چرا دندان بعد از پر شدن باز هم درد دارد؟

برای حفره ی دندان، احتمالاً دندانپزشک پر کردن را توصیه می کند. پر کردن ایمن و مؤثر است، اما ممکن است برخی از افراد بعد از آن ناراحتی یا حساسیت دندان را تجربه کنند.
بیشتر اوقات ، این حساسیت طبیعی است و طی چند روز یا چند هفته برطرف می شود.
اگر فرد دچار درد شدید باشد یا اگر ناراحتی با سایر علائم مانند تب، قرمزی یا تورم وجود دارد، فرد باید سریعاً به دندانپزشک خود مراجعه کند.
در این مقاله ، دلایلی را که ممکن است فرد بعد از پر کردن حساسیت به دندان داشته باشد ، نحوه درمان آن و زمان مراجعه به پزشک یا دندانپزشک را بررسی می کند. همچنین به علل احتمالی دیگر حساسیت دندان ها می پردازد.

پس از پر کردن چه انتظاری باید داشته باشم؟

پر کردن یک روش دندانپزشکی است که دندانپزشک با از بین بردن هر گونه پوسیدگی از دندان و سپس پر کردن فضای با یک ماده جدید ، آن را انجام می دهد.
بعد از تزریق ماده بی حس کننده در اطراف دندان، دندانپزشک ناحیه پوسیده شده دندان را معمولاً با مته دندان تمیز می کند. سپس فضا را با طلا، آمالگام نقره، یک کامپوزیت یا چینی پر می کنند.
برای چند ساعت پس از پر کردن ، ممکن است چهره فرد همچنان احساس بی حسی، سوزش، خارش یا پفی شود. ممکن است در خوردن، بلعیدن، صحبت کردن یا حرکت دادن چهره خود دچار مشکل شوند.
بعضی اوقات ، دندانپزشکان توصیه می کنند که افراد چند ساعت از خوردن یا آشامیدن خودداری کنند، زیرا ممکن است در نتیجه منجر شود که فرد به طور اتفاقی زبان یا گونه خود را گاز بگیرد.
هنگامی که عامل بی حسی از بین رفت، این احساسات از بین می روند. اما ، در روزها و هفته های بعدی ، ممکن است فرد متوجه برخی احساسات جدید شود.
حساسیت در دندان پر شده یا ناحیه اطراف آن یکی از شایع ترین موارد در این مدت است.

بعد از پر شدن چه حساسیتی دارد؟

هنگامی که فرد دارای دندان حساس است، ممکن است متوجه شود که برخی از محرک ها باعث ایجاد احساس موقتی و ناراحتی در دندان پر شده یا اطراف آن می شوند. این ممکن است مانند یک شوک از سرماخوردگی یا درد ناگهانی احساس شود که سریع ظاهر می شود و از بین می رود.

عواملی که می توانند بعد از پر شدن حساسیت دندان را ایجاد کنند عبارتند از:

  1. غذاهای سرد یا نوشیدنی ها، مانند بستنی، ذرت، یا نوشیدنی هایی که دارای یخ هستند
  2. نوشیدنی های گرم مانند قهوه یا چای
  3. هوا به دندان ضربه می زند، مانند هنگام تنفس از طریق دهان که ممکن است با هوای سرد بدتر شود
  4. غذاهای قندی مانند آب نبات
  5. غذاها و نوشیدنی های اسیدی از جمله میوه، آب میوه و قهوه
  6. هنگام غذا خوردن

چرا پر شدن باعث حساسیت دندان می شوند؟

برخی از حساسیت ها بعد از پر کردن دندان طبیعی و موقتی است. اما گاهی اوقات ، حساسیت بعد از پر شدن به دلایل دیگری است که نیاز به درمان یا ترمیم دارند.
در ادامه، دلایل احتمالی این علائم و اینکه چه زمانی به دندانپزشک مراجعه باید کرد بیان شده است:

عصبی تحریک شده

عصب داخل دندان ممکن است چند روز طول بکشد تا بهبود یابد.
حساسیت کوتاه مدت دندان بعد از پر کردن معمولاً به وجود می آید زیرا روش پر شدن باعث تشدید یا ایجاد التهاب در عصب داخل دندان شده است.
معمولاً لایه های بیرونی دندان - مینا و سیمان - عصب را از قرار گرفتن در معرض مواد، محافظت می کند. اما پر شدن، به ویژه آنهایی که عمیق هستند، می توانند به انتهای عصب نزدیک شوند و باعث تحریک و احساس ناراحتی شوند.
هرچه عصب بهبود یابد، حساسیت از بین می رود که ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد. هنگامی که عصب به طور کامل بهبود یابد، فرد نباید هیچ تفاوتی بین دندان پر شده و سایر دندان ها احساس کند.

تراز نادرست نیش زدن

یک دندانپزشک باید اطمینان حاصل کند که خط پر شده با دندانهای دیگر در دهان میزان است. اگر پر شدن بیش از حد بلند باشد، می تواند فشار بیشتری به هنگام گاز گرفتن ایجاد کند. این می تواند باعث درد و حساسیت شود که اغلب شدیدتر از حساسیت عادی پس از پر کردن است.
این طبیعی است که فرد هنگام گاز گرفتن در روزهای بعد از عمل حساسیت جزئی را تجربه کند. به طور معمول ، نیش ظرف چند هفته اصلاح می شود.
اما اگر فردی حساسیت شدید را تجربه کرد یا در خوردن غذا و یا قرار دادن دندان های خود مشکل داشته باشد، باید از دندانپزشک خود بخواهد که نیش را بررسی کند. ممکن است دندانپزشک تصمیم بگیرد که نقطه پر کردن را تنظیم کند تا نیش به درستی تنظیم شده و ناراحتی را برطرف کنید.

پالپیت

پالپیت التهاب پالپ در اعماق دندان است. این می تواند باعث حساسیت و درد دندان شود.
پالپیت به طور منظم با پر کردن جزئی رخ نمی دهد، اما ممکن است در موارد زیر اتفاق بیفتد:
دندان دچار سانحه شده است ، مانند تصادف که منجر به ترک خوردگی یا شکسته شدن دندان شده است
حفره بسیار عمیق بود و به لایه داخلی پالپ رسید
دندان چندین مرحله یا مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته است

دو نوع پالپیت وجود دارد:

پالپیت برگشت پذیر به التهاب خفیف اشاره دارد که در آن پالپ سالم بماند و دندان به خودی خود بهبود یابد
پالپیت برگشت ناپذیر زمانی است که عصبی آسیب دیده وجود داشته باشد که شروع به از بین رفتن کند، در این صورت فرد برای نجات دندان به یک کانال ریشه نیاز دارد
یک دندانپزشک معمولاً می تواند با هوشیاری پالپیت را برطرف کند. معمولاً با پر کردن جدید یا یک روش ترمیمی مانند کانال ریشه می تواند پالپیت را برطرف کند. همچنین ممکن است فرد برای پاک کردن هرگونه عفونت باکتریایی نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشد.

نحوه درمان دندان حساس

هنگامی که یک فرد حساسیت عادی و بعد از پر کردن را تجربه می کند ، یک دندانپزشک ممکن است توصیه کند که از یک خمیر دندان مخصوص استفاده کند.
این محصولات حاوی ماده ای به نام نیترات پتاسیم هستند که به جلوگیری از رسیدن احساسات روی سطح دندان به انتهای عصب در داخل کمک می کند.
البته بلافاصله کار نمی کنند، فرد باید دو بار در روز از خمیردندان استفاده کند و طی چند روز احساس تسکین کند.
همچنین روش های خانگی زیر وجود دارد:
مصرف تسکین دهنده درد بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن است.
پماد بی حسی موضعی که برای دهان طراحی شده است.
یک مسواک برای دندانهای حساس که نرمتر از مسواکهای استاندارد هستند.
روزی یک بار نخ دندان بزنید و مراقب باشید که روی لثه ها و دندان ها ملایم باشد.
توجه داشته باشید که غذاها یا نوشیدنی ها باعث ایجاد حساسیت می شوند و در صورت امکان از آنها جلوگیری کنید.
از استفاده از محصولات سفید کننده دندان خودداری کنید که می تواند حساسیت را بدتر کند.
پس از مصرف غذاهای اسیدی یا نوشیدنی هایی مانند قهوه و میوه ، دهان را با آب بشویید. غذاهای اسیدی و نوشیدنی ها می توانند مینای دندان را از بین ببرند.
بلافاصله بعد از خوردن غذاهای اسیدی از مسواک زدن خودداری کنید زیرا ممکن است بیشتر مینای دندان را از بین ببرد.
اگر حساسیت دندان در روزهای بعد از پر شدن بهبود پیدا نکرد، با یک دندانپزشک صحبت کنید. ضروری است دندانپزشک سایر علل احتمالی حساسیت را که ممکن است مربوط به پر شدن نباشد، بررسی کند.