راهنمای خرید خمیر دندان مناسب

بهداشت دهان و دندان مناسب برای داشتن دندان ها و لثه های سالم، ضروری است. همچنین برای جلوگیری از بوی بد دهان، باید به طور منظم به این موضوع توجه داشت. انتخاب خمیر دندان مناسب، نقش اساسی در سلامتی دهان ایفا می کند. اما بهترین خمیر دندان برای دندان چیست؟

1. به فلوراید آن توجه کنید

انجمن دندانپزشکی آمریکا ، فلوراید را یک ماده اساسی در خمیر دندان می داند. فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که از مینای دندان محافظت می کند و با حفره ها و پوسیدگی دندان مبارزه می کند.
کارشناسان با کاهش چشمگیر حفره های دندان در طی چند دهه گذشته ، فلوراید موجود در خمیر دندان و آب آشامیدنی را موثر می دانند. مطالعات بیشماری تأیید می کنند که فلوراید یک درمان بی خطر و مؤثر است. در نتیجه ، انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) و بیشتر دندانپزشکان فلوراید را یک ماده اساسی در خمیر دندان می دانند.
با این حال ، برخی افراد ترجیح می دهند از مصرف فلوراید در خمیر دندان و نوشیدن آب خودداری کنند. در این حالت ، خمیر دندان طبیعی ممکن است گزینه بهتری باشد زیرا بسیاری از فرمولاسیون های طبیعی عاری از فلوراید هستند.

2. بررسی تأیید ADA

برخی از محصولات خمیردندان مهر و موم تأیید ADA را دارند. این بدان معنی است که آنها الزامات جدی ADA را برآورده می کنند ، که مشخص می کند خمیر دندان:
حاوی فلوراید است
حاوی مواد فعال برای بهبود بهداشت دهان و دندان است
از عطر و طعم دهنده هایی که به پوسیدگی دندان ها مانند شکر عاری هستند
شواهد علمی داشته تا از امنیت و مؤثر بودن آن حمایت کنند
با این حال ، شرکت در برنامه ADA داوطلبانه است و همه مارک های خوب خمیر دندان مهر و موم را ندارند.

3. خواندن برچسب

توصیه می شود برچسب ها را با دقت بررسی کنید. همه انواع خمیردندان برای همه مناسب نیست. به عنوان مثال ، برخی از محصولات برای کودکان خردسال مناسب نیست.
تولید کنندگان باید هر نوع طعم دهنده و شیرین کننده ای را در برچسب قرار دهند. آگاهی از مواد تشکیل دهنده این امکان را به افراد می دهد که در صورت حساس بودن نسبت به مواد شیمیایی خاص خودداری کنند.

مواد معمول شامل:

ساکارین ، شیرین کننده
کربنات کلسیم و سیلیکاتها ، که مواد ساینده هستند
گلیسرول ، به خمیر دندان قوام ژل مانند
سدیم لوریل سولفات سدیم (SLS) ، مواد شوینده ای است که باعث می شود خمیردندان کف کند
افرادی که مکرر زخم دهان دارند، ممکن است مایل به عدم استفاده از محصولاتی باشند که حاوی SLS هستند، زیرا برخی تحقیقات نشان می دهد که این امر خطر ابتلا به زخم های دهان را افزایش می دهد.

4- انتخاب براساس مشکلات خاص دندانپزشکی

افراد دارای مشکلات دندانپزشکی باید یک خمیردندان را انتخاب کنند که پاسخگوی نیازهای خاص آنها باشد. به عنوان مثال ، برخی از افراد ممکن است نیاز به خمیردندان حساس داشته باشند.
حساس بودن خمیر دندان حاوی ترکیبات خاصی مانند نیترات پتاسیم است که قسمت هایی از دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهد تا سیگنال های درد را متوقف کند.

5- تصمیم بگیرید که آیا می خواهید یک خمیردندان سفید کننده داشته باشید.

استفاده از خمیردندان سفید کننده می تواند به از بین بردن لکه های دندان کمک کند.
بسیاری از افراد لبخند سفیدتر می خواهند. استفاده از خمیردندان سفید کننده می تواند درمانی ایمن و مؤثر برای دندان ها باشد.
این محصولات حاوی مواد ساینده ای هستند که دندان ها را صیقل می دهند یا لکه ها را از سطح دندان جدا می کنند.
افراد دارای دندانهای حساس ممکن است نخواهند از این گونه خمیر دندان ها که حاوی مواد شیمیایی هستند، استفاده کنند، زیرا این باعث می شود حساسیت بدتر شود.
دندانپزشک می تواند در مورد گزینه های سفید کننده که برای دندان های حساس بی خطر است، توصیه هایی داشته باشد.

6. درخواست خمیر دندان برای برای افراد بسیار حساس

داشتن دندانهای حساس می تواند مسواک زدن را بسیار ناراحت کننده کند. غذاها و نوشیدنی هایی مانند بستنی و قهوه گرم می توانند برای مصرف آن دردناک باشند. انواع مخصوص خمیردندان می تواند علائم دندانهای حساس را کاهش دهد و گزینه های بدون نسخه (OTC) معمولاً مؤثر هستند.
با این حال ، برخی از افراد ممکن است از محصولات معمول، به اندازه کافی تسکین نگیرند. در این صورت ممکن است دندانپزشک بتواند محصولی قوی تر را تجویز کند.

7. بررسی سطح RDA

خمیر دندان حاوی مواد ساینده برای تمیز کردن و سفید کردن دندان ها است. میزان ساییدگی یک خمیر که به عنوان سایشی نسبی آن (RDA) شناخته می شود ، در هر محصول متفاوت است.
محصولات زیر 250 RDA باید ایمن و مؤثر باشند. کلیه خمیردندان های تأیید شده با ADA باید دارای RDA 250 یا کمتر باشند. خمیردندان که RDA بالاتری دارد ممکن است به دندان آسیب برساند. اگر شک دارید ، بهتر است به لیست ADA بپیوندید یا با سازنده تماس بگیرید.

8 توجه به كنترل تارتار

لایه ای از باکتری ها به نام پلاک قبل و بعد از مسواک زدن روی دندان ها تشکیل می شود. هنگامی که پلاک سخت می شود ، به تارتار تبدیل می شود. برداشتن تارتار دشوار است و می تواند در بیماری لثه نقش داشته باشد. بهداشت مناسب دهان و دندان و تمیز کردن مرتب دندان می تواند از رسوبات تارتار جلوگیری کند.
افرادی که در حال حاضر روی دندان های خود تارتار دارند باید به دندانپزشک خود مراجعه کنند. آنها همچنین باید در نظر داشته باشند که از خمیر دندان کنترل شده تارتار استفاده کنند. این ماده حاوی مواد شیمیایی مانند پیرو فسفات ها و روی سیترات روی است که مانع از تولید بیشتر تارتار می شوند.

9- درک گزینه های طبیعی

انتخاب گزینه طبیعی خمیر دندان بهترین روش برای جلوگیری از فلوراید است.
محصولات طبیعی خمیردندان معمولاً فلوئورید ندارند.

برخی از دندانپزشکان ممکن است خمیر دندان طبیعی را بیش از انواع معمولی، به ویژه برای افرادی که نگرانی در مورد فلوراید و سایر مواد شیمیایی موجود در خمیر دندان خود دارند، توصیه می کنند.
جوش شیرین یک جایگزین ملایم برای سایر مواد ساینده است، اما می تواند به همان اندازه در از بین بردن لکه ها موثر باشد.
افرادی که در حال استفاده از خمیر دندان طبیعی هستند باید مواد را با دقت بررسی کرده و جوانب مثبت و منفی را وزن کنند. FDA محصولات طبیعی خمیردندان را تنظیم نمی کند.

10. عدم استفاده خمیر دندان حاوی قند

شکر به پوسیدگی دندان کمک می کند ، بنابراین استفاده از خمیر دندان که حاوی شکر است توصیه نمی شود.
به ویژه ، خمیر دندان کودکان ممکن است حاوی مقادیر زیادی قند باشد تا آن را خوشبو تر کند.
خمیردندان تأیید شده با ADA حاوی قند یا مواد دیگری نیست که به پوسیدگی دندان کمک کند.

11. اساس انتخاب خود را بر اساس نیازها و ترجیحات شخصی خود پایه گذاری کنید

همه نیازها و ترجیحات مختلفی دارند. افراد باید هنگام انتخاب برند خمیردندان ، نیازهای خود و نیازهای خانواده خود را در نظر بگیرند.
در صورت لزوم ، افراد می توانند در اطراف خود خرید کنند و گزینه های مختلفی را امتحان کنند.
عوامل مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد عبارتند از:
هر گونه حساسیت به مواد تشکیل دهنده
چقدر یک محصول نیازهای دندانپزشکی را برآورده می کند
چقدر از یک خمیر دندان تمیز کنندگی می خواهند
چه زمانی به یک دندانپزشک مراجعه می کنند
با وجود گزینه های زیادی که در بازار وجود دارد ، می توانید انتخاب یک برند خمیر دندان را به چالش بکشید. اگر فردی مطمئن نیست، می تواند در مورد بهترین گزینه های موجود با دندانپزشک صحبت کند. دندانپزشک محصولاتی را توصیه می کند در سلامت دهان و نیازهای فرد مؤثر باشد.
یادآوری این نکته ضروری است که خمیر دندان فقط یکی از مؤلفه های بهداشت دهان و دندان است. سایر محصولات بهداشتی دهان و دندان شامل مسواک ، نخ دندان و دهانشویه می شود.

لیست سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا