علائم خون ریزی لثه و سلامتی شما

آیا تا به حال لثه های شما خونریزی کرده است؟ این خون ریزی شاید به دلایل ساده ای رخ دهد. به طور مثال در اثر استفاده ی اشتباه از مسواک یا نخ دندان ممکن است در لثه خونریزی ایجاد شود. با این حال ممکن است نشانه ای از عدم سلامتی باشد که باید بررسی شود.علل شایع دچار شدن به خونریزی لثه:
. دچار بودن به گینویت، بیماری که سبب التهاب لثه ها می شود
. مسواک زدن سخت یا اینکه استفاده از مسواکی که خیلی نرم نباشد
. استفاده ی نادرست از نخ دندان
. استفاده از داروهای خاصی مثل رقیق کننده های خون
. گینویت بارداری که التهاب لثه در زمان بارداری است
. استفاده از دندان مصنوعی که مناسب نیست

گینویت

البته خون ریزی نشانه ی گینویت نیست. گینویت یک نوع شایع و خفیف از بیماری لثه است که به دلیل وجود پلاک روی دندان، ایجاد می شود. اگر دچار گینویت باشید، دندان های شما ممکن است زمان مسواک زدن، خونریزی کنند. شما می توانید این مشکل را با مراقب از دندان ها از بین ببرید. دندان هایتان را دوبار در روز بشویید، از نخ دندان به صورت مرتب استفاده کنید، از دهان شویه ی ضد باکتری استفاده کنید و به طور منظم به دندان پزشک مراجعه کنید.

پریودنتیت

اگر گینویت را درمان نکنید، به بیماری پریودنتال، منجر می شود. پریودنتال وضعیت طولانی مدتی است که منجر به آسیب به بافت لثه و استخوانی که از دندان های شما پشتیبانی می کند، می شود. زمانی که لثه ها به راحتی خونریزی می کنند، این می تواند نشانه ی بیماری پرودنتال باشد. در این صورت ممکن است دندان ها سست شوند، طعم بدی در دهان احساس کنید، بد نفس بکشید، زمانی که چیزی را گاز می زنید حس کنید که دندان ها بد قرار می گیرند و همچنین علائم تورم، قرمزی و لک روی لثه مشاهده کنید. به خاطر داشته باشید که اگر بیماری پریودنتال را درمان نکنید، برخی از دندان های خود را از دست خواهید داد.

دیابت

خون ریزی یا تورم لثه می تواند یک نشانه ی هشداردهنده برای دیابت نوع 1 و نوع 2 باشد.
وقتی دچار دیابت هستید، دهان شما در مبارزه با میکروب ها، قدرتمند نیست، بنابراین احتمال بیشتری برای عفونت هایی مثل بیماری های لثه ای دارید. سطح بالای قند خون که همراه با دیابت است، بهبودی را در بدن شما دشوار کرده و بیماری لثه را بدتر می کند.

لوسمی

خونریزی لثه می تواند نشانه ای از لوسمی که یک نوع سرطان است باشد. همانطور که می دانید، پلاکت خون بدن به توقف خونریزی کمک می کند. اگر لوسمی دارید، تعداد پلاکت خون شما کم است. این باعث می شود که توقف خونریزی در بخش های مختلف بدن از جمله لثه ها، کمتر شود.

ترومبوسیتوپنی

اگر لثه ها هنگام مسواک زدن دچار خونریزی می شوند و به خودی خود متوقف نمی شوند، ممکن است ترومبوسیتوپنی داشته باشید.
در این وضعیت، بدن شما ممکن است پلاکت های کافی برای لخته شدن خون نداشته باشد. این امر می تواند به خونریزی بیش از حد در قسمت های مختلف بدن از جمله لثه، منجر شود.
هموفیلیا یا بیماری فون ویلبراند
اگر هنگامی که برش کوچکی روی لثه ی شما ایجاد می شود دچار خونریزی شدید لثه می شوید، این ممکن است نشانه ای از اختلالی به نام هموفیلی یا فون ویلبراند باشد. با این شرایط خون شما به درستی لخته نمی شود، بنا برین دچار خونریزی سنگین می شوید.

کمبود ویتامین سی

این ویتامین به رشد و ترمیم بافت کمک می کند، زخم را بهبود می بخشد و استخوان ها و دندان ها را تقویت می کند.
اگر بدن شما ویتامین سی کافی نداشته باشد، ممکن است احساس ضعف و تحریک پذیری داشته باشید. با گذشت زمان، ممکن است تورم و خونریزی در لثه ایجاد شود.

کمبود ویتامین K

اگر خونریزی های زیادی از لثه مشاهده می کنید، ممکن است به علت کمبود ویتامین k باشد.
این ویتامین به لخته شدن خون کمک می کند. همچنین برای استخوان ها مفید است. اگر ویتامین K به اندازه ی کافی در رژیم غذایی شما نباشد و یا بدن شما به خوبی آن را جذب نکند، می تواند باعث ایجاد خونریزی شود.

لیست سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا