هر آنچه که باید در مورد آبسه دندان بدانید

آبسه دندان نوعی چرک است که در داخل دندان ها یا لثه ها تشکیل می شود. آبسه به طور معمول ناشی از عفونت باکتریایی است، غالباً یکی از مواردی است که در بخش نرم خمیری دندان جمع شده است.
باکتری ها در پلاک و مواد غذایی باقی مانده در دهان، وجود دارند. این ها به دندان چسبیده و به آنها و همچنین لثه ها آسیب می رسانند.
اگر پلاک با مسواک زدن و نخ دندان منظم و مناسب برداشته نشود، ممکن است باکتری ها در بافت نرم دندان یا لثه ها پخش شوند که در نهایت می تواند منجر به آبسه شود.
سه نوع آبسه دندان وجود دارد: لثه ، پریودنتال و پریاپیکال. علائم آبسه های دندان شامل درد ، طعم بد دهان و تب است.
آبسه های دندان در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شوند. درمان آبسه ممکن است شامل جراحی کانال ریشه باشد. برای به حداقل رساندن درد ، بهتر است از نوشیدنی و مواد غذایی سرد جلوگیری کنید و از مسواک نرم تر استفاده کنید.

علائم

  • درد در ناحیه آسیب دیده هنگام گاز گرفتن یا هنگام لمس ناحیه آسیب دیده
  • حساسیت به غذای سرد و گرم و مایعات
  • طعم ناپسند در دهان
  • تب
  • یک احساس عموما ناخوشایند
  • مشکلات بلع
  • بیخوابی
  • علائم اصلی آبسه دندان درد است. ممکن است یک درد بی تاب کننده و اغلب شدید باشد. این درد معمولاً به طور ناگهانی شروع می شود و طی ساعت ها یا روزهای بعدی شدیدتر می شود. در بعضی موارد ، درد ممکن است به گوش ، فک و گردن کشیده شود.

انواع

سه نوع آبسه دندان وجود دارد:
آبسه لثه: آبسه فقط در بافت لثه است و تاثیری در دندان یا رباط پریودنتال ندارد.
آبسه پریودنتال: این آبسه در ساختارهای بافتی استخوان دندانها شروع می شود.
آبسه پریاپیکال: این آبسه در بخش خمیر نرم دندان شروع می شود.
نوع آبسه شدت و محل علائم را نشان می دهد.

درمان

ممکن است برای برخی از آبسه ها جراحی لازم باشد.
هر فرد با علائم مرتبط با آبسه دندان باید فوراً به دندانپزشک مراجعه کند. آبسه های دندان به راحتی توسط یک دندانپزشک واجد شرایط تشخیص داده می شوند.

افرادی که مشکل بلع و تنفس دارند باید سریعاً به بخش اورژانس بیمارستان محلی خود مراجعه کنند.

اگر نمی توانید بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید ، به پزشک خانواده مراجعه کنید.

پزشک نمی تواند آبسه را درمان کند ، اما ممکن است داروهایی را تجویز کند و در مورد مراقبت از خود و درمان درد توصیه کند و همچنین در صورت لزوم می داند سریعترین راه برای درمان اورژانس است.
برش: آبسه نیاز به برش دارد و چرک که حاوی باکتری است باید تخلیه شود. پزشک بیهوشی موضعی را انجام می دهد.
درمان آبسه پریاپیکال: از درمان کانال ریشه برای از بین بردن آبسه استفاده می شود. از مته برای سوراخ کردن دندان مرده استفاده می شود تا چرک بیرون بیاید. هر نوع بافت آسیب دیده از خمیر خارج می شود. برای پرهیز از عفونت های بعدی ، پر کردن ریشه به داخل فضا وارد می شود.
درمان آبسه پریودنتال: آبسه تخلیه می شود و شکاف پریودنتال تمیز می شود. سپس سطوح ریشه دندان با پوسته پوسته شدن در زیر خط لثه صاف می شود. این کار کمک می کند تا دندان بهبود یابد و از بروز عفونت های بیشتر جلوگیری می کند.
عمل جراحی
افراد مبتلا به آبسه پریاپیکال و عفونت مکرر ممکن است نیاز به برداشتن بافت بیمار مبتلا به جراحی داشته باشند. این کار توسط یک جراح دهان انجام می شود.
افراد مبتلا به آبسه پریودنتال و عفونت عودکننده مجبور هستند بافت لثه خود را تغییر شکل داده و بافت پریودنتال برداشته شود. این روش توسط یک جراح دهان انجام می شود.
اگر آبسه دندان دوباره برگردد ، حتی بعد از عمل ممکن است دندان خارج شود.

مدیریت درد

مسکن هایی فقط برای کاهش درد وجود دارند ولی نمی توانند جایگزین مراجعه به دندانپزشک شوند. آسپرین ، ایبوپروفن یا تیلنول (پاراستامول) از مسکن های موثری هستند. با این حال ، بعضی از آنها برای انواع خاصی از بیماران نامناسب است:
ایبوپروفن و آسم: اگر آسم هستید ، ایبوپروفن مصرف نکنید.
ایبوپروفن و زخم معده: در صورت وجود زخم معده، ایبوپروفن مصرف نکنید.
آسپرین و کودکان: به کودکان زیر 16 سال آسپرین ندهید.
آسپرین و بارداری و شیردهی: در صورت بارداری یا شیردهی ، آسپرین مصرف نکنید.
اگر می خواهید آسپرین ، ایبوپروفن و تیلنول بخرید ، یک انتخاب عالی آنلاین وجود دارد.

آنتی بیوتیک ها

برای جلوگیری از شیوع عفونت ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود و ممکن است همراه با مسکن ها مصرف شود. نمونه هایی از آنتی بیوتیک ها شامل آموکسی سیلین یا مترونیدازول است. به هیچ وجه نباید آنتی بیوتیک ها را راهی برای جایگزینی درمان با دندانپزشک یا به تعویق انداختن درمان دانست.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا