تعداد دفعات مجاز مسواک زدن

همه می دانند که مسواک زدن مهمترین قسمت سلامت دندان است اما آیا می توانید دندان هایتان را بیش از حد مسواک بزنید؟ انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند که دو بار در روز، دندان خود را مسواک بزنید. بعضی اوقات افراد دوست دارند بعد از هر وعده های غذایی یا نیمه شب مسواک بزنند تا دهانشان خوشبو شود. در حالی که این کار درست نیست، اگر شما بیش از حد مسواک بزنید، در نهایت به مینای دندان آسیب می رسد، دندان ها حساس شده و منجر به آسیب دیدن به لثه می شود.

مسواک زدن جدی

مسواک زدن بیش از حد در واقع بیش از سه بار در روز، می تواند مینای دندان گران بهای شما را از بین ببرد. لایه سطحی سخت و بیرونی دندان های شما، مینا نامیده می شود که کار آن محافظت در برابر پوسیدگی دندان ها است. جالب است كه مینا به عنوان سخت ترین ماده در بدن شماست، حتی قوی تر از استخوان است. اما این بدان معنا نیست كه غیر قابل تخریب است.
مسواک شما ساینده است و استفاده ی بیش از حد از آن می تواند به مینا آسیب برساند. این روند با مسواک زدن شدید و سفت نیز رخ می دهد. نیازی به مسواک زدن سخت نیست، پلاک در واقع بسیار نرم است و زیاد به دندان های شما نمی چسبد. از بین بردن پلاک روی دندان نیازی به عملکرد تهاجمی ندارد، تنها کافی است دقیق مسواک بزنید.
حساس باشید یا حساسیت به خرج دهید
همانطور که گفتیم مینا از دندان شما محافظت می کند و بدون آن انتهای عصبی در دندان شما ممکن است در معرض دید قرار بگیرد. این باعث می شود که خوردن غذاها یا نوشیدن نوشیدنی های گرم و سرد بسیار دردناک شود. هنگامی که حساسیت دندان به اندازه کافی شدید شود حتی می تواند تنفس در هوای سرد ناراحت کننده باشد. برای جلوگیری از حساسیت، از فشار بیش از حد مسواک روی دندان ها، اجتناب کنید.
همچنین ، خمیردندان خود را تغییر دهید. اگر از خمیر دندان سفید کننده استفاده می کنید ممکن است بسیار ساینده باشد. خمیر دندان های زیادی وجود دارند که مخصوص دندان های حساس ساخته شده اند، یک مورد مناسب برای خود پیدا کنید.

لثه ها

فراتر از آسیب رساندن به مینای دندان و رنج بردن از حساسیت، مسواک زدن زیاد می تواند باعث آسیب رساندن به لثه شود. این احتمالاً بدترین علامت است. وقتی لثه شما در معرض آسیب قرار گیرد، پوسیدگی دندان ها بسیار آسیب پذیرتر از مینای دندان رخ می دهد. از آنجا که لثه نرم است به راحتی می تواند از بین برود. این موضوع می تواند به سرعت منجر به حساسیت ، درد و پوسیدگی بیشتر می شود.
اگر لثه های شما فرورفتگی داشته باشند، نمی توانید کاری کنید که آنها را برگردانید. برای رفع مشکل می توانید به عمل جراحی پریودنتال (جراحی لثه) رجوع کنید، اما واقعاً چیزی وجود ندارد که لثه های شما را به طور کامل بازگرداند.

مسواک زدن مناسب

لازم نیست خیلی سخت مسواک بزنید. اولین نکته این است که اطمینان حاصل کنید که یک مسواک زیبا و نرم تهیه کنید. شما نیاز به چیزی ساینده ندارید. به یاد داشته باشید که برای برداشتن پلاک چیز سفتی لازم نیست.
برای مسواک زدن از فشار سبک و حرکات مدور کوتاه و عقب به جلو استفاده کنید. زاویه 45 درجه مسواک با لثه را نیز رعایت کنید. قسمتهای بیرونی ، داخلی و تمام سطوح جویدن را مسواک بزنید. و فراموش نکنید که زبان خود را مسواک بزنید.
نکته دیگر ، سعی کنید حداقل 30 دقیقه بعد از غذا صبر کنید تا مسواک بزنید. بعد از خوردن بعضی از مواد غذایی اسیدی اگر خیلی زود مسواک بزنید ، ممکن است آن اسید را در بین دندان های خود پخش کنید. اگر این نکات را دو بار در روز، دنبال کنید، باید در فرم بسیار خوبی باشید!

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا