چرا طعم تلخی در دهان دارم؟

طعم تلخ یا بد دهان می تواند یک واکنش طبیعی برای خوردن غذاهای تند یا ترش باشد. با این حال، هنگامی که طعم و مزه برای مدت طولانی ادامه دارد یا به طور غیر منتظره اتفاق می افتد، می تواند نگران کننده باشد.

علائم و نشانه ها

طعم تغییر یافته مداوم در دهان از نظر پزشکی به عنوان dysgeusia شناخته می شود. این طعم به عنوان ناخوشایند توصیف می شود و تا زمانی که علت اصلی درمان نشود، می تواند برای مدت طولانی ادامه یابد.
مبتلایان به دیسژوزی ممکن است طعم مداوم را تجربه کنند که غالباً یکی از موارد زیر را توصیف می کنند:
طعم آن می تواند مزاحم باشد و حتی ممکن است طعم چیزهای دیگر را هنگام خوردن یا آشامیدن دشوار کند. ممکن است فرد حتی پس از مسواک زدن دندان خود هنوز هم طعم را احساس کند. همچنین بسته به علت ممکن است علائم دیگری را تجربه کنند.

علل

دهان خشک

خشکی دهان ، که به عنوان زراستومیا نیز شناخته می شود، هنگامی اتفاق می افتد که دهان به اندازه کافی بزاق ایجاد نمی کند. از آنجا که بزاق به کاهش باکتری ها در دهان کمک می کند، داشتن بزاق کمتر به معنای زنده ماندن باکتری های بیشتر است.
مبتلایان به زریوستومی احساس چسبندگی و خشکی در دهان خود دارند. این می تواند در عواملی مانند داروها، اختلالات قبل از مصرف یا مصرف دخانیات ایجاد شود. اگر فرد از راه بینی خوب نفس نکشد، این مورد نیز می تواند دهان را خشک کند، زیرا تنفس از طریق دهان می تواند آن را خشک کند.
افرادی که دهان کاملاً خشک دارند، برای تشخیص مناسب باید با پزشک خود صحبت کنند.

مسائل مربوط به دندانپزشکی

بهداشت ضعیف دندان نیز می تواند باعث ایجاد طعم تلخ در دهان شود. همچنین ممکن است باعث افزایش حفره ها، عفونت ها و بیماری لثه شود.
با مسواک زدن و نخ دندان زدن به طور مرتب از بسیاری از مشکلات رایج دندان جلوگیری می شود. همچنین ممکن است برخی از افراد متوجه شوند که استفاده از اسکرابر زبان به پاکسازی برخی علائم کمک می کند.
استفاده از دهانشویه ضد باکتریایی بین مسواک زدن ممکن است به حداقل رساندن باکتری ها کمک کند.

بارداری

طعم تلخ یا فلزی در دهان یک شکایت شایع در سه ماهه اول بارداری است.
هورمون های بدن در دوران بارداری نوسان دارند. این تنوع می تواند حواس را تحت تأثیر قرار دهد که می تواند باعث هوس خاصی شود و بعضی از غذاها یا بوها منزجر کننده به نظر برسد.
بسیاری از افرادی که باردار هستند نیز در دهان خود متوجه طعم فلزی، تلخی یا ریز می شوند. این می تواند آزار دهنده باشد، اما معمولاً بعداً در دوران بارداری یا بعد از زایمان از بین می رود.

سندرم سوزش دهان

سندرم سوزش دهان شرایطی است که باعث احساس سوزش در دهان می شود. این احساس می تواند متفاوت باشد، اما بسیاری آن را شبیه به خوردن فلفل های تند توصیف می کنند. در کنار این ، برخی از افراد ممکن است طعم تلخی یا تند را نیز در دهان خود تجربه کنند.
علائم سندرم سوزش دهان ممکن است به صورت پراکنده ظاهر شود، اما همچنین می تواند مزمن باشد و برای مدت طولانی دوام داشته باشد.
برخی از مبتلایان به این سندرم ممکن است در خوردن یا نوشیدن دچار مشکل شوند، در حالی که ممکن است برخی دیگر متوجه شوند که این علائم را تسکین می دهد.

یائسگی

زنانی که یائسگی را پشت سر می گذارند، ممکن است طعم تلخی را نیز در دهان خود تجربه کنند. این می تواند به دلیل پایین آمدن استروژن در بدن باشد که می تواند منجر به یک وضعیت ثانویه مانند سندرم سوزش دهان شود. همچنین ممکن است به دلیل خشکی مداوم دهان باشد.

GERD یا ریفلاکس اسید

طعم تلخ ناخواسته در دهان ممکن است توسط GERD یا ریفلاکس اسید ایجاد شود.
بیماری رفلاکس معده به معده (GERD) یا ریفلاکس اسید ممکن است منبع طعم تلخ ناخواسته در دهان باشد.
این شرایط زمانی اتفاق می افتد که ماهیچه یا اسفنکتر در قسمت بالای معده ضعیف شود و اجازه می دهد اسید یا صفرا در لوله غذایی بالا رود.
GERD تمایل به تحریک لوله غذایی دارد و باعث سوزش در قفسه سینه یا شکم می شود. همچنین می تواند طعم و مزه تلخی را در دهان به وجود آورد ، که ممکن است تا زمانی که سایر علائم باقی بماند.

برفک دهان

عفونت مخمر در دهان اغلب باعث می شود لکه های سفید یا لکه های سفید روی زبان، دهان یا گلو ظاهر شود. همچنین ممکن است باعث تلخی شود.

استرس و اضطراب

اضطراب می تواند باعث خشکی دهان شود ، که اغلب باعث طعم تلخ می شود.

آسیب عصبی

آسیب به اعصاب می تواند باعث تغییر در طعم و مزه شخص شود.
داروها و مکمل های خوراکی
در برخی افراد ، داروهای خاص، مکمل ها یا داروهای درمانی ممکن است باعث ایجاد طعم تلخ در دهان شود. این ممکن است به این دلیل باشد که داروها طعم تلخی دارند یا به دلیل اینکه مواد شیمیایی موجود در آنها به بزاق دفع می شوند. این ها عبارتند از:
آنتی بیوتیک های خاصی
برخی از داروهای قلبی
ویتامین هایی که حاوی مواد معدنی یا فلزات هستند، مانند مس، آهن یا روی
داروهای لیتیوم
بیماری ها
برخی از بیماری ها از جمله عفونت های سینوسی یا سرماخوردگی می تواند با طعم تلخی در دهان همراه باشد.

درمان سرطان

شیمی درمانی و پرتودرمانی ممکن است جوانه های طعم را در بعضی از افراد تحریک کند، که ممکن است باعث شود حتی چیزهای ساده مانند نان تست ساده یا آب طعم تلخی یا ناخوشایندی داشته باشد.

درمان و داروهای خانگی

مراقبت منظم از دندان مانند مسواک زدن، نخ دندان و استفاده از دهانشویه ضد باکتریایی.
جویدن آدامس عاری از قند برای نگه داشتن حرکت بزاق در دهان.
نوشیدن مایعات فراوان در طول روز
اجتناب از عوامل خطرزا برای رفلاکس اسید، مانند خوردن غذاهای چرب یا تند و کاهش یا از بین بردن محصولات تنباکو و الکل
شستن دهان با یک قاشق چایخوری جوش شیرین که به یک لیوان آب اضافه شده است

لیست مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا