آبسه ی دندان چیست و چگونه بوجود می آید؟

حفره ها و پوسیدگی های دندان به اندازه کافی بد هستند، اما آیا می دانید شرایط بدتری هم برای دندان ها وجود دارد؟ یکی از این شرایط به عنوان آبسه دندان شناخته شده است. آبسه زمانی رخ می دهد که "پالپ" دندان شما (بافت نرم درون ریشه دندان) از بین می رود و ملتهب می شود، در نتیجه عفونت باکتریایی ایجاد شده که منجر به تشکیل چرک خواهد شد.
آبسه دندان می تواند یکی از دردناکترین شرایط دندانپزشکی باشد. در صورت عدم درمان ، آبسه دندان می تواند منجر به عوارض جدی و حتی تهدید کننده زندگی از جمله تب بالا ، سلولیت و گسترش نهایی عفونت به سایر قسمت های بدن شود.
به همین دلایل، بسیار مهم است که علائم آبسه دندان را زود تشخیص دهید، در صورت بروز آبسه دندان به دنبال معالجه فوری دندان باشید و از عوامل خطر رایج در این مورد، آگاه شوید.

علائم دندان آبسه ای

شایع ترین و قابل تشخیص ترین علامت دندان چرک، دندان درد شدید، مداوم و بی تاب کننده است که ممکن است به استخوان فک، گردن یا گوش برسد. این درد هنگام جویدن می تواند بدتر شود و ممکن است تا لثه های شما گسترش یابد.
آبسه دندان همچنین ممکن است با حساسیت شدید دندان نسبت به دمای گرم و سرد ، حساسیت به فشار و قرمزی صورت یا تورم مشخص شود.
سایر علائم شایع شامل موارد زیر است:
1.لثه های متورم ، قرمز و ملتهب
2.تب
3.غده های لنفاوی متورم، یا تورم در زیر فک یا گردن
4.بوی بد دهان
5.دندان های گسسته یا گشاد
6.تنفس یا بلع مشکل

این علائم می توانند برای سلامتی کلی شما به یک خبر بد تبدیل شوند، بنابراین در صورت تجربه هر یک از موارد فوق به خصوص در ترکیب چند مورد با هم، به یک دندانپزشک مراجعه کنید.

علل شایع آبسه دندان

آبسه دندان معمولاً زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها به داخل بافت زنده داخل، زیر یا اطراف دندان شما راه پیدا کنند. باکتری ها ممکن است از طریق دندان های خرد شده یا ترک خورده ، شکافرپرشده یا شکسته و یا از آسیب رساندن به لثه های شما در اثر بیماری لثه یا مواد خارجی مانند مغزهای پاپ کورن، تکه های تیز و یا برس مسواک وارد منطقه خطر شوند.
دهان شما همیشه حاوی باکتری است، اما به طور معمول توسط مینای محکم دندان از حمله به بافت زنده دندان جلوگیری می شود. اگر مینای دندان شما آسیب دیده یا فرسوده شده باشد، در این هنگام باکتری ها به داخل بدن منتقل می شوند و بافت های کنترل نشده شما را آلوده می کنند.

اگرچه امکان وجود آبسه دندان با رعایت بهداشت مناسب دندان ممکن است بسیار نادر باشد. اما خطر ابتلا به آبسه در شرایط زیر محتمل است:

1.بهداشت ضعیف دندان:

غافل ماندن از مراقبت صحیح از دندان و لثه می تواند خطر ابتلا به آبسه دندان و انواع دیگر عوارض دندان و دهان را به طرز چشمگیری افزایش دهد. حتماً روزانه حداقل دو بار دندان های خود را مسواک بزنید و مرتبا از نخ دندان استفاده کنید تا دندان و دهان تمیز و سالم بماند.

2.یک رژیم غذایی با قند زیاد:

مصرف مکرر مواد غذایی و نوشیدنی های قندی مانند شیرینی و نوشابه باعث می شود مینای دندان روی شما سریعتر از بین برود. این می تواند به خطر بیشتری از حفره های دندان منجر شود که به نوبه خود می توانند به آبسه های دندان تبدیل شوند. سعی کنید خوردن مواد قندی را به حداقل برسانید.

3.خشکی دهان:

خشکی دهان می تواند یک عارضه جانبی پیری و برخی از مشکلات پزشکی باشد و می تواند منجر به افزایش خطر پوسیدگی دندان شود. حتما از پزشک خود بخواهید تا درمورد عوارض دارویی که مصرف می کنید به طور کامل به شما اطلاع دهد. همچنین از دندانپزشک خود بخواهید، با افزایش سن شما، هر چند سال یکبار برای مرطوب نگه داشتن دهان توصیه هایی برای شما داشته باشد.

پیشگیری و درمان آبسه دندان

آبسه دندان معمولاً توسط کانال ریشه یا جراحی اندودنتیک درمان می شود. دندانپزشک سعی خواهد کرد تا قبل از تمیز کردن، شکل دادن و پر کردن کانال ریشه، باکتری های مضر را از کانال های خالی داخل دندان شما خارج کند و در نهایت آب بندی فضا، معمولاً با تاج یا برخی دیگر از دستگاه های ترمیم را انجام دهد. پس از یک دوره بهبودی کوتاه، دندان تازه محافظت شده شما به عملکرد کامل باز می گردد.
متأسفانه ، مواردی وجود دارد که دندانپزشک شما نتواند دندان شما را نجات دهد در این حالت مجبور خواهد شد قبل از کشیدن آبسه، دندان آلوده را بکشد تا عفونت از بین برود. معمولاً برای جلوگیری از بازگشت یا شیوع عفونت به شما آنتی بیوتیک داده می شود، به خصوص اگر سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید.

اگر بلافاصله نتوانید به دندانپزشک خود مراجعه کنید ، چند روش موقتی برای تسکین درد وجود دارد که می توانید امتحان کنید:

1.برای کاهش حساسیت دندان از خوردن و آشامیدن غذاهای گرم و نوشیدنی و نوشیدنی خودداری کنید
2.برای حفظ اسیدیته از خوردن غذاهای قندی یا نوشیدنی ها خودداری کنید
3.برای تسکین درد مکرر با آب نمک گرم دهان خود را بشویید
4.به پشت بخوابید تا به دندان فشار وارد نشود
5.با مشورت یک پزشک داروی مسکن استفاده کنید
اگرچه روش هایی برای درمان آبسه دندان وجود دارد، اما واضح است که جلوگیری از ایجاد آبسه دندان در وهله اول بسیار بهتر است. خوشبختانه با روش های زیر می توانید خطر پوسیدگی دندان و آبسه های احتمالی دندان را کاهش دهید:
1.برای تقویت مینای دندان خود از آب آشامیدنی فلورایده استفاده کنید
2.حداقل دو بار در روز دندان های خود را با خمیردندان فلورایدی مسواک بزنید
3.روزانه از نخ دندان استفاده کنید تا ذرات غذایی که به طور بالقوه مضر هستند، از بین بروند
4. معمولاً هر سه ماه یک بار مسواک خود را عوض کنید
5.سالم بخورید و از رژیم پر قند پرهیز کنید
6.مرتباً از یک ضد عفونی کننده یا فلوراید دهان استفاده کنید
7.برای پاکسازی منظم و معاینات منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید

با توضیحاتی که داده شد، بدیهی است که باید به محض ایجاد درد و مشاهده ی تورم در دندان ها، به پزشک مراجعه نمایید تا از خطرات ناخوشایند بعدی جلوگیری کنید.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا