عفونت دندان و روش مقابله با آن

اطراف دندان ها پر از اعصاب است، به همین دلیل، دندان درد در حالی که تنها روی یک ناحیه ی کوچک از دهان تاثیر می گذارد، اما درد بیشتری احساس می شود. درد ناشی از دندان درد می تواند ناتوان کننده باشد و معمولا نتیجه ی یک مسئله ی عمیق تر است. عفونت دندان ممکن است عامل دندان درد شما باشد و حساسیت یا درد شدید در دهان ایجاد کند. دلایل عفونت دندان معمولا آلودگی است و می توان با مراقبت های خوب دهان و دندان و به کمک دندان پزشک از آن جلوگیری کرد.

علائم و نشانه

دندان درد و لرز یکی از اولین علائم این مشکل است. در صورت عدم درمان، درد، قرمزی، تورم و تب زیاد به وجود می آید که نشانه های تلاش بدن شما برای مبارزه با عفونت است. همچنین ممکن است در دهان خود بوی بدی احساس کنید که با مسواک زدن و یا شستشو با دهانشویه از بین نرود. برخی از عفونت ها نیز ممکن است که دیده نشوند و علائم بیرونی نداشته باشند.

درمان

قبل از ترمیم دندان، که به آن کانال ریشه گفته می شود، دندان پزشک شما باید عفونت را تمیز کند. کانال ریشه برای رسیدن به محل آلوده نیاز به حفاری دارد، عفونت برداشته می شود و کانال با محلول ضد باکتری تمیز می شود و سپس یک تاج بر روی دندان قرار می گیرد تا از دندان محافظت کند. بسته به اینکه مدت زمان عفونت فعال شده باشد، کانال های ریشه می توانند جزئی یا اساسی باشند. دندانپزشک شما همچنین ممکن است برای درمان عفونت، آنتی بیوتیک تجویز کند.

جلوگیری

هیچ کس نمی خواهد با درد و اختلال ناشی از عفونت دندان کنار بیاید. به همین دلیل پیشگیری بخش مهمی از برنامه درمانی دندانپزشکی شماست. دندان های شکسته همیشه قابل جلوگیری نیستند، اما می توان از حفره های ناشی از عادت های بدن دهان جلوگیری کرد. حداقل دو بار در روز از مسواک استفده کنید. باکتری های موجود در دهان می تواند به مینا نفوذ کرده و منجر به پوسیدگی دندان ها می شود. همچنین با مراجعه مرتب به دندانپزشک نیز می توانید از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید. دندانپزشک می تواند با استفاده از اشعه ی X حفره های احتمالی و نقاط ضعف را مشخص و قبل از تبدیل به عفونت های دردناک، آن را درمان کند.
اجازه ندهید یک عفونت کوچک به طور کامل شما را مختل کند. اگر متوجه علائم درد دندان شدید، به سرعت به فکر درمان باشد. عادت های بهداشتی خوب می تواند به خوبی شما را از این عارضه دور نگاه دارد.