آیا شب ها دندان هایتان را به هم می سایید؟ | دندان قروچه در شب

آیا تا کنون با درد وحشتناک در فک خود از خواب بیدار شده اید؟ شاید هفته ها درگیر این موضوع باشید و علت آن را نیابید. افراد در خواب دندان های خود را به هم می سایند و فشار می دهند و این باعث درد در فک خواهد شد. به ساییدن و فشار دادن دندان ها چه به صورت ارادی و چه به صورت غیر ارادی، بروکسیم یا دندان قروچه می گویند. این درد علاوه بر اینکه آزار دهنده است ممکن است نظم دندان های شما را نیز بر هم بزند.
این عارضه در اکثر مواقع بر اثر استرس و اضطراب رخ می دهد. البته بروکسیم شبانه می تواند عللی چون نیش غیر طبیعی دندان کج یا اختلالات خواب مانند آپنه خواب باشد.

آیا جای نگرانی وجود دارد؟

کسانی که به این عارضه مبتلا هستند، ممکن است مواد پر شده ی دندانپزشکی را بشکنند، به دندان ها آسیب برسانند، همچنین لایه های بیرونی مینای دندان را از بین ببرند و درآن ها عاج ایجاد کنند. اگر با درد در دندان ها و فک از خواب بیدار شدید، به پزشک مراجعه کنید، حتما دندانپزشک شما گزینه های درمانی برای بروکسیز دارد.

درمان بروکسیم

پزشک ممکن است یک محافظ دندان به شما بدهد تا هنگام خواب آن را در حد فاصل بین دندان ها قرار دهید. یک صفحه گاز گرفتنی می تواند به کاهش فشار روی عضلات صورت و مفصل فک کمک کند. همچنین کمپرس داغ روی عضلات صورت، درد ناشی از فشار بروکسیسم را کاهش می دهد.
از آنجا که علل اصلی بروکسیم یا دندان قروچه، استرس و نگرانی است، سعی کنید خود را آرام نگه دارید در مواردی شاید لازم باشد که با روان درمانگر خود مشورت کنید.
از طرفی مصرف کافئین و الکل را به حداقل برسانید. این موارد می تواند بروکسیم را تشدید کند.
عضلات صورت و فک را در طول روز آزاد و شل نگه داردی تا یه یک عادت تبدیل شود. زبان را به حالت استراحت پشت دندان های بالا قرار دهید.
در ضمن آرواره های خود را در طول روز ورزش دهید. با خسته کردن آرواره ها، کمتر دندان های خود را به می سایید و در شب استراحت می کنند.

کلام آخر

درست است که دندان قروچه در بین افراد رایج و طبیعی است اما یک عارضه محسوب می شود و اثرات مخرب جدی در پیش خواهد داشت که می تواند ناشی از خشونت باشد. اگر فکر می کنید مشکل عصبی ندارید، حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا