با ذخیره دندان شیری کودک در بانک سلولهای بنیادی، جان او را نجات دهید

بانک سلولهای بنیادی بهترین نوع سرمایه گذاری برای سلامت کودکان است. برای این کار کافیست دندان شیری کودک را دور نیندازید، بلکه برای استخراج سلولهای بنیادی آن به بانک سلولهای بنیادی دندان شیری مراجعه کنید تا هر زماتی در زندگی که بیماری خطرناکی جان کودکتان را تهدید کرد، بتوانید از آن بهره ببرید و او را نجات دهید. (در ایران مرکز تحقیقات پروفسور ترابی نژاد اصفهان دومین بانک سلولهای بنیادی دندانهای شیری در جهان است).
درمانهایی که میتوان برای آنها از این سلولهای بنیادی استفاده کرد هنوز مشخص نیست. کارشناسان سلولهای بنیادی میگویند چنین پیشرفتهایی سالها یا دهه ها به طول می انجامند. با در نظر گرفتن هزینه استخراج و ذخیره سازی این سلولهای بنیادی (هزینه اولیه 590 دلار به اضافه هزینه سالانه 100 دلار) برخی کارشناسان میگویند احتمال کم استفاده از این سلولهای بنیادی ارزش چنین هزینه ای را ندارد با این حال بسیاری از متخصصان پتانسیل استفاده از این سلولهای بنیادی را پیش بینی میکنند. گرانت سدلر رئیس مراکز دندانپزشکی GMS هوستون که مدتی پیش کلینکش همکاری با شرکت Scottsdale, Ariz به نام StemSave را آغاز کرد، فرصت ذخیره سازی سلولهای بنیادی دندانهای شیری کشیده شده کودکان را در اختیار والدین قرار میدهد. او میگوید: "واکنشها به این اقدام بسیار مثبت بود. این خبر را به کارکنان اعلام کردیم. دو نفر از تعدادی از والدین که در راهروها بودند خیلی زود نزد ما آمدند و اعلام کردند میخواهند همان روز این کار را انجام دهند. "
او میگوید: "نگهداری این سلولهای بنیادی به خصوص برای والدینی که نتوانسته اند سلولهای بنیادی بند ناف کودکشان در هنگام تولد را نگهداری کنند، گزینه خوبیست. "
این سلولهای بنیادی مزانشیمی میتوانند به انواع مختلف سلولها از جمله استخوان، غضروف، چربی و غیره تبدیل شوند بنابراین پتانسیل خوبی برای کاربردهای درمانی در آینده ای نزدیک دارند. تعداد سلولهای یک دندان شیری در حد چند هزار است. بسیاری از درمانها ممکن است به میلیونها سلول نیاز داشته باشند بنابراین باید یاد بگیریم چگونه آنها را رشد بدهیم. از سلولهای بنیادی تنها برای فرد اهدا کننده میتوان استفاده کرد.
دکتر کرت کوین پروفسور تحقیقات سرطان در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور میگوید استخراج سلولها از پالپ دندانهای شیری از استخراج سلولها از بند ناف کاملا متفاوت است. او میگوید: "آخرین باری که چنین چیزی دیدم سلولهای بنیادی مزانشیمی دندان شیری بود. این سلولها میتواند بافتهایی مانند غضروف، استخوان، چربی و سلولهای دیگر لایه پوششی را تشکیل دهد. "
این به این معنی است که پزشکان در حال حاضر نمیتوانند از این سلولها در عملهای نجات بخش متداولتر مربوط به درمان سلولهای بنیادی استفاده کنند. کوین میگوید: "از نظر تئوری اگر سلولهای استخوانی میخواهید ممکن است روزی بتوانید از این سلولهای به دست آمده از دندان شیری بتوانید برای تولید آن استفاده کنید اما با اطلاعاتی که در حال حاضر داریم، فعلا نمیتوانید. تا جایی که من میدانم سلولهای مزانشیمی تا به حال در عملهای بالینی استفاده نشده اند."
برای درمان و معالجه در آینده، اکنون هزینه کنید
سلولهای بنیادی هماتوپویتیک یا خون ساز بر خلاف سلولهای بنیادی مزانشیمی از خون بند ناف گرفته میشوند و پیش از این در درمانهای زیادی مورد استفاده قرار گرفته اند. امروزه چنین سلولهای بنیادی را میتوان برای درمان 70 بیماری مختلف مورد استفاده قرار داد. کوین تخمین میزند که 2000 نفر هر ساله با این سلولهای بنیادی درمان میشوند. این سلولها غالبا برای ترمیم سیستم ایمنی بیمارانی که تحت درمان لوکمی قرار دارند، استفاده میشوند.
بسیاری از والدین برای ذخیره سلولهای بنیادی بند ناف کودکانشان در هنگام تولد اقدام کرده اند. تدبیری که 1200 دلار به اضافه 100 دلار سالانه بابت ذخیره سازی، هزینه در بر دارد.
امروزه دهها شرکت خصوصی با قیمتهای مختلف خون بند ناف را ذخیره میکنند و همانند یک حساب بانکی این ذخیره سلولهای بنیادی تنها و منحصرا در دسترس خانواده اهدا کننده خواهد بود. اگر چه این امکان وجود دارد که فرد هرگز نیاز به این ذخیره خود پیدا نکند.
مطالعات بر روی پتانسیل استفاده از این سلولها در حال انجام است. نهادهای ملی سلامت امریکا در تحقیقات گذشته پتانسیل این سلولها در تولید عاج دندان و استخوان را نشان داده بودند. این به این معنی است که کاربردهای آتی این سلولها میتواند شامل ترمیم استخوان و دندانهای آسیب دیده باشد.
در عین حال محققان دانشگاه پیتزبورگ در حال حاضر تحقیقاتی برای شناسایی و روشن کردن کاربردهای سلولهای بنیادی داخل پالپ دندان شیری انجام میدهند.

 

دکتر کیخا - دندان پزشکی هاجر