انواع آنتی بیوتیک ها و عفونت های دندان

اثرات جانبی درمان دیگر داروهای طبیعی خلاصه عفونت دندان یا یک دندان چربی عموماً در نتیجه پوسیدگی دندان و بهداشت دهان و دندان ضعیف رخ می دهد. با این حال ، همچنین می تواند به دلیل کار قبلی دندانپزشکی یا آسیب دیدگی ایجاد شود.
هنگامی که عفونت رخ می دهد، در نتیجه رشد بیش از حد باکتری ها باعث می شود که یک بخش چرک در دهان ایجاد شود. این عفونت اغلب باعث تورم، درد و حساسیت در منطقه می شود. بدون درمان، عفونت ممکن است در مناطق دیگر فک یا حتی مغز گسترش یابد. پوسیدگی و حفره های دندان بسیار متداول است. همانطور که در یک مقاله اشاره شده است ، حداکثر 91٪ بزرگسالان منبع معتبر در سنین 20 تا 64 سالگی دارای حفره هستند. همچنین حدود 27٪ از افراد در همان گروه سنی پوسیدگی دندان درمان نشده دارند. درمان زود پوسیدگی دندان برای جلوگیری از عوارضی مانند عفونت دندان مهم است. هرکسی که دچار عفونت دندان شود باید سریعاً به دندانپزشک مراجعه کند تا از شیوع عفونت جلوگیری کند.
یکی از اولین مواردی که یک دندانپزشک احتمالاً توصیه می کند، یک آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت است. برخی از آنتی بیوتیک ها برای عفونت های دندان بهتر از سایرین عمل می کنند و ممکن است برخی از داروهای غیر نسخه (OTC) برای کمک به علائم نیز وجود داشته باشد.

چه زمانی باید از آنتی بیوتیک ها برای عفونت دندان استفاده کرد؟!

در صورت لزوم، دندانپزشکان معمولاً فقط در دندانپزشکی آنتی بیوتیک ها را برای عفونت دندان توصیه می کنند. با این حال، تمام دندانهای آلوده نیازی به آنتی بیوتیک ندارند. در برخی موارد ، یک دندانپزشک ممکن است به سادگی قادر به تخلیه ناحیه آلوده، برداشتن دندان آلوده یا انجام یک کانال ریشه برای رفع مشکل باشد. آنها تمایل دارند از توصیه آنتی بیوتیک خودداری کنند مگر اینکه کاملاً لازم باشد ، مانند مواردی که عفونت شدید یا در حال گسترش است، یا اگر فرد دارای سیستم ایمنی ضعیفی باشد.

لیست انواع و دوزها

اگرچه آنتی بیوتیک ها می توانند به پاک کردن عفونت دندان کمک کنند، اما در هر شرایط استفاده از آنتی بیوتیک مناسب بسیار مهم است. بسته به باکتریهای ایجاد کننده عفونت، نوع آنتی بیوتیکی که دندانپزشک توصیه می کند، متفاوت خواهد بود. این بدان دلیل است که آنتی بیوتیک های مختلف برای از بین بردن نوع های مختلف باکتری به روش های مختلفی کار می کنند. به عنوان یک مطالعه در دندانپزشکی مجله JournalTrusted Source ، بیش از 150 نوع مختلف باکتری وجود دارد که در دهان ایجاد می شوند. بسیاری از این باکتری ها پتانسیل رشد و ایجاد عفونت را دارند. بسته به باکتریهای ایجاد کننده عفونت ممکن است درمان تغییر کند، اگرچه بیشتر اوقات، دندانپزشکان به راحتی آنتی بیوتیکی را توصیه می کنند که در مقابل انواع مختلفی کار می کند.
کلاس پنی سیلین داروهای نوع پنی سیلین اشکال متداول آنتی بیوتیک برای عفونت دندان است. شامل پنی سیلین و آموکسی سیلین است. بعضی از دندانپزشکان ممکن است آموکسی سیلین را با اسید کلاوولانیک نیز توصیه کنند، زیرا این ترکیب ممکن است به از بین بردن باکتریهای سرسخت تر کمک کند. دوزهای معمول آموکسی سیلین برای عفونت دندان یا 500 میلی گرم (میلی گرم) هر 8 ساعت یا 1000 میلی گرم در هر 12 ساعت است. دوزهای معمول آموکسی سیلین با اسید کلاوولیانیک بسته به حداقل دوز مؤثر ، حدود 500 تا 2000 میلی گرم در هر 8 ساعت یا 2000 میلی گرم در هر 12 ساعت است. با این حال، برخی از باکتریها ممکن است در برابر این داروها مقاومت کنند و باعث می شود که این مواد کمتر موثر باشند. در حقیقت، اکنون بسیاری از پزشکان آنتی بیوتیک های دیگر را به عنوان اولین خط درمانی خود انتخاب می کنند. همچنین برخی از افراد نسبت به این داروها حساسیت دارند. هرکسی که نسبت به داروهای مشابه واکنش آلرژیک داشته باش ، باید قبل از دریافت توصیه درمانی به دندان پزشک خود بگوید.

کلیندامایسین

کلیندامایسین در برابر طیف گسترده ای از باکتری های عفونی مؤثر است. به عنوان یک مطالعه در ژورنال بین المللی دندانپزشکی، برخی از محققان کلیندامایسین را به عنوان داروی مورد نظر برای درمان عفونت های دندانی توصیه می کنند، زیرا باکتری ها در مقابل این دارو نسبت به داروهای کلاس پنی سیلین مقاومت کمتری دارند. دوز معمولی کلیندامایسین یا 300 میلی گرم یا 600 میلی گرم در هر 8 ساعت است، بسته به اینکه کدام دوز مؤثر باشد.

آزیترومایسین

آزیترومایسین در برابر طیف گسترده ای از باکتری ها، برای جلوگیری از رشد آنها، کار می کند.

این ممکن است در درمان برخی از عفونت های دندان موثر باشد، اگرچه دندانپزشکان فقط می توانند آن را به افرادی که به داروهای کلاس پنی سیلین حساسیت دارند یا به آنها یا داروهای دیگری مانند کلیندامایسین پاسخ نمی دهند، توصیه کنند. مقدار معمول آزیترومایسین 500 میلی گرم در هر 24 ساعت به مدت 3 روز متوالی است.
مترونیدازول مترونیدازول آنتی بیوتیکی است که پزشکان و دندانپزشکان برای درمان تعدادی از عفونت ها از آن استفاده می کنند. اما ممکن است برای همه مناسب نباشد و به طور معمول اولین انتخاب درمانی نیست. مقدار مصرف مترونیدازول در حدود 850-500 میلی گرم در هر 8 ساعت است.

چه مدت طول می کشد تا عمل کنند؟

فرد باید دور کامل آنتی بیوتیک ها را کامل کند. مدت عمل هر یک از آنتی بیوتیک ها بسته به عوامل مختلفی از جمله شدت عفونت و اینکه دارو چگونه باکتری های عفونی را از بین می برد، متفاوت است. برای افراد مهم است که یک دور کامل از آنتی بیوتیک ها را کامل کنند، تمام داروهای تجویز شده را دقیقاً به همان روشی که دندانپزشک می گوید مصرف کنند. اگرچه ممکن است فرد بعد از چند دوز شروع به دیدن علائم خود کند، اما تکمیل دوره کامل آنتی بیوتیک ها به جلوگیری از بازگشت مجدد یا قوی تر شدن عفونت کمک می کند. اکثر عفونت های حاد در 3-7 روز برطرف می شوند.