جراحی پریودنتال چیست؟

بعضی اوقات ، ممکن است برای درمان برخی بیماری ها و شرایط لثه، مانند لثه یا پریودنتیت، عمل جراحی پریودنتال لازم باشد. این نوع جراحی معمولاً به عنوان جراحی لثه شناخته می شود.
هدف از این روش ، درمان بیماری لثه و هرگونه خسارت ناشی از آن است:


  • بازگرداندن استخوان ها و بافت های آسیب دیده
  • جلوگیری از ریزش دندان
  • کاهش شکاف لثه بین دندان ها ، معروف به مثلث های سیاه
  • تغییر شکل استخوان فک برای کاهش خطر رشد باکتری ها در شکاف استخوان
  • از بین بردن باکتری ها و عفونت

در این مقاله ، به این نکته می پردازیم که افراد از عمل جراحی پریودنتال ، شرایطی که می تواند معالجه کند و زمان بهبودی چه می تواند انتظار داشته باشد.

چه شرایطی می تواند جراحی لثه را درمان کند؟

دندانپزشک در مورد انجام جراحی های پریودنتال که روی دندان ها و اشعه ایکس لثه روی صفحه قرار دارد ، با ابزار جراحی استفاده می کند.
بیماری های لثه مانند گینگویت و پریودنتیت ممکن است به درمان جراحی نیاز داشته باشد.
گینگویت نوعی خفیف بیماری لثه است که می تواند باعث قرمزی لثه ، تورم و خونریزی شود. در اکثر موارد ، لثه به دلیل بهداشت دهان و دندان ، پلاک و تجمع تارتار رخ می دهد. درمان حرفه ای می تواند شرایط را معکوس کند.
پریودنتیت نوعی شدیدتر از بیماری لثه است که در آن لثه بدتر شده و پیشرفت کرده و منجر به واکنش التهابی می شود که استخوان و بافت ها را از بین می برد.
در طی این فرآیند التهابی لثه ها از دندان جدا می شوند. این باعث می شود فضاهایی ایجاد شود که به نوبه خود باکتری را به دام می اندازد و منجر به عفونت می شود.
در نتیجه ممکن است ریزش دندان و آسیب استخوان ایجاد شود.

انواع روش های جراحی

قبل از جراحی، ممکن است یک جراح دندانپزشکی لثه ها را تمیز کند. یک روش شناخته شده به عنوان پوسته پوسته شدن عمیق می تواند تارتار و باکتری ها را از دندان و لثه خارج کند.
روش دیگری که به عنوان برنامه ریزی ریشه شناخته می شود می تواند سطح ریشه های دندان را صاف کند ، به این معنی که مکان های کمتری برای ایجاد باکتری وجود داشته باشد. این روش همچنین هر نوع تارتار موجود در ریشه را از بین می برد.
پوسته پوسته شدن عمیق و برنامه ریزی ریشه معمولاً همزمان انجام می شود.

جراحی فلپ

جراحی فلپ مخصوصاً برای افرادی که رسوبات تارتار را در شکاف های عمیق دارند مفید است. این عمل شامل بلند کردن لثه از دندان ها برای از بین بردن جمع شدن تارتار است.
بعد از اینکه جراح ناحیه را تمیز کرده و تارتار را خارج کرد ، لثه ها را در جای خود قرار می دهند تا در اطراف دندان قرار گیرند. در بعضی مواقع ممکن است استخوان در طی این روش نیاز به تغییر شکل داشته باشند.

پیوند استخوان

هنگامی که استخوانی که ریشه دندان را احاطه کرده است آسیب دیده یا از بین می رود ، ممکن است فرد به پیوند استخوان احتیاج داشته باشد. این روش شامل جایگزینی استخوان آسیب دیده با استخوان جدید است. این استخوان ممکن است استخوان فرد ، استخوان ساخته شده یا استخوان اهدا شده باشد.
سایر گزینه های درمانی عبارتند از:
لیزر درمانی: اگرچه هیچ مدرک فعلی کاملاً از لیزر درمانی پشتیبانی نمی کند، اما برخی از دندانپزشکان از آن برای کاهش اندازه شکاف ها و ترمیم بافت همبند آسیب دیده استفاده می کنند.
پروتئین های تحریک کننده بافت: این روش شامل استفاده از ژل حاوی پروتئین برای تحریک رشد استخوان و بافت است.
آماده شدن برای جراحی لثه
قبل از اینکه جراحی لثه انجام شود ، دندانپزشک معاینه قبل از عمل را انجام می دهد تا از جراحی مطمئن شوید.
در طی این تست، دندانپزشک به احتمال زیاد:
یک بررسی تاریخ پزشکی و یک معاینه انجام می دهد.
دندان ها، دهان و فک را بررسی کنید تا ثبات و سلامتی را بررسی می کند.
هرگونه عفونت، آبسه یا سایر ضایعات را که می تواند بهبودی از عمل جراحی را پیچیده تر کند ، بررسی می کند.
در مورد خطرات و مزایای این عملیات بحث کرده و مجوز یا نتیجه گیری را دریافت می کند.

لیست سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا