شش دلیل حساسیت دندان و راه حل آن

بسیاری از افراد علل حساسیت دندان ها را خوردن غذاهای سرد و غنی از شیرینی مثل بستنی، می دانند، اما بد نیست بدانید که علل بسیاری فراتر از آن هم وجود دارد. خبر خوب این است که با شناخت این علل و روش های مقابله با آن می توانید از حساسیت دندان جلوگیری کرده و در مقابل باعث تقویت و استحکام آن شوید.
در این مقاله برخی از این علل را بررسی و روش های مقابله با آن را ذکر می کنیم.

1.مسواک زدن شدید

حساسیت دندان می تواند در اثر مسواک زدن با فشار زیاد یا مسواک سفت، ایجاد شود. مسواک زدن با فشار زیاد، مینای دندان را که محافظ گرانبهای دندان شماست، از بین برده و در معرض حفرهای لوله ای توخالی میکروسکپی، قرار می دهد که به اعصاب دندان منتهی می شوند. این حفره ها درمقابله با دمای شدید یا غذاهای شیرین، تحمل ندارند.
ساده ترین راه حل این است که از مسواک های نرم استفاده کرده و روش صحیح مسواک زدن نرم را بدانید.

2.استفاده از خمیردندان سفید کننده دندان

مقاومت در برابر استفاده از سفیدکننده های دندان سخت است. همه به دنبال لبخند زیبا هستند و به نظر می رسد که استفاده از سفید کننده های دندان اولین راه حل است. اما برخی از افراد نسبت به مواد شیمیایی سفیدکننده های دندان که تولید کنندگان در این محصولات از آن استفاده می کنند، حساس هستند.
شاید بهتر باشد که خمیردندان خود را عوض کنید ویا دفعات استفاده از سفید کننده ی دندان را کاهش دهید.

3.خوردن بیش از حد غذاهای اسیدی

خوردن غذاهای اسیدی مانند سس گوجه فرنگی، لیمو، گریپ فروت، کیوی و ترشی می توانند اعصاب دندان شما را تحت تاثیر قرار دهند. این نوع غذاها نه تنها مینای دندان را از بین می برند، بلکه خود ایجاد درد می کنند.
تمام تلاش خود را بکنید تا در حد امکان از این غذاها اجتناب کنید، اما احساس نکنید که باید یک رژیم غذایی جدی را تغییر دهید. صرفا آگاهی از این موضوع به شما در تصمیم گیری های بهتر برای سلامت دندان کمک می کند.

4.استفاده ی بیش از حد از دهانشویه

مشابه سفید کننده ی دندان، برخی از دهان شویه های حاوی الکل و مواد شیمیایی می توانند به دندان شما آسیب بزنند و منجر به درد و حساسیت شوند.
بهترین ایده برای شما استفاده از دهانشویه ی حاوی فلوارید عاری از الکل و استفاده ی بیشتر از نخ دندان و مسواک زدن است.

5. بیماری لثه

انواع بیماری های لثه مثل مانند تحلیل لثه به طور فزاینده ای بر روی اعصاب دندان، تاثیر دارند. اگر مشکل از لثه باشد دندانپزشک می تواند به خوبی به شما کمک کند.

6. پلاک بیش از حد روی دندان

پلاک حاصل از خوردن خوراکی ها که روی دندان جمع می شود، اولین چیزی است که در وهله ی اول سعی داریم با مسواک زدن آن را از روی دندان پاک کنیم. در صورت عدم مسواک زدن درست، پلاک های موجود بر روی دندان، باعث پوسیدگی شده و با از بین بردن مینای دندان، دندان ها را بسیار حساس می کند.
اولین روش برای رفع این مشکل مسواک زدن مناسب و مرحله ی بعدی مراجعه به دندان پزشک است که در صورت لزوم هر شش ماه یکبار جرمگیری انجام دهد.

مشاهده سایر مقالات دندان پزشکی دکتر کیخا