بیماری های غیر منتظره متاثر از بیماری لثه

بیماری لثه در بین افراد، بسیار شایع است. گفته می شود که تقریبا نیمی از بزرگسالان در ایالات متحده، از بیماری لثه، رنج می برند. از این رو با وجود اینکه بیماری های ناخوشایند لثه، بسیار معمول هستند، بهتر است بدانید که می توانند عوارض جانبی زیادی بر روی سلامتی دیگر بخش های بدن نیز داشته باشند.
فراموش نکنید که تمیز کردن دندان ها از آنچه که فکر می کنید نیز مهم تر است. در صورت وجود پلاک ها که ماده چسبناک حاوی باکتری روی دندان ها هستند، لثه ها، تحریک می شوند. در واقع در اثر این آلودگی، ممکن است لثه، متورم و دردناک شود.
به طور کلی، با حفظ نکات مربوط به بهداشت دهان و دندان، می توان از بیماری های لثه جلوگیری و در برخی مواقع آن ها را درمان کرد. با این حال اگر بیماری لثه گسترده شود، می تواند منجر به پریودنتیت شده و ساختار دندان را ضعیف کند.
با توجه به مطلالعاتی که بر روی مکانیسم های بیماری پریودنتال انجام شده، مشخص می شود که بیماری های لثه می تواند در توسعه ی شرایطی مانند ابتلا به بیماری های مثل آلزایمر، سرطان و بیماری های تنفسی نیزنقش داشته باشد.
به همین خاطر، برخی از ارتباطات شگفت انگیز بین بیماری لثه و مشکلات بهداشتی متفاوت را بررسی می کنیم:

لثه و مغز

برخی از مطالعات نشان می دهند که بیماری های پریودنتال و از دست دادن دندان ها باعث مشکلاتی در عملکرد های شناختی مغز می شوند. بیماری پریودنتال و پوسیدگی که از دلایل عمده ی از دست دادن دندان ها محسوب می شود، با کاهش عملکرد شناختی، مرتبط است. خطر ابتلا به کاهش عملکرد شناختی در افراد مسن، افزایش می یابد زیرا در افراد مسن، دندان های بیشتری از بین می روند.
محققان همچنین دریافته اند که بیماری پریودنتال با افزایش میزان بتا آمیلوئید در مغز، علائم عصبی آلزایمر را در پی خواهد داشت. آزمایش های دیگر نشان می دهد که یک نوع باکتری به نام Porphyromonas Gingivalis که معمولا در مواد پریودنتیت یافت می شود، در مغز افراد مبتلا به آلزایمر نیز دیده می شود. در واقع بتا آمیلوئید در واکنش به یک پاتوژن تولید می‌شود.

لثه و قلب

اگرچه تمام افراد مبتلا به بیماری قلبی بیماری لثه ندارند و همه ی افراد مبتلا به بیماری لثه هم بیماری قلبی ندارند، اما به نظر می رسد که بین قلب و لثه، ارتباط وجود دارد.
البته افرادی که سیگار می کشند و یا مقدار زیادی الکل مصرف می کنند، بیشتر احتمال دارد که مبتلا به بیماری های دهانی و قلبی عروقی باشند، اما با این حال به نظر می رسد که این تنها ارتباط بین بیماری های لثه و قلب نیست، ارتباط بیشتری بین آنها وجود دارد.
اینکه بیماری های لثه می تواند عامل مستقلی برای بیماری های قلبی باشد، هنوز بین محققان در حال بررسی است اما برخی نظریات نشان می دهد که بین این دو ارتباطاتی وجود دارد.
برخی فکر می کنند این ارتباط تنها شامل التهاب است. در ابتدا التهاب پاسخی به تحریک کننده یا پاتوژن است، این یک مکانیسم محافظتی است. با این حال اگر برای مدت طولانی ادامه یابد می تواند به بافت ها و ارگان ها آسیب برساند.
ممکن است التهاب در لثه ها در نهایت سبب التهاب در سیستم قلبی عروقی شود. همچنین ارتباط بین بیماری های قلبی و لثه می تواند به علت باکتری باشد. باکتری ها در لثه می توانند وارد خون و در نهایت وارد قلب شوند و در نهایت منجر به التهاب و آسیب به قلب شود.
شواهد تحقیقات نشان می دهد که باکتری های موجود در بیماری لثه به نام Porphyromonas Gingivalis ، از شایع ترین گونه های باکتری موجود در شریان کرونر است.

بیماری لثه و افزایش خطر سرطان

در این مورد نیز ظاهرا به نظر نمی رسد که بیماری لثه و سرطان، عوامل مشترکی داشته باشند. اما بهتر است بدانید که مطالعات نشان می دهد که بیماری پریودنتال تاثیر کوچک ولی قابل توجهی در خطر ابتلا به سرطان، به همراه دارد.
محققان دریافتند که آنزیم تولید شده توسط یک نوع باکتری به نام Treponema Denticola که معمولا با بیماری لثه همراه است، در تومورهای معیوب دستگاه گوارش، ظاهر می شود. آنزیم هایی که در بیماری لثه تولید می شوند، در تهاجم به بافت کمک می‌کند. همچنین، محققان دریافتند که این آنزیم منجر به فعال شدن آنزیم‌های دیگری می‌شود که همزمان با گسترش به بافت‌های سالم در افزایش سلول‌های سرطانی نقش دارند.

اختلال نعوظ و لثه

علاوه بر دیگر عواملی که در اختلال نعوظ نقش دارند، بنا به نظر محققان، بیماری های پریودنتال نیز می تواند اختلال نعوظ را افزایش دهد.
البته اختلال نعوظ و بیماری لثه عوامل مشترکی مثل سیگار، مصرف الکل و دیابت، دارند ولی اینکه بیماری لثه یک عامل مستقل برای اختلال نعوظ باشد، هنوز ثابت نشده است. با این حال با کمال تعجب ارتباط بیشتری بین این دو دیده می شود.
این بار نیز التهاب می تواند از عوامل اصلی باشد. التهاب می تواند از طریق خون گسترش یافته و بر بخش‌های دیگر، تاثیر بگذارد. اختلال نعوظ در اثر اختلال در عملکرد رگ‌های خونی اتفاق می افتد.

لثه و ریه

دهان یک راه مشترک به لثه و ریه است، به همین خاطر شاید ارتباط بین بیماری لثه و ریه، نسبت به دیگر موارد ذکر شده، تعجب آور نباشد. محققان معتقدند که بین بیماری پریودنتیت و کاهش عملکرد تنفسی ارتباط وجود دارد.
در این مورد نیز ارتباط می تواند، عامل ارتباط بین لثه و ریه باشد. اگر لوله های ریه که حمل هوا را بر عهده دارند، دچار التهاب شوند، تنگ تر شده و در نتیجه جریان هوا محدود خواهد شد. علاوه بر این، باکتری های دهان نیز می توانند با تنفس وارد ریه شوند. باکتری به عنوان محرکی برای عفونت و در نهایت التهاب، تلقی می شود.
همچنین مطالعات نشان می دهد که بیماری لثه منجر به سرطان ریه نیز خواهد شد. ورود باکتری Porphyromonas Gingivalis از دهان و ریه می تواند منجر به التهاب و عفونت شود.
همچنین آنزیم هایی که در بیماری لثه تولید می شوند، می توانند وارد ریه شده و منجر به التهاب شوند. در دراز مدت، التهاب منجر به تغییراتی در سلول ها شده و خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

مشاهده سایر مقالات