تاریخچه مراقبت و بهداشت دهان و دندان

براش دندان و "مسواک" سنتی اسلامی(سالوادورا پرسیکا) حدود 7000 سال پیش توسط بابلی ها و امپراطوری های یونانی، رومی و همچنین مصریان و مسلمانان باستان، مورد استفاده قرار می گرفت.
مراقبت از دندان طی صدها و هزاران سال که انسان از دندان های خود مراقب می کرده است، به طور چشمگیری شکل گرفته است. قبل از مسواک مدرن و خمیر دندان که حاوی فلوراید و طعم دلپذیر است، انسان مجبور بود راهی برای تمیز کردن دندان های خود پیدا کند. از ابتدا، مردم روش های مختلفی را برای پاسخ به این سوال که چگونه می توان دهان را بهتر تمیز کرد، امتحان کرده اند.
چه زمانی انسان ها شروع به مسواک زدن دندان های خود کرده اند؟
بهداشت دندان پزشکی در طول تاریخ بشر شکل های مختلفی به خود گرفته است، اما در چه مقطعی مردم شروع به استفاده از ابزارهایی برای تمیز کردن دندان های خود کردند؟ شواهدی وجود دارد كه نشان می دهد انسان در اوایل 3000 سال قبل از میلاد مسیح، در کشور مصر از ابزارهای شبیه برس استفاده می كردند. این ابزار، یک نوع برس ساده بود. حتی از انتهای یک چوب نرم برای اسکراب دندان استفاده می کردند.
با گذشت زمان، مسواک کم کم به شکل امروزی تبدیل شد. در قرن 15 ام، چینی ها از موهای حیوانات متصل به قطعات استخوانی برای ایجاد ابزار قابل استفاده برای تمیز کردن دندان استفاده می کردند. در ابتدا موهای گراز به دلیل سفتی استفاده می شد و هنگامی که به اروپا آورده شد، از موهای اسب به عنوان یک برس نرم تر استفاده می کردند. هرچه شیوه استفاده از این نوع برس ها گسترده تر شد، تکنیک ها و طرح ها پیچیده تر شدند.
هنگامی که دوپونت اولین مسواک نایلونی را در اواسط قرن بیستم ایجاد کرد، یک انقلاب در این زمینه شکل گرفت. تا آن زمان، از الیاف حیوانات برای بهداشت دندان استفاده می شد. اختراع برس های نایلونی و یک روش مداوم در تولید آن باعث دستیابی به مراقبت های بهداشتی سالم برای دهان و دندان شد. سرانجام ، تکنولوژی مسواک برقی روی کار آمد و باعث شد دستیابی به لبخند تمیزی که بسیاری از مردم به دنبال آن بودند، آسان تر شود.

خمیر دندان در طی سال ها چه تغییراتی داشته است؟

خمیر دندان تقریباً طولانی تر از مسواک است. تقریباً در حدود 5000 سال قبل از میلاد ، مصریان با استفاده از پودرهای ساخته شده از مخلوطهای مواد ساینده درشت و مخلوط شده با بزاق، چیزی برای تمیز کردن دهان می ساختند. اینها برای خراشیدن مواد غذایی و ایجاد بوی تمیز برای دهان مورد استفاده قرار می گرفت. استفاده از پودر دندان در طی قرن ها ادامه داشت و حتی امروز نیز ادامه دارد.
اختراع خمیر دندان واقعی تا اواسط قرن نوزدهم طول کشید. در سال 1873 ، كولگیت شروع به عرضه یك ماده تمیز كننده خمیری در یك شیشه كرد. این آغاز یک تغییر بود که ادامه یافت تا زمانی که شیشه ها به تیوپ هایی که امروزه از آن استفاده می کنیم تبدیل شدند.
مواد لازم بطور نسبی پایدار ماندند و افزودنی های آن باعث شده تا خمیردندان باعث بو و طعم بهتر آن شود. تحول بزرگ حذف صابون ها از فرمول خمیر دندان در سال 1945 انجام شد. طبیعی بود که برای تمیز کردن از صابون استفاده شود ولی مشخص شد که این مورد را می توان با سایر ترکیبات بهتر جایگزین کرد.
در حدود 70 سال گذشته ، اقدامات بزرگی برای بهبود کیفیت و کارآیی خمیر دندان انجام شده است. ما اکنون خمیردندان های تخصصی داریم که به حساسیت دندان، تقویت مینای دندان و ترکیبات مختلف برای نیازهای مختلف دهان کمک می کنند. این پیشرفت ها باعث شده است تا مواردی مانند بیماری های لثه و رفع پلاک آسانتر شود.
خمیردندان ها و مسواک های امروزی بسیار فراتر از چیزی است که هزاران سال پیش شروع شد. همه چیز بسیار مطلوب تر و تخصصی تر شده است. تصور کنید که دندان های خود را با چوب یا جویدن خمیر ساخته شده از صدف، تمیز کنید! خوشبختانه ، با این روش های مدرن برای حفظ لبخند و دهان سالم، راحت تر هستیم. به خاطر داشته باشید که باید علاوه بر مراقبت های خانگی به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید.