بهترین نوع خمیردندان برای استفاده چیست؟

بهداشت مناسب دهان برای داشتن دندانها و لثه های سالم ضروری است. همچنین به جلوگیری از بوی بد دهان کمک می کند. خمیر دندان مناسب می تواند نقش اساسی در سلامت دهان داشته باشد، اما باید دانست که بهترین محصول کدام یک است.
در این مقاله، ما توضیح می دهیم که چگونه افراد می توانند برای نیازهای شخصی و ترجیحات خود بهترین خمیر دندان را انتخاب کنند.

نحوه انتخاب بهترین خمیر دندان

افراد می توانند با استفاده از 11 روش زیر، خمیردندانی را که مناسب آنهاست، انتخاب کنند.

1. نگاهی به محتوای فلوراید

انجمن دندانپزشکی آمریكا فلوراید را یك عنصر اساسی در خمیردندان می داند.
فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که از مینای دندان محافظت می کند و با حفره ها مبارزه می کند.

با کاهش چشمگیر حفره های دندان در طی چند دهه گذشته، فلوراید موجود در خمیر دندان و آب آشامیدنی اعتبار می یابد. مطالعات بیشماری تأیید می کنند که فلوراید یک درمان بی خطر و مؤثر است.

در نتیجه، انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) و اکثر دندانپزشکان فلوراید را یک ماده اساسی در خمیردندان می دانند.

با این حال، برخی افراد ترجیح می دهند از مصرف فلوراید در خمیر دندان و نوشیدن آب خودداری کنند. در مواردی که این مورد وجود دارد، ممکن است خمیر دندان طبیعی گزینه مناسبی باشد زیرا بسیاری از فرمولاسیون های طبیعی عاری از فلوراید هستند.

2. بررسی تأیید ADA

برخی از محصولات خمیردندان مهر و موم تأیید ADA را دارند. این بدان معنی است که آنها الزامات جدی ADA را برآورده می کنند که مشخص می کند خمیر دندان باید:

حاوی فلوراید باشد
حاوی مواد فعال برای بهبود بهداشت دهان و دندان باشد
از عطر و طعم دهنده هایی که به پوسیدگی دندان ها منجر می شوند، مانند شکر، خودداری کنند
شواهد علمی برای تأیید امنیت و مؤثر بودن آنها داشته باشند
با این حال، شرکت در برنامه ADA داوطلبانه است و همه مارک های خوب خمیر دندان این مهر و موم را ندارند.

3. خواندن برچسب

توصیه می شود برچسب ها را با دقت بررسی کنید. همه انواع خمیردندان برای همه مناسب نیست. به عنوان مثال، برخی از محصولات برای کودکان خردسال مناسب نیست.
تولید کنندگان باید هر نوع طعم دهنده و شیرین کننده ای را در برچسب قرار دهند. آگاهی از مواد تشکیل دهنده این امکان را به افراد می دهد که در صورت حساس بودن نسبت به مواد شیمیایی خاص خودداری کنند.

مواد معمول شامل:
ساکارین ، شیرین کننده
کربنات کلسیم و سیلیکاتها ، که مواد ساینده هستند
گلیسرول، به خمیر دندان قوام ژل مانند می دهد
سدیم لوریل سولفات سدیم (SLS)، مواد شوینده ای است که باعث می شود خمیردندان کف کند
افرادی که مکرر زخم دهان دارند، ممکن است مایل به جلوگیری از استفاده از محصولاتی باشند که دارای SLS باشند، زیرا برخی تحقیقات نشان می دهد که خطر زخم های دهان را افزایش می دهد.

4- انتخاب براساس مشکلات خاص دندانپزشکی

افراد دارای مشکلات دندانپزشکی باید یک خمیردندان را انتخاب کنند که پاسخگوی نیازهای خاص آنها باشد. به عنوان مثال، برخی از افراد ممکن است نیاز به خمیردندان خاص داشته باشند.
خمیر دندان می تواند حاوی ترکیبات خاصی مانند نیترات پتاسیم باشد که قسمت هایی از دندان ها را متوقف می کند تا سیگنال های درد متوقف شوند.

5- تصمیم بگیرید که آیا می خواهید یک خمیردندان سفید کننده داشته باشید

سفید کننده بودن خمیردندان می تواند به از بین بردن لکه های دندان کمک کند.
بسیاری از افراد لبخند سفیدتر می خواهند و سفید کردن خمیردندان می تواند درمانی ایمن و مؤثر برای دندان های سفید رنگ باشد.
این محصولات حاوی مواد ساینده ای هستند که دندان ها را صیقل می دهند یا لکه ها را از سطح دندان جدا می کنند.
افراد دارای دندان های حساس ممکن است بخواهند از سفید کردن خمیر دندان که حاوی مواد شیمیایی است جلوگیری کنند، زیرا این باعث می شود حساسیت را بدتر کند.
دندانپزشک می تواند در مورد گزینه های سفید کننده که برای دندانهای حساس بی خطر باشد، توصیه هایی داشته بشد.

6. درخواست خمیر دندان برای افراد بسیار حساس

داشتن دندانهای حساس می تواند مسواک زدن را بسیار ناراحت کننده کند. غذاها و نوشیدنی هایی مانند بستنی و قهوه گرم می توانند برای مصرف آن دردناک باشند. انواع خاص خمیردندان می تواند علائم دندانهای حساس را کاهش دهد و گزینه های بدون نسخه (OTC) معمولاً مؤثر هستند.
با این حال، برخی از مردم ممکن است از محصولات فرابورس، به اندازه کافی تسکین نداشته باشند، استفاده کنند. در این صورت ممکن است دندانپزشک بتواند محصولی قوی تر را تجویز کند.

7. بررسی سطح RDA

خمیر دندان حاوی مواد ساینده برای تمیز کردن و سفید کردن دندان ها است. میزان ساییدگی یک خمیر که به عنوان سایشی نسبی آن (RDA) شناخته می شود از محصول به محصول دیگر متفاوت است.

محصولات زیر 250 RDA باید ایمن و مؤثر باشند. کلیه خمیردندان های تأیید شده با ADA باید دارای RDA 250 یا کمتر باشند. خمیردندانی که RDA بالاتری دارد ممکن است به دندان آسیب برساند. اگر شک دارید، بهتر است به لیست ADA بپیوندید یا با سازنده تماس بگیرید.

8- در نظر گرفتن کنترل تارتار

لایه ای از باکتری ها به نام پلاک قبل و بعد از مسواک زدن روی دندان ها تشکیل می شود. وقتی پلاک سخت می شود، به تارتار تبدیل می شود. برداشتن تارتار دشوار است و می تواند در بیماری لثه نقش داشته باشد. بهداشت صحیح دهان و تمیز کردن منظم دندان باعث جلوگیری از ابتلا به آن می شود.
افرادی که در حال حاضر روی دندان های خود تارتار دارند باید به دندان پزشک خود مراجعه کنند. آنها همچنین باید استفاده از خمیردندان كنترل كننده تارتار را در نظر بگیرند. این ماده حاوی مواد شیمیایی مانند پیرو فسفاتها و روی سیترات روی است که مانع از تولید بیشتر تارتار می شود.

9. جلوگیری از خمیر دندان حاوی قند

شکر به پوسیدگی دندان کمک می کند، بنابراین استفاده از خمیر دندان که حاوی شکر است توصیه نمی شود.
به ویژه، خمیر دندان کودکان ممکن است حاوی مقادیر زیادی قند باشد تا آن را خوشبو تر کند.
خمیردندان تأیید شده با ADA حاوی قند یا مواد دیگری نیست که به پوسیدگی دندان کمک کند.

لیست سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا