چگونه از شر دندان های زرد خلاص شویم؟

تغییر رنگ ددان ها ممکن است به تدریج رخ دهد. با این حال زرد شدن دندان ها، گاهی اجتناب ناپذیر است. به طور مثال، با افزایش سن، استفاده از دخانیات، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و ... امکان زرد شدن دندان ها را بالاتر می برد.
همانطور که می دانید، وقتی مینای خارجی از بین می رود، دنتین زرد رنگ در زیر آن ظاهر می شود. دنتین بافت کلسیفید زیر مینای دندان است. راگر به دنبال سفید کردن دندان های خود هستید، برخی روش های خانگی مراقبت دهان و دندان می تواند بسیار کمک کننده باشد.
درمان دندان های زرد
در این مقاله 7 مورد برای از بین بردن زردی دندان ها وجود دارد. بهتر است چند مورد را به مدت چند هفته تست کرده و بررسی کنید که کدام روش برای شما مناسب است.

1. مسواک زدن دندان ها

اولین اقدام این است که باید دندان ها را به صورت مرتب و صحیح مسواک بزنید، به خصوص اینکه پس از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی هایی که می توانند به زردی دندان ها منجر شوند، نباید مسواک فراموش شود.
دندان های خود را حداقل دو بار در روز به مدت دو تا سه دقیقه مسواک بزنید. اطمینان حاصل کنید که تمام شکاف ها تمیز شده اند. برای این کار با حرکات دوار مسواک را روی دندان ها بکشید تا به لثه آسیب نرسد.

2. استفاده از ترکیب جوش شیرین و هیدروژن پراکسید

استفاده از یک خمیر متشکل از جوش شیرین و هیدروژن پراکسید، پلاک ها و باکتری هایی را که منجر به ایجاد لک در دندان ها می شود، از بین می برد. یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با 2 قاشق هیدوژن پراکسید ترکیب کرده و با مسواک بر روی دندان ها بکشید. استفاده از این ترکیب به مدت 6 هفته، تغییر قابل توجهی را ایجاد می کند.

3. استفاده از روغن نارگیل

گفته می شود که روغن نارگیل نیز از دسته موادی است که باعث از بین بردن پلاک و باکتری دهان می شود و به سفید شدن دندان ها کمک می کند. همیشه از روغن نارگیل مرغوب استفاده کنید که حاوی مواد مضر نباشد. 1 تا 2 قاشق چایخوری روغن نارگیل مایع را در دهان خود بچرخانید و 10 تا 30 دقیقه صبر کنید، سپس آن را بشویید. اجازه ندهید که روغن به داخل حلق وارد شود. نباید آن را ببلعید زیرا حاوی سموم و باکتری دهان شماست. دهان خود را کاملا بشویید. می توانید مقداری از آن را بر روی مسواک زده و به نرمی دندان ها را برس کنید.

4. سرکه سیب

استفاده از مقدار کمی سرکه سیب می تواند برای سفید کردن دندان ها فوق العاده باشد. ترکیب 2 قاشق سرکه سیب و 6 اونس آب را تهیه کرده و دهان خو را با آن بشویید. 30 ثانیه آن را در دهن بچرخانید و سپس آب بکشید. البته به خاطر داشته باشید که استفاده ی زیاد از سرکه سیب می تواند باعث آسیب زدن به دندان ها شود.

5.پوست لیمو، پرتغال یا موز

گفته می شود که مالیدن پوست لیمو، پرتغال یا موز بر روی دندان ها، آن ها را سفید تر می کند. در واقع دی لیمونین (D-limonene) موجود در پوست برخی از میوه ها، به سفید شدن دندان کمک می کند.
حدود دو دقیقه به آرامی پوست میوه ها را بر روی دندا های خود بمالید. اطمینان حاصل کنید. سپس دهان خود را به خوبی شستشو دهید.
آزمایشات تجربی نشان می دهد که استفاده از خمیر دندان حاوی 5 درصد دی لیمونین (D-limonene)
زردی های ناشی از کشیدن سیگار و مصرف کافئین را از بین می برد.
همچنین مطالعات نشان می دهد که اسید سیتریکه موجود در پوست پرتغال، سفید کننده بسیار خوبی است.

5. زغال فعال

استفاده از زغال فعال باعث از بین بردن باکتری ها و سموم دهان می شود.
کمی زغال فعالی که از عطاری تهیه کرده اید و یا کپسول آن را از داروخانه خریداری کرده اید را بر روی مسواک بریزید و دندان های خود را به آرامی با حرکات دوار، به مدت دو دقیقه بشویید. این ماده می تواند ساینده باشد. هنگام استفاده از آن به ویژه در اطراف لثه، مراقب باشید.
اکر دندان های حساسی دارید و یا می خواهید از سایندگی زغال فعال بکاهید، برای استفاده از آن، از مسواک کمک نگیرید. فقط زغال را بر روی دندان مالیده پس از گذشت چند دقیقه بشویید. حتی مخلوط آن با آب را می توان به عنوان دهان شویه استفاده کرد. گفته می شود که زغال فعال از انواع جرمگیرها، در سفیدی دندان، موثرتر است.
عوامل متعددی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد زردی دندان ها شود.
1.غذاهای خاص یا نوشیدنی ها: مانند زغال اخته، شراب قرمز، قهوه یا چای
2.یک رژیم غذایی با قند و کربوهیدرات ساده
3.سيگار کشيدن يا استفاده از تنباکو
4. عوارض جانبی برخی داروها و دهانشویه ها
5.افزایش سن: افراد مسن بیشتر احتمال دارد که دندان های زرد داشته باشند
6.ژنتیک
7.ترومای دهان
8.استفاده بیش از حد فلوراید
9.عدم مراقبت از دندان های ضعیف و عدم بهداشت دهان و دندان
10.خشکی دهان مزمن یا کمبود بزاق
11.سلامت عمومی کم
نکات گفته شده در مورد بهداشت دهان و دندان ها را به طور منظم انجام دهید. اگر با به کار بردن روش های ذکر شده، به نتیجه ی مطلوب نرسیدید، ممکن است دندانپزشکتان بتواند به شما کمک کند.

برای مشاهده سایر مقالات کلیک کنید