سندروم دندان کرک شده یا دندان ترک خورده چیست؟

برخی از دندان ها ترک هایی دارند که آنقدر ریز هستند که با اشعه ی X نشان داده نمی شوند. گاهی اوقات این ترک ها زیر لثه هستند. این عارضه به عنوان "سندروم دندان ترک خورده " شناخته می شود.
سندروم دندان کرک شده یا دندان ترک خورده اغلب در دندان های پایین(مولر) رایج است. زیرا این دندان ها بیشترین فشار را هنگام جویدن دارند. برخی افراد از دندان های خود برای خورد کردن، شکستن و یا باز کردن چیزی استفاده می کنند که به احتمال زیاد دندان آن ها، مستعد دچار شدن به این سندرم است.
همچنین دندان هایی که بخش زیادی از آن ها پر شده است نیز مستعد ترک خوردن هستند. دندان هایی که تحت درمان کانال ریشه اند نیز ضعیف تر از سایر دندان ها هستند. در واقع افرادی که دندان شکسته دارند بیشتر احتمال دارد که در باقی دندان ها نیز دچار شکستگی شود.

علائم سندروم دندان کرک شده یا دندان ترک خورده

ممکن است موقع جویدن یا گاز زدن، دندان درد داشته باشید. حساسیت یا درد می تواند خفیف یا شدید باشد. همچنین ممکن است کوتاه مدت و یا بلند مدت دچار درد شوید. برخی مواقع فقط وقتی غذای خاصی می خورید و یا به روش خاصی گاز می زنید، دچار درد خواهید شد. برعکس درد حفره دندان و یا آبسه ، درد ممتد نخواهید داشت.
اگر ترک دندان بزرگ شود، ممکن است یک قطعه ی دندان از بین برود. همچنین ممکن است عفونت ایجاد شود. این عفونت ممکن است در لثه ی اطراف دندان شکسته اتفاق افتد. در این حالت ممکن است متوجه یک برآمدگی جوش مانند در لثه شوید.
بسیاری از افراد مبتلا به سندرم دندان کرک شده، ماه ها این علائم را به همراه دارند. تشخیص این عارضه بسیار مشکل است زیرا درد آن قابل پیش بینی نیست. دندانپزشک شما ممکن است شما را به اندودونت (متخصص ریشه کانال) ارجاع دهد.

تشخیص سندروم دندان کرک شده یا دندان ترک خورده

روش های متفاوتی برای بررسی سندروم دندان کرک شده یا شکسته وجود دارد. به طور مثال ممکن است دندان پزشک با استفاده از یک ابزار تیز به نام شناساگر یا اکسپلورر دندان را بررسی کنید. به اطراف لثه نگاه کند. از اشعه ایکس استفاده کند که اغلب با این اشعه قابل تشخیص نیست. یا ابزاری مانند مسواک بدون براش را وارد دهان کرده و شما آن را گاز می زنید، در صورت احساس درد به احتمال زیاد آن دندان ترک دارد. گاهی نیز ابزارهایی با بزرگ نمایی بالا استفاده می شود.

درمان سندروم دندان کرک شده یا دندان ترک خورده

تشخیص زود هنگام سندروم دندان کرک شده یا دندان ترک خورده بسیار مهم است زیرا زمانی که خفیف و سطحی باشد، بهتر درمان می شود. در این صورت گاهی به آسانی پر می شود در برخی مواد روکش می شود و گاهی نیز ممکن است این ترک خوردگی ها به عصب رسیده باشد.
اگر دندان آسیب شدیدتری دیده باشد، کشیده شده و با پروتز مصنوعی یا ایمپلنت جای خالی آن پر می شود.