابراین هدف اصلی آنها بهبود ظاهر لبخند شماست. آنها با پوشاندن دندان های کج با استفاده از نمای چینی، یک لبخند "دلپذیر" را ایجاد می کنند.

دندانپزشکی زیبایی و ونی


ونیرها می توانند شکل، اندازه و رنگ دندانهای شما را تغییر دهند، بنابراین نتایج می توانند شگفت انگیز باشند. یکی از اشکالات مهم این است که برای متناسب بودن روکش ها، دندانپزشک زیبایی شما باید برخی از دندانهای طبیعیتان را بکشد. از این طریق تضمین می شود که روکش های شما به خوبی متناسب و طبیعی به نظر برسند اما همچنین غیرقابل برگشت هستند.
این احتمال وجود دارد که شما نیاز به تعویض روکشهای خود در بعضی مواقع داشته باشید. روکش ها مانند دندانهای طبیعی غیر قابل تخریب نیستند و با گذشت زمان لثه های شما دوباره به وجود می آیند و شکافی بین روکش و لثه ایجاد می کند.

ارتودنسی

برای بسیاری از بیماران ارتودنسی نیز می تواند به عنوان یک روش درمانی زیبایی دندانپزشکی شناخته شود، اما بسیار بیشتر از این است. نه تنها براکت می تواند ظاهر لبخند شما را دگرگون کند بلکه می تواند مزایای دیگری نیز داشته باشد.

براکت در مقابل روکش

تمیز کردن دندانها کج می تواند گاهی اوقات دشوارتر باشد، بنابراین با صاف کردن آنها دستیابی و تمیز کردن هر سطحی را برای شما راحت تر می کند. دندان های کج و به ویژه دندان هایی که بیرون زده است، می توانند شما را در معرض آسیب های تصادفی قرار دهند. ارتودنسی حتی می تواند به بهبود نحوه نیش دندان ها و فک ها در کنار هم و عملکرد آنها کمک کند.
اما اگر نگرانی اصلی شما ظاهر دندان ها باشد، چرا وقتی روکش ها جایگزین خیلی سریع تری هستند، براکت ها را انتخاب کنید؟
درمان ارتودنسی یک رفع سریع نیست و درمان ممکن است ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد، ولی مزایای آن نتایج طولانی مدت داشته و آسیب کمتری به دندانهای شما وارد می کند. در صورت وجود پایه های نگهدارنده، دندان های شما مستقیم باقی می مانند و در آینده نیازی به بودجه بیشتری برای درمان نمی یابید.

سفید کردن دندان ها

بسیاری از بیمارانی که می خواهند دندانهای محکم تر داشته باشند ، دندانهای سفیدتر نیز دوست دارند. ونیرها می توانند شکل و رنگ دندانهای شما را به طور هم زمان تغییر دهند. اگر براکت را انتخاب کنید می توانید در پایان درمان دندان های خود را سفید کنید.
دو روش برای سفید کردن دندان ها به صورت حرفه ای وجود دارد. می توانید برای سفید کردن در داخل کلینیک به دندانپزشک خود مراجعه کنید که شامل استفاده از ژل سفید کننده دندان است. گاهی اوقات از یک چراغ LED برای سرعت بخشیدن به روند استفاده می شود.
از طرف دیگر، می توانید یک کیت سفید کننده در منزل انتخاب کنید. این شامل سینی سفیدکننده های سفارشی و ژل سفید کننده است. به شما دستورالعمل کامل داده می شود، اما شما به راحتی ژل را در سینی ها جایگذاری می کنید و شب ها آنها را می گذارید تا به سایه دلخواه خود برسید.

تغییر شکل و اتصال دندان

اگر دندانهای کوچک یا نادرستی دارید، این بدان معنا نیست که روکش ها تنها گزینه شما هستند. پس از درمان ارتودنسی، دندانهای شما با استفاده از تکنیک های کانتورینگ و پیوند زدن قابل تغییر شکل خواهند بود. با استفاده از کامپوزیت رنگی دندان، دندانپزشک شما قادر خواهد بود تا با دقت و نقص جزئی ناهنجاری ها را برای یک نتیجه طبیعی و زیبا انجام دهد.

لیست مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا