7 راه ساده برای سفید کردن طبیعی دندان های در خانه

محصولات زیادی برای سفیدتر کردن دندان ها وجود دارد. با این حال، در بیشتر محصولات سفید کننده مواد شیمیایی وجود دارد که مردم از آن گریزانند.
در این مقاله گزینه های بسیاری برای سفید کردن دندان ها وجود دارد که هم طبیعی و هم ایمن هستند.

1- روغن کشیدن

کشیدن روغن یک روش درمانی سنتی مردم هند است که به منظور بهبود بهداشت دهان و دندان و خارج شدن سموم از بدن، استفاده می شود.
این عمل شامل چرخش روغن در اطراف دهان برای از بین بردن باکتری هایی است که می توانند به پلاک تبدیل شده و باعث زرد شدن دندانهای شما شوند.
به طور سنتی، هندی ها از روغن آفتابگردان یا کنجد استفاده می کردند، اما هر روغنی کمک کننده است.
روغن نارگیل یک انتخاب محبوب است زیرا طعم مطلوبی دارد و فواید سلامتی زیادی را به همراه دارد.
روغن نارگیل همچنین دارای اسید لوریک است که توانایی کاهش التهاب و از بین بردن باکتریهای شناخته شده را دارد.
کشیدن روزانه روغن، باعث کاهش باکتری ها در دهان، همراه با پلاک و لثه می شود.
استرپتوکوک موتانس، یکی از انواع اولیه باکتری ها در دهان است که باعث ایجاد پلاک و گینگویت می شود. استفاده از روغن کنجد به طور قابل توجهی کمتر از 1 هفته استرپتوکوک موتانس در بزاق را کاهش می دهد.
برای کشیدن روغن، 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در دهان خود بگذارید و روغن را از طریق دندان خود فشار داده و بکشید. روغن نارگیل در دمای اتاق جامد است، بنابراین ممکن است لازم باشد چند ثانیه صبر کنید تا ذوب شود. کشیدن روغن را به مدت 15-20 دقیقه ادامه دهید.
حتما روغن نارگیل را داخل توالت یا سطل زباله ریخته، زیرا می تواند در لوله های تخلیه، به حالت جامد برگردد و باعث گرفتگی شود.

2. با جوش شیرین مسواک بزنید

جوش شیرین دارای خاصیت سفید کننده طبیعی است، به همین دلیل یک ماده محبوب در خمیر دندان تجاری است.یک ساینده خفیف است که می تواند به پاک کردن لکه های سطحی روی دندان ها کمک کند.
بعلاوه، جوش شیرین باعث ایجاد محیطی قلیایی در دهان می شود که از رشد باکتری ها جلوگیری می کند.
خمیردندان های حاوی جوش شیرین در از بین بردن لکه های زرد از دندان نسبت به خمیردندان های استاندارد و بدون جوش شیرین به طور قابل توجهی موثرتر هستند. هرچه غلظت جوش شیرین بالاتر باشد، تأثیر آن بیشتر می شود.
برای استفاده از این روش درمانی، 1 قاشق چایخوری جوش شیرین را با 2 قاشق چایخوری آب مخلوط کرده و دندانهای خود را با خمیر مسواک بزنید. می توانید این کار را چند بار در هفته انجام دهید.

3. از پراکسید هیدروژن استفاده کنید

پراکسید هیدروژن یک ماده سفید کننده طبیعی است که باعث از بین رفتن باکتری ها در دهان شما نیز می شود.
مردم سالهاست که از پراکسید هیدروژن برای ضدعفونی کردن زخم ها استفاده می کنند. دلیل استفاده از پراکسید هیدروژن، توانایی آن در از بین بردن باکتری هاست.
یکی از راه های استفاده از پراکسید هیدروژن به عنوان دهانشویه دهان قبل از مسواک زدن است. مطمئن شوید که برای جلوگیری از عوارض جانبی از یک محلول 1.5٪ یا 3٪ استفاده می کنید.
متداول ترین غلظت پراکسید هیدروژن در داروخانه یک محلول 3٪ است. به راحتی می توانید با مخلوط کردن قطعات مساوی پراکسید و آب این غلظت را به 1.5 1.5 کاهش دهید.
روش دیگر استفاده از پراکسید هیدروژن، مخلوط کردن آن با جوش شیرین برای تهیه خمیر دندان است. 2 قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن را با 1 قاشق چایخوری جوش شیرین ترکیب کنید و به آرامی دندانهای خود را با مخلوط کنید.
استفاده از این خمیر خانگی را چند بار در هفته محدود کنید، زیرا استفاده بیش از حد می تواند مینای دندان شما را از بین ببرد.

