تاثیر بهداشت دهان و دندان بر سلامت عمومی

سلامت دهان و دندان مهم تر از آن است که تصور کنید. بیاموزید که چگونه سلامت دهان، دندان ها و لثه ها می تواند بر سلامت عمومی شما تأثیر بگذارد.
آیا می دانید سلامت دهان و دندان شما سرنخ هایی در مورد سلامت کلی شما ارائه می دهد. می دانید که مشکلات دهان شما می تواند بر باقی بدن شما تأثیر بگذارد؟ با کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارتباط بین سلامت دهان و دندان و سلامت عمومی، از بدن خود محافظت کنید.

ارتباط بین سلامت دهان و دندان با سلامت عمومی چیست؟

مانند سایر نواحی بدن ، دهان شما باکتری هایی دارد که بعضا بی ضرر هستند. اما دهان نقطه ورود دستگاه های گوارشی و تنفسی شماست و برخی از این باکتری ها می توانند باعث بیماری شوند.
به طور معمول دفاع طبیعی بدن و مراقبت های بهداشتی خوب دهان مانند مسواک زدن و نخ دندان روزانه باکتری ها را کنترل می کند. با این وجود، عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان، باعث می شود باکتری ها به سطحی برسند که منجر به عفونت های دهان مانند پوسیدگی دندان و بیماری لثه شود.
همچنین، برخی از داروهای خاص، مانند داروهای ضد احتقان، آنتی هیستامین ها، مسکن ها، دیورتیک ها و داروهای ضد افسردگی می توانند جریان بزاق را کاهش دهند. بزاق غذا را از بین می برد و اسیدهای تولید شده توسط باکتری ها را در دهان خنثی می کند و محافظت در برابر میکروب هایی که تکثیر می شوند و منجر به بیماری می شوند را کاهش می دهد.
مطالعات نشان می دهد که باکتری های دهان و التهاب مرتبط با شکل شدید بیماری لثه (پریودنتیت) ممکن است در برخی از بیماری ها نقش داشته باشد. و برخی از بیماری ها مانند دیابت و HIV / AIDS می توانند مقاومت بدن در برابر عفونت را پایین بیاورند و مشکلات بهداشت دهان را شدیدتر کنند.

چه شرایطی می تواند با سلامت دهان و دندان مرتبط باشد؟

سلامت دهان و دندان شما ممکن است به بیماری ها و شرایط مختلفی منجر شود:

اندوکاردیت: این عفونت پوشش داخلی محفظه های قلب یا دریچه های(غدد درون ریز) است و به طور معمول هنگامی اتفاق می افتد که باکتری ها یا میکروب های دیگر قسمت دیگری از بدن مانند دهان شما از طریق جریان خون پخش شده و به نواحی خاصی از قلب برسند.
بیماری قلب و عروقی: اگرچه این ارتباط کاملاً ثابت نشده است، اما برخی تحقیقات نشان می دهند که بیماری های قلبی ، گرفتگی عروق و سکته مغزی ممکن است با التهاب و عفونت های باکتری های دهانی، در ارتباط باشند.
بارداری و عوارض تولد: پریودنتیت با زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد مرتبط است.
ذات الریه: باکتری های خاصی در دهان می تواند به ریه ها کشیده شده و باعث سینه پهلو و سایر بیماری های تنفسی شود.

همچنین برخی شرایط ممکن است سلامت دهان و دندان شما را تحت تأثیر قرار دهد:
دیابت: با کاهش مقاومت بدن در برابر عفونت، دیابت لثه های شما را در معرض خطر قرار می دهد. به نظر می رسد بیماری لثه در بین مبتلایان به دیابت بیشتر و شدیدتر است.
تحقیقات نشان می دهد افرادی که به بیماری لثه مبتلا هستند ، زمان بیشتری برای کنترل سطح قند خون خود دارند. مراقبت منظم پریودنتال می تواند کنترل دیابت را بهبود بخشد.

اچ آی وی یا ایدز: مشکلات دهان مانند ضایعات مخاطی دردناک در افراد مبتلا به HIV / AIDS شایع است.
پوکی استخوان: این بیماری تضعیف کننده استخوان با ریزش استخوان پریودنتال و ریزش دندان ارتباط دارد. برخی از داروهای مورد استفاده در درمان پوکی استخوان خطر کمی از آسیب به استخوان های فک را به همراه دارد.
بیماری آلزایمر: بدتر شدن سلامت دهان و دندان با پیشرفت بیماری آلزایمر دیده می شود.
سایر شرایطی که ممکن است با سلامت دهان مرتبط باشد شامل اختلالات خوردن ، آرتریت روماتوئید، برخی سرطانها و اختلال در سیستم ایمنی بدن که باعث خشکی دهان می شود (سندرم سوژرن).
اگر داروی خاصی مصرف می کنید به دندان پزشک خود اطلاع دهید.

چگونه می توانم از سلامت دهان و دندان خود محافظت کنم؟

برای محافظت از سلامت دهان و دندان ، روزانه بهداشت دهان و دندان را خوب انجام دهید
.حداقل دو بار در روز دندان های خود را با یک برس نرم و با استفاده از خمیردندان فلوراید مسواک بزنید.
روزانه از نخ دندان استفاده کنید. از دهانشویه استفاده کنید تا ذرات مواد غذایی بعد از مسواک زدن و نخ دندان از بین بروند.
یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و مواد غذایی را با قندهای مضاف را محدود کنید.
هر سه ماه یا زودتر مسواک خود را تعویض کنید. برنامه های معاینه منظم و تمیز کردن دندان ها را انجام دهید.
از مصرف دخانیات خودداری کنید.
به محض بروز مشکل بهداشت دهان و دندان با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
با توجه به اینکه بهداشت دهان و دندام بر سلامت عمومی شما تاثیر گذار است، مراقبت از سلامت دهان و دندان یک سرمایه گذاری در سلامت کلی شما محسوب می شود، بنابراین آن را جدی بگیرید.

لیست مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا