آیا بوتاکس می تواند دندان غروچه را متوقف کند؟

زیر 30 سال با کرم های پوستی و ماسک ها می توان علائم اجتناب ناپذیر افزایش سن را کاهش داد. به همین خاطر در این فاصله سنی افراد کمتر به فکر بوتاکس خواهند بود. اما تحقیقات نشان می دهد که ای روش محبوب آرایشی می توان مشکلات دیگر، مثل دندان قروچه را نیز بر طرف کند. اما آیا ارزش امتحان کردن دارد؟

آیا بوتاکس می تواند براکسیسم را درمان کند؟ یک مطالعه جدید نشان می دهد که چنین است.

دندان قروچه یک یک بیماری رایج است که به نام بروکسیسم شناخته می شود و تخمین زده می شود حدود 10 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده به آن مبتلا هستند.
این افراد مجبور می شوند که شب ها یک محافظ دهان داشته باشند. این امر نه تنها باعث می شود که شریک زندگی هنگامی صبح که با او روبرو می شود، بترسید، بلکه بزاقی که در طول شب جمع می شود خوشایند نیست.
محافظ دهان فقط آسیب دندان ها و فک را کاهش می دهد. این بدان معنی است که علائمی مانند فک درد و سردرد هنوز هم وجود دارد.
در حقیقت ، در حال حاضر هیچ درمان شناخته شده ای وجود ندارد که بتواند جلوی بروکسیسم خواب را بگیرد.
آیا بوتاکس که یک روش آرایشی مورد علاقه افراد برای از بین بردن موقت خطوط و چین و چروک هاست، می تواند کاندیدای احتمالی برای درمان دندانپزشکی باشد؟ یک مطالعه جدید ادعا می کند که می تواند.

یک مطالعه دندانپزشکی

بوتاکس - که به طور رسمی با عنوان toabin-onabotulinum-A شناخته می شود - یک داروی تزریقی است که می تواند مانع از انقباض عضلات شود.
این دارو بیشتر به دلیل کاربردهای آرایشی شناخته شده است. می توان آن را به عضلات صورت، عمدتاً بین ابروها و دور چشم ها، تزریق کرد تا به طور موقت ظاهر خطوط اخم و چروک های پاکلاغ را کاهش دهد.
بوتاکس ممکن است برای تعدادی از شرایط پزشکی از جمله میگرن، مثانه بیش فعال و سفتی عضلات نیز مورد استفاده قرار گیرد. آیا می توان بروکسیسم را به این لیست اضافه کرد؟
مطالعه جدید - که اخیراً در مجله Neurology منتشر شده است - سعی در پاسخ به این سؤال داشت.
نکته قابل توجه ، این مطالعه فقط 22 نفر را شامل می شود که دارای خشونت هستند - دقیقاً نمونه بزرگی نیست. شرکت کنندگان یک شب را در یک آزمایشگاه گذراندند، جایی که محققان بر روی بروکسیسم و سفت شدن دندان های آن ها نظارت داشتند.

روز بعد ، 13 نفر برای دریافت بوتاکس تصادفی انتخاب شدند، در حالی که به دیگران تزریق دارونما داده شد.
حدود 4-8 هفته بعد، از افراد خواسته شد شب دیگری را در آزمایشگاه بگذرانند. محققان علائم بروکسیم آنها را مجددا ارزیابی کردند.

بوتاکس برای بروکسیسم؟ روزهای اولیه است

به گفته این تیم ، افرادی که تزریق دارونما دریافت کرده اند هیچگونه پیشرفتی در دندان قروچه یا سفت شدن دندان ها برای آنها گزارش نشده است ، اما افرادی که بوتاکس دریافت کرده اند گزارش داده اند که علائم آنها "بسیار بهبود یافته" بوده است.

افرادی که بوتاکس داشتند نیز کاهش درد را گزارش کردند، اما در افرادی که تزریق دارونما داشتند هیچ تغییری در شدت درد ایجاد نشده است.

از نظر عوارض جانبی، محققان گزارش می دهند که هیچ گونه عارضه جانبی رخ نداده است، اما دو نفر از شرکت کنندگان در لبخندهای خود متوجه "تغییر آرایشی" شدند. اما این "تغییرات" به عنوان بهتر یا بدتر شدن است ، فاش نشده است.
به طور کلی ، این تیم نتیجه می گیرند که بوتاکس "به طور موثری و ایمن باعث بهبودی در برابر خواب" در این کارآزمایی شد.
محقق دکتر ویلیام جی اوندو ، از بیمارستان هوستون متدیست در تگزاس ، خاطرنشان كرد: بروسكسیسم "یك مشكل بسیار متداول و بدون درمان مشخص است ، بنابراین این نتایج دلگرم كننده است."
البته این به این معنا نیست که از یک تحقیق به نمونه آماری 22 نفر می توان نتیجه گرفت که بوتاکس برای بروکسیسم روش مناسبی است.
منطقی است که دارویی که انقباض عضلات را متوقف کند، هنگام تزریق در عضلات کنترل کننده جویدن، می تواند از ساییدگی و سفت شدن دندان ها جلوگیری کند. بوتاکس برخلاف روش های درمانی فعلی ، مانند محافظان دهان، اقدام به مقابله با علت اساسی می كند.