4- از سرکه سیب استفاده کنید

سرکه سیب قرنهاست که به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده و تمیز کننده طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد.

اسید استیک که ماده اصلی فعال سرکه سیب است، باکتری ها را از بین می برد. خاصیت ضد باکتریایی سرکه همان چیزی است که برای تمیز کردن دهان و سفیدتر کردن دندان های شما مفید است
البته سرکه ممکن است دندان ها را نرم کند. اسید استیک موجود در سرکه پتانسیل تخریب مینا روی دندانهای شما را دارد. به همین دلیل، شما نباید هر روز از سرکه سیب استفاده کنید. همچنین باید مقدار زمانی که سرکه سیب با دندان های شما در تماس است را محدود کنید.
برای استفاده از آن به عنوان دهانشویه، آن را با آب رقیق کرده و آن را برای چند دقیقه در دهان خود بچرخانید. حتماً دهان خود را با آب معمولی شستشو دهید.

5- میوه و سبزیجات بخورید

رژیم غذایی پر میوه و سبزیجات، برای بدن و دندانهای شما مفید است.
میوه ها و سبزیجات خرد شده و خام ، می توانند به شما کمک کنند که پلاک را هنگام جویدن از بین ببرید.
توت فرنگی و آناناس دو میوه هستند که گفته می شود به سفیدتر کردن دندان ها کمک می کند.
اسید مالیک موجود در توت فرنگی، تغییر رنگ در دندان را از بین می برد.
یک توت فرنگی تازه خرد کنید، آن را با جوش شیرین ترکیب کنید و مخلوط را روی دندان های خود بزنید. البته فقط یکی دو بار در هفته آن را امتحان کنید.

آناناس

برخی ادعا می کنند که آناناس می تواند دندان ها را سفیدتر کند. خمیردندان حاوی برملین ، آنزیمی که در آناناس وجود دارد، در از بین بردن لکه های دندان نسبت به خمیردندان معمولی مؤثرتر است.

6. از لکه های دندان قبل از وقوع آنها جلوگیری کنید

مصرف قهوه ، شراب قرمز، سودا و انواع توت ها را کاهش دهید.
این بدان معنا نیست که شما باید به طور کامل از آنها اجتناب کنید، بلکه باید مدت زمانی که این مواد با دندان هایتان در تماس هستند را محدود کنید.

در صورت امکان، از نوشیدنی های شناخته شده برای لکه دار کردن دندان ها از نی استفاده کنید تا از تماس مستقیم با دندان های خود جلوگیری کنید.
علاوه بر این ، بلافاصله پس از مصرف یکی از این غذاها یا نوشیدنی ها، دندان های خود را مسواک بزنید تا تأثیر آنها بر روی رنگ دندان ها محدود شود.
علاوه بر این، از سیگار کشیدن و جویدن تنباکو خودداری کنید، زیرا هر دو می توانند باعث تغییر رنگ دندان شوند.
مصرف قند را محدود کنید. قند باعث رشد استرپتوکوک موتانس، نوع اصلی باکتریهای ایجاد پلاک و گینگویت می شود.
هنگامی که غذای قندی مصرف می کنی ، حتماً دقایقی بعد دندان های خود را مسواک بزنید.

7. ارزش مسواک زدن و نخ دندان را دست کم نگیرید

در حالی که برخی از تغییر رنگ دندانها به طور طبیعی با افزایش سن، ایجاد می شوند، این نتیجه عمدتاً حاصل از ایجاد پلاک است.
به طور منظم مسواک زدن و نخ دندان می تواند با کاهش باکتری های موجود در دهان و جلوگیری از ایجاد پلاک به دندان کمک کند.
خمیردندان لکه های دندان را به آرامی از بین می برد و نخ دندان باعث از بین رفتن باکتری های منجر به پلاک می شود.

لیست سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا