چگونگی سفید کردن دندانها به صورت طبیعی

استراتژدی های فوق ممکن است به سفید کردن دندانها کمک کند

1- ایجاد کردن تغیرات در رژیم غذایی

حذف کردن غذاهایی که روی دندان ها علامت به جای میگذارند می تواند ازلکه دار کردن بیشتر جلوگیری کند .غذا ها و نوشیدنی هایی که دارای تانین(جوهر مازو) هستند، مانند شراب و چای ، میتوانند دندان ها را لکه دار کنند. همچنین قهوه و نوشابه های تیره و آبمیوه ها نیز می توانند آنها را لکه دار کنند.
غذاهای اسیدی ممکن است با از پا دراوردن مینای دندان باعث شوند که دندان ها زرد به نظر برسند. اشخاصی که درباره ی رنگ دندان هایشان نگران هستند،باید از مصرف زیاد مرکبات، قهوه و نوشابه خود داری کنند. متناوبا آنها باید دندانهایشان را همیشه پس از خوردن و مصرف آنها (مرکبات و قهوه و نوشابه )بشویند.
به طور کلی دندانپزشک ها توصیه می کنند که حداقل سی دقیقه پس از خوردن غذا دندانها شسته شوند.اسید ها ممکن است که مینای دندان را ضعیف کنند، به همین علت زود شستن دندانها ممکن است باعث آیسب شود.
ترک کردن سیگار یا محصولات تنباکو میتواند خطر لکه های نیکوتین را کاهش دهد.همچنین این مسئله میتواند از پوسیدگی دندان و بیماری های مربوط به لثه که هردو میتوانند باعث نابودی مینا و ایجاد مشکلاتی در سلامت دهان شوند ،جلوگیری کند.


2- امتحان کردن روغن کشی

روغن کشی یک اصلاح برای شستن دندان با روغن است تا کثیفی ، باکتری و مانده های غذا را بزداید.این یک جایگزین برای شستن عادی دندانها و نخ دندان کشیدن دندانها نیست اما یک سری از تحقیقات علمی توصیه میکنند که شستن دهان با برخی روغن ها میتواند به سفید کردن دندان ها کمک کند.
انجمن دندان سازی آمریکا(ADA) را دندانپزشکی غیر معمول میداند و اظهار میدارد که"هیچ مطالعه ی قابل اعتمادی وجود ندارد که نشان دهد میتواند باعث کاهش کرم خوردگی ،سفید کردن دندان ها یا پیشرفت سلامت دهان و بهداشت شود".
برای انجام دادن این روش، دهان خود را برای یک دقیقه ،بعد از شست و شو با آب، با روغن بشویید ،سپس آنرا بیرون بریزید.
روغن هایی که برای روغن کاری مناسب هستند شامل موارد زیل می باشند:
روغن نارگیل
روغن آفتاب گردان
روغن کنجد

3- شستن با جوش شیرین

جوش شیرین می تواند به آرامی لکه ها ی روی سطح دندان را از بین ببرد.بعضی از مردم نگران هستند که جوش شیرین خیلی قوی است و ممکن است مینای دندان را بساید، اما تحقیقات علمی سال 2017 این را روشی بی خطر برای زدودن لکه ها دانسته است.


4- استفاده از هیروژن پراکسید (آب اکسیژنه)

آب اکسیژنه (هیدروژن پراکسید) یک سفید کننده ملایم می باشد که می تواند به سفید کردن دندان های لکه دار کمک کند. برای سفید کردن به حد مطلوب، یک شخص می تواند شستن دندانها را دو بار در هفته به مدت یک الی دو دقیقه با مخلوطی از هیدروژن پراکسید و جوش شیرین امتحان کند. آنها باید این روش را فقط برای بعضی اوقات انجام دهند.
هیدروژن پراکسید ممکن است حساسیت دندان را بالا ببرد، بنابراین برای مصرف طولانی مدت و یا برای کسانی که پیش از این دندان های حساس داشته اند، مناسب نمی باشد.

5- سفید کردن با میوه

پاپایین وبروملائین،که آنزیم هایی هستند که در پاپایاها و آناناس ها به ترتیب واقع شده اند، هردو می توانند به سفید کردن دندان ها کمک کنند.
مطالعه ای در سال 2012 یک مدرک ابتدایی پیدا کرد که راه حل هایی که شامل این عناصر می شوند می توانند تاثیرات سفید کنندگی نسبتا کمی عرضه کنند.با این وجود،
اظهار دارند که تحقیقات بیشتری لازم است تا تعیین کند که آیا این آنزیم ها م<ثر هستند یا خیر.


6- به نحو احسنت مراقبت کردن از بهداشت دهان

مراقبت کردن ازبهداشت دهان به نحو احسنت مهم ترین کاری ست که یک شخص می تواند برای کاهش زرد شدن دندان انجام دهد.
مسواک زدن به صورت منظم و نخ دندان کشیدن مینای دندان را محافظت می کند ،از پوسیدگی لثه جلوگیری میمکند و لکه ها را از بین میبرد.
بهداشت دهان عالی شامل:
1. مسواک زدن حداقل دوبار در روز. همچنین باید مطمئن شد کنار لثه ها و پشت دندان ها تمیز شده باشد.
2. استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید. فلوراید میتواند با پوسیدگی دندان مبارزه کند. هرچند بعضی افراد با مصرف فلوراید مخلفت میکنند اما دندانپزشکان بر این باورند که فلوراید برای دندان مفید و بی خطر است.
3. استفاده از نخ دندان برای از بین بردن ذرات بین دندانها.