برای داشتن دندان ها و لثه های سالم چه باید کرد؟

بهداشت مناسب دهان و دندان برای سالم نگه داشتن دندان ها و لثه ها ضروری است. این بهداشت شامل عادت هایی مانند مسواک زدن دو بار در روز و انجام معاینات منظم دندانپزشکی است.
با این حال ، سلامت دهان و دندان چیزی بیش از حفره و بیماری لثه است. تحقیقات نشان داده است که بین سلامت دهان فرد و سلامت کلی آنها رابطه وجود دارد. کارشناسان مشکلات بهداشت دهان و دندان را یک بهداشت جهانی می دانند.
بدون درمان ، پوسیدگی دندان یا مشکلات لثه می تواند منجر به درد، مشکلات اعتماد به نفس و ریزش دندان شود. این مسائل ممکن است منجر به سوء تغذیه، مشکلات گفتاری و سایر چالش ها در کار، مدرسه یا زندگی شخصی فرد شود.
افراد می توانند با مراقبت صحیح از دندان در منزل و در مطب دندانپزشک از بروز این مشکلات جلوگیری کنند. موارد زیر برخی از بهترین روشهایی است که می تواند دندان ها و لثه ها را سالم نگه دارد.

1. مرتبا مسواک بزنید اما نه تهاجمی

مسواک زدن دو بار در روز و استفاده از نخ دندان می تواند به سالم ماندن دندان ها و لثه ها کمک کند.
اکثر مردم می دانند که مسواک زدن دو بار در روز از مهمترین روش های از بین بردن پلاک و باکتری ها و تمیز نگه داشتن دندان ها است. با این وجود، مسواک زدن فقط درصورتی که افراد از تکنیک صحیح استفاده کنند، موثر است.
باید با استفاده از حرکات دوار کوچک مسواک بزنید و مراقب مسواک زدن در قسمت جلویی ، پشت و بالای هر دندان باشید. این روند بین 2 تا 3 دقیقه طول می کشد. از حرکات عقب و جلو خودداری کنید.
مسواک زدن بیش از حد سخت یا استفاده از مسواک سفت و سخت می تواند به مینای دندان و لثه آسیب برساند. اثرات این ممکن است شامل حساسیت دندان، آسیب دائمی مینای محافظ روی دندان ها و فرسایش لثه باشد.
انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) استفاده از مسواکی را که موهای نرم دارد توصیه می کند. آنها همچنین اظهار داشتند كه افراد باید هر 3 ماه مسواك خود را عوض كنند.

2. از فلوراید استفاده کنید

فلوراید از عنصری در خاک زمین به نام فلورین تشکیل می شود. بسیاری از متخصصان بر این باورند که فلوراید به جلوگیری از حفره ها کمک می کند و یک ماده رایج در خمیر دندان و دهانشویه است.
اما برخی از محصولات دندانپزشکی فلوئورید ندارند و بعضی از افراد اصلاً از آن استفاده نمی کنند.
شواهد حاکی از آن است که فقدان فلوراید می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود، حتی اگر فرد از دندان خود مراقبت کند.
بسیاری از جوامع در ایالات متحده ، فلوئورید را به منبع آب خود اضافه کرده اند. سازمان های مختلفی از جمله سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) و ADA این مطلب را توصیه می کنند.

3. روزی یک بار نخ دندان استفاده کنید

نخ دندان می تواند پلاک و باکتری ها را از بین دندانها خارج کند ، جایی که مسواک قادر به دستیابی به آن نیست. همچنین با از بین بردن باقی مانده ها و مواد غذایی که در بین دندان ها افتاده است، می تواند از بروز بوی بد دهان جلوگیری کند.
مهم است که از چسبیدن نخ دندان به بالا و پایین بین دندان ها جلوگیری کنید، چرا که می تواند باعث درد شود و پلاک را از بین نبرد.

4. مرتباً به دندانپزشک مراجعه کنید

دندانپزشک می تواند مسائل بهداشت دهان و دندان را قبل از شدید شدن تشخیص و درمان کند.
کارشناسان توصیه می کنند که افراد هر 6 ماه یکبار برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنند. در طی معاینه معمول دندانپزشکی، یک متخصص بهداشت دندان ها را تمیز می کند و پلاک و تارتار سخت شده را از بین می برد.
دندانپزشک علائم بصری حفره ها ، بیماری لثه، سرطان دهان و سایر موارد مربوط به سلامت دهان و دندان را بررسی می کند. بعضی اوقات ممکن است از اشعه X دندان نیز برای بررسی حفره استفاده کنند.

5. سیگار نکشید

استعمال سیگار به سیستم ایمنی بدن آسیب می رساند و همین امر باعث می شود بدن بهبود بافت ها از جمله دهان در بدن دشوار باشد. سیگار کشیدن سی دی سی به عنوان یک عامل خطر بیماری لثه است. افرادی که سیگار می کشند ممکن است بعد از عمل دندانپزشکی بهبودی کند را تجربه کنند.
استعمال دخانیات همچنین روی ظاهر دهان تأثیر می گذارد و منجر به زرد شدن دندان ها و زبان می شود و می تواند بوی بدی به همراه داشته باشد.

6. از دهانشویه استفاده کنید

با استفاده از برخی دهانشویه های خاصی می توان از سلامت دهان و دندان بهره مند شد. دهانشویه حاوی کلرهگزیدین، یک ماده ضد باکتری، به کنترل پلاک و لثه کمک می کند. براساس یک متاآنالیز، دهانشویه با روغنهای اساسی خاص نیز مؤثر است.
دهانشویه نمی تواند جایگزین مسواک زدن و نخ دندان شود، اما می تواند مکمل این روشها باشد.

7. غذاهای قندی و نشاسته ها را محدود کنید

مصرف قند می تواند منجر به ایجاد حفره در دندان شود.
WHO توصیه می کند که میزان مصرف قند خود را به کمتر از 10 درصد منبع کالری روزانه خود محدود کنید.
همچنین غذاهای نشاسته ای مانند کراکر، نان، چیپس و ماکارونی می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند. ADA توضیح می دهد که این غذاها در دهان مانده و به قندهای ساده ای تقسیم می شوند که باکتریهای سازنده اسید از آن تغذیه می شوند. این اسید می تواند باعث پوسیدگی دندان شود.
به جای غذاهای نشاسته ای ، ADA توصیه می کند مقدار زیادی میوه و سبزیجات سرشار از فیبر و همچنین محصولات لبنی بدون قند به سبد غذایی خود اضافه کنید.

لیست مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا