نخ دندان يا مسواك؟! كدام يك اول بايد انجام شود؟!

طبق آمار تقريبا ٧٠ درصد مردم آمريكا دندان هاي خود را دوبار در روز مسواك مي زنند، اما فقط ٤٠ درصد حداقل يكبار در روز از نخ دندان استفاده مي كنند. ٢٠ درصد هم مي گويند كه هيچ گاه از نخ دندان استفاده نمي كنند.اين در حالي است كه دندان پزشكان معتقدند استفاده از نخ دندان در كنار مسواك، از مشكلات لثه و دندان به شدت جلوگيري مي كند.
زماني كه صحبت از مراقبت از دندان مي شود، مسواك زدن و نخ دندان از اساسي ترين موارد است. حال سوالي كه براي افراد معمولا پيش مي آيد اين است كه قبل از مسواك زدن از نخ دندان استفاده كنيد يا بعد از مسواك زدن؟! كدام يك بايد اول انجام شود؟
برخي از دندان پزشكان معتقدند كه ابتدا بايد مسواك زد و سپس از نخ دندان استفاده كرد. برخي نيز معتقد هستند كه بهتر است ابتدا به واسطه ي نخ دندان مواد را از بين دندان ها خارج كرد و سپس با مسواك پلاك ها را تميز كرد.
از اين رو هر زمان كه ترجيح مي دهيد، از نخ دندان استفاده كنيد، درست استفاده كردن از نخ دندان مهم تر از زمان آن است.
١.نخ دندان را به اندازه ي اينچ يا 30 الي 40 سانتيمتر ببريد .سپس آن را به گرنه گره بزنيد كه حلقه اي تشكيل شود. اين حلقه بايد بين انگشتان وسطي قرار گيرد.

٢. قسمت بالايي نخ را بين انگشت شست و سبابه نگه داريد
٣.با يك حركت نرم بين دندان ها به سمت لثه بكشيد. مراقب باشيد تا به لثه اصابت نكند.
٤. با نزديك كردن انگشت حالت c شكل به نخ بدهيد و مواد غذايي باقي مانده بين دندان ها را خارج كنيد.
مسواك زدن درست و استفاده مناسب و به نحو حرفه اي از نخ دندان، از مواردي است كه اهميت ويژه اي در مراقبت از دهان و دندان دارد. از اين رو ضمن رعايت آن، به كودكان خود نيز آموزش دهيد كه تا به درستي آن را رعايت كنند.

لیست سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا