روش های خانگی برای رهایی از درد دندان عقل

افراد اغلب با شروع درد دندان عقل، تصمیم می گیرند که آن ها را را بکشند. البته اغلب کشیدن این دندان ها کمک کننده است. با این حال روش های برای کاهش درد قبل از مراجعه به دندان پزشک، وجود دارد. در این مقاله قصد داریم روش هایی را بررسی کنیم که قبل از کشیدن دندان عقل، در خانه می توانید برای کاهش درد آن، بکار ببرید:
دندان عقل آخرین دندانی است که لثه را شکافته و بیرون می آید. این دندان ها در آخرین بخش دهان رشد می کنند. به طور طبیعی 4 دندان عقل وجود دارد که هر یک در چهار گوشه ی فک ظاهر می شوند.
دردی که دندان عقل ایجاد می کند، ممکن است به خودی خود، رفع شود اما برخی موارد نیاز به جراحی دندان در بیمارستان است. البته روش های خانگی نیز برای کاهش این درد وجود دارد:

1.ژل بی حس کننده

یک ژل بی حس کننده دندانپزشکی، باعث کاهش احساس لامسه و احساس درد شدید، در بخش لثه خواهد شد. خرید این ژل که حاوی ماده ی فعال بنزوکائین است، در داروخانه ها مجاز است.
اکثر ژل های دندانی را می توان در طول روز، چندین بار به طور مستقیم روی لثه های آسیب دیده گذاشت. با این حال، مهم است که طبق دستورالعمل محصول آرا استفاده کرد. همچنین باید حساسیت به بنروکائین را نیز بررسی کرد.

2.ایبوپروفن

ایبوپروفن داروی ضد درد است که به کاهش التهاب کمک می کند. مصرف دوز توصیه شده در بسته می تواند به کاهش ناراحتی کمک کند. همچنین می تواند التهاب لثه ی مرتبط به رشد دندان درد را متوقف کند.
ایبوپروفن یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ممکن است موثرترین درمان درد باشد تا فرد بتواند برای درمان به دندانپژشک مراجعه کند.

3.بسته یخ

گذاشتن یک بسته یخ روی فک باعث کاهش التهاب می شود، در نتیجه درد را کاهش خواهد داد. استفاده از یخ، همچنین می تواند یک بی حسی خفیف نیز ایجاد کند. می توانید یک بسته یخ را حدود 15 دقیقه روی فک قرار دهید. در این 15 دقیقه با آب شدن یخ، درد نیز کاهش می یابد.

4.شستشو با آب نمک

چندین بار در روز دهان را با آب نمک بشویید. این کار به کاهش علائم درد کمک می کند. آب نمک دارای خاصیت ضد عفونی کننده ی طبیعی است. مطالعات نشان می دهد که شتشوی دهان با آب نمک، به کاهش باکتری های دهان کمک می کند.
گاهی اوقات ایجاد باکتری در اطراف لثه ی شکاف برداشته ی اطراف دندان عقل، می تواند علت درد باشد. به همین دلیل، شستشو با آب نمک ممکن است برای درمان عفونت و کاهش نارحتی کمک کننده باشد.
چند قاشق غذاخوری نمک را درون یک لیون آب جوش آمده ولرم، بریزید. سپس چند مرتبه در روز دهان خود را با این محلول بشویید.

5.میخک

تحقیقات نشان می دهند که میخک ها برای از بین بردن درد دندان عقل، اثر بخشی مثبتی دارند. به علت اثرات بی حسی میخک ها، این گیاه می تواند به عنوان یک عامل تسکین درد موضعی بر روی دندان، عمل کند.
برای استفاده از اثرات گل میخک، هم خود گل و هم روغن آن، قابل استفاده است. برای اینکار گل میخک را روی دندان قرار دهید و فک خود را ببندید. لازم نیست آن را بجوید. تا زمانی که درد کاهش بیابد در همان حال باقی بمانید. در صورت استفاده از روغن میخک نیز می توانید چند قطره از آن را روی دندان بچکانید تا شاهد کاهش درد باشید.

6.پیاز

مطالعات نشان می دهد که پیاز به دلیل خاصیت ضد التهابی و ضد میکروبی می تواند در درمان درد دندان عقل، مفید باشد. در واقع به دلیل این مزایا پیاز می تواند به کاهش تورم و مبارزه با عفونت ناشی از وجود باکتری، بپردازد.
برای استفاده از پیاز به عنوان یک درمان خانگی کاهش درد دندان کافی است یک قطعه پیاز را در دهان بجوید. سپس چند دقیقه صبر کنید تا درد کم شود و سپس پیاز را بیرون بیاورید. این فرآیند باعث می شود که آب پیاز به لثه وارد شود تا بتواند التهابات و باکتری ها را از بین ببرد.

7.کیسه چای

تانن های موجود در چای کیسه ای دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی هستند. این بدان معنی است که چای کیسه ای می تواند باعث کاهش تورم و مبارزه با عفونت های باکتریایی شود.
برای استفاده از کیسه ی چای به عنوان یک درمان خانگی، فرد باید یک فنجان چای را با استفاده از چای کیسه ای دم کند. سپس آن فنجان را درون یخچال قرار دهد تا چای سرد شود. بعد از اینکه چای سرد شد، می توان تی بگ را از آن خارج کرد و بر روی دندان قرار داد. به خاطر داشته باشید که هیچ افزودنی دیگری مثل، شیر، شکر و ... نباید به چای اضافه شود. بهترین چای کیسه ای که برای کاهش درد می توان استفاده کرد، چای کیسه ای ساده است.

لیست سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا