5 مورد از بهترین دهانشویه های خانگی

هدف اصلی استفاده از دهانشویه، ارتقاء سلامتی دهان است. در صورت استفاده ی منظم از دهانشویه مزایای فراوانی در راستای بهداشت دهان و دندان حاصل خواهد شد:
استفاده از دهانشویه، سایر روش های مراقب از دهان و دندان، مثل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را موثرتر خواهد کرد.
از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.
دندان ها و لثه را تقویت می کند.
نفس را مطبوع می کند.
از ایجاد پلاک، جلوگیری می کند.
هر گونه ضایعات داخل دهان را خارج می کند.
به درمان زخم های داخل دهان، کمک می کند.
انواع دهانشویه ها در بازار وجود دارد که می توانید آن ها را خریداری کرده و استفاده کنید. با این حال در این مقاله قصد داریم چند مورد از دهانشویه های خانگی که به راحتی می توانید برای مراقبت از دهان و دندان آن ها را به کار بگیرید، معرفی کنیم.

1. جوش شیرین

یک دوم قاشق چایخوری جوش شیرین یا سدیم بیکربنات را با یک دوم لیوان آب گرم، مخلوط کنید. از این محلول می توانید 3-4 دفعه در روز برای شستشوی دهان استفاده کنید.
جوش شیرین یک روش عالی برای از بین بردن تنفس نامطبوع و باکتری های دهان است. طبیعت قلیایی آن می تواند طبیعت قلیایی بزاق دهان را به PH(5) افزایش دهد. این می تواند به خنثی کردن اسید های تولید شده توسط باکتری های دهان که با مصرف نوشابه و کافئین بوجود می آیند، کمک کند.

2. روغن نارگیل

1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل مرغوب را به مدت 10 تا 15 دقیقه در دهان بچرخانید. می توانید روزی یک مرتبه این کار را انجام دهید.
روغن نارگیل موجب سلامت و تقویت دندان و لثه ها شده و همچنین از ایجاد پلاک دندان جلوگیری می کند.

3. نمک

نصف قاشق چایخوری نمک را در نصف لیوان آب گرم مخلوط کنید. با استفاده از این محلول 2-3 بار در روز پس از خوردن غذا، دهان را بشویید.
نمک نیز مانند هر دهانشویه ی شامل ترکیبات کلرهگزیدین، در کاهش پلاک دندان و همچنین از بین بردن میکروب های دهانی، موثر است.

4. آب آلوئه ورا

نصف لیوان آب آلوئه ورا را با نصف لیوان آب مقطر و نصف قاشق چای خوری جوش شیرین مخلوط کنید.
بعد از هر بار مسواک زدن دهان خود را با استفاده از این مخلوط شستشو دهید. شما می توانید این کار را 3-4 بار در روز انجام دهید.
آب آلوئه ورا می تواند در کاهش شاخص های پریودنتال موثر باشد همچنین می تواند خونریزی لثه و پلاک را کاهش دهد.

5. انواع اسانس ها

روغن نعنا، روغن کنجد، روغن دارچین و روغن درخت چای نیز می توانند به عنوان دهانشویه خانگی، استفاده شوند.
روغن نعنا در مبارزه با هالتیوز یا تنفس بد، موثر است. روغن دارچین نیز ضد باکتری است و در درمان پوسیدگی دندانی ناشی از باکتری های دهان، موثر است. روغن درخت چای، خاصیت ضد التهابی دارد و در کاهش علائم خونریزی و التهاب ناشی از لثه بسیار مفید است.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا