انواع دهان شویه و نحوه ی استفاده از آن

استفاده از دهانشویه می تواند نفس کشیدن شما را بهبود بخشد، از ایجاد حفره های دندانی جلوگیری کرده و به درمان ژنژویت، کمک کند. دو نوع اصلی دهان شویه وجود دارد که می توان از آن استفاده کرد. دهان شویه های بهداشتی و دهانشویه های درمانی. دهان شویه بهداشتی به تنفس نامطبوع کمک می کند اما برای درمان کاربردی ندارد. ولی دهان شویه درمانی با از بین بردن باکتری ها و کاهش پلاک های دندانی، از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.
اگر تنها به دنبال مطبوع کردن تنفس در کوتاه مدت هستید، محصولات بهداشتی به شما کمک می کند. باید یک دهان شویه بهداشتی انتخاب کنید تا موقتا بوی بد تنفس شما را مطبوع کند. اما به یاد داشته باشید که این نوع دهان شویه تنها تنفس را مطبوع می کند و باکتری ها و پلاک هایی را که موجب این بوی بد هستند، از بین نمی برد. برای اینکه از مشکلات دهان و دندان پیشگیری کنید، استفاده از دهان شویه ی درمانی را قبل یا بعد از مسواک زدن، فراموش نکنید. این نوع دهان شویه باکتری ها را از بین می برد و بازتولید آن را در دهان، مهار می کند. برخی از عوامل ضد باکتری مانند کلرهگزیدین و استیل پرییدینیم، ممکن است رنگ دندان شما را تغییر دهد. همچنین می توانید یک دهان شویه ی ضد عفونی کننده را امتحان کنید. این نوع دهان شویه رشد باکتری، قارچ ها، پروتئوزاها و ویروس ها را متوقف خواهد کرد. با این حال دهان شویه ی ضد عفونی کننده حاوی مقدار زیادی الکل است که می تواند دهان را خشک و باعث تحریک شود.
دهان شویه حاوی فلوراید نیز برای استفاده ی روزانه توصیه می شود. فلوراید در برخی از خمیردندان ها نیز مشاهده می شود. همچنین می توانید از دهان شویه های گیاهی، برای جلوگیری از ضرر مواد شیمایی استفاده کنید. دهان شویه های گل میخک، نعنا، رزماری و ... از جمله این دهان شویه ها هستند.
در این میان برخی از دهان شویه ها نیز توسط دندان پزشک به صورت اختصاصی برای نوع بیماری خاص شما تجویز می شوند که روش استفاده از آن ها نیز مختص به خودشان و بسته به نوع بیماری شماست.

استفاده از دهان شویه

برای استفاده از دهان شویه حدود 20 میلی لیتر از آن را در داخل دهان بچرخانید. البته این میزان بستگی به دستور مصرف آن دارد. برخی از دهان شویه های حاوی فلوراید را باید هر بار، 10 میلی لیتر استفاده کرد. با این وجود از زیاد شدن آن نهراسید. هر میزانی را که تمام دهان شما را در بر می گیرد و به راحتی می توانید آن را در دهان بچرخانید، استفاده کنید.
حدود 30 ثانیه دهان شویه را در دهان بچرخانید و سپس آن را خارج کنید. به خاطر داشته باشید که 1 الی 2 ساعت بعد از استفاده از دهان شویه از خوردن و آشامیدن اجتناب کنید تا دهان شویه کار خود را بر روی دندان های شما انجام دهد.
استفاده از دهان شویه قبل یا بعد از مسواک زدن
استفاده از دهان شویه زمان خاصی ندارد. هم قبل از مسواک و هم بعد از مسواک به یک اندازه موثر است. به همین خاطر روی این موضوع حساسیتی وجود ندارد. تنها به خاطر داشته باشید که یک دهان شویه با کیفیت را برای خود برگزینید و به طور منظم از آن استفاده کنید.

لیست سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا