بهداشت دهان و دندان در مقابل نیکوتین

دندان های زرد می توانند فرد را خجالت زده و باعث عدم اعتماد به نفس شوند.عامل های تغییر رنگ در دندان متفاوت هستند، در این میان نیکوتین نیز یکی از این دلالی است که می تواند دندان ها را در طول زمان تغییر رنگ دهد. اما خبر خوب است که با روش هایی می توانید دندان ها را روشن تر و سفید تر کنید.

آیا نیکوتین باعث می شود دندان بیشتر در معرض تغییر رنگ قرار بگیرند؟

بله سیگار کشیدن و یا استعمال تنباکو باعث می شود که مینای دندان ها بیشتر در معرض تغییر رنگ باشد. زمانی که مصرف دخانیات بالا می رود، دندان ها شروع به زرد شدن می کنند و پس از استفاده ی مزمن، دندان تیره تر و قهوای می شوند. از این رو افراد سیگاری باید بیشتر از دیگران مراقب سلامت دهان و دندان خود باشند.
البته تغییر رنگ دندان ها تنها مشکلی نیست که در مصرف نیکوتین بوجود می آید، لثه ها نیز می توانند دچار آسیب شوند. ایمنی بدن افراد سیگاری پایین است. با توجه به اختلال در مراکز کنترل و پیشگیری(CDC)، مقابله با عفونت لثه برای بدن افراد سیگاری، دشوار خواهد بود. بیماری های لثه که پریودنتال نامیده می شود، در واقع نوعی عفونت لثه ای است. پریودنتال با تجمع باکتری در دهان، ایجاد پلاک و نفوذ به لثه ایجاد می شود. در موارد حادتر، بیماری لثه به درد و از دست رفتن دندان منجرمی شود. با توجه به مطالعات انجام شده، ریسک ابتلا به بیماری لثه در افراد سیگاری بیشتر از افراد غیر سیگاری است. 

روش های سفید کردن دندان

افراد سیگاری باید مرتب به دندانپزشک، مراجعه کرده و از فواید جرم گیری دندان بهره مند شوند. رسیدگی منظم به بهداشت دهان و دندان برای این دسته از افراد ضروری است. همچنین باید هر روز از مسواک، نخ دندان، دهانشویه و مسواک تمیز کننده زبان استفاده کنند

روش های سفید کردن دندان:

استفاده از جرمگیر

از خمیر دندان سفیدکننده استفاده کنید. جرم گیرهای موجود در داروخانه می توانند لکه های سطحی دندان را بر طرف کنند. اغلب آنها حاوی مواد شیمیایی هستند که لکه ها را می شکنند. می توانید از دندان پزشک خود در مورد یک برند مناسب را بپرسید.

استفاده از نوار سفید کننده ی دندان

علاوه بر خمیر دندان محصولات دیگر بدون نسخه نیز وجود دارند که می توانند در بر طرف کردن لکه های دندان شما، موثر باشند. نوار سفید کننده دندان، ورش موثر و ارزانی برای روشن کردن دندان ها، محسوب می شود.

از مواد طبیعی استفاده کنید

اقلام زیادی در خانه وجود دارد که می توان برای سفید کردن دندان از آن کمک گرفت. به طور مثال آب لیمو یک سفید کننده طبیعی محسوب می شود. جوش شیرین نیز می تواند کمک کننده باشد.
همچنین در نظر بگیرید که برای جلوگیری از تشدید این تغییر رنگ، باید از خوردن بیش از حد مواد غذایی مانند قهوه، نوشابه، پفک و ... اجتناب کنید.