آیا عقب نشینی یا تحلیل لثه قابل ترمیم است؟

تحلیل لثه، نوعی بیماری پریودنتال است که در اثر کشیدگی لثه و عقب نشینی آن رخ می دهد. در این صورت فضای کوچکی ایجاد شده که پلاک و باکتری به آن می چسبد. وجود پلاک، باکتری و انواع عفونت ها، می تواند منجر به تحلیل بیشتر شود. در نهایت این مشکل علاوه بر درد و خونریزی، باعث از دست رفتن دندان خواهد شد.
دلایل زیادی باعث تحلیل لثه می شوند، که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن های محکم و پرفشار و افزایش سن، از جمله این موارد است.
بافت لثه مانند دیگر بافت های پوستی مثل بافت اپیتال پوست، قابل ترمیم نیست. در نتیجه لثه ی تحلیل رفته، رشد نمی کند.
در این مقاله چند اقدام ساده را برای کمک به درمان زخم و جلوگیری از آسیب و تحلیل بیشتر، بررسی می کنیم.

درمان های طبیعی تحلیل لثه

برخی از محبوب ترین موارد درمانی طبیعی، شستشو با روغن های طبیعی مثل روغن کنجد، روغن زیتون، روغن درخت چای، روغن نارگیل و ...، نوشیدن چای سبز و استفاده از آلوئورا است. استفاده از روغن به کاهش التهاب پلاک و لثه کمک می کند. چای سبز نیز با علائم باکتریایی مبارزه می کند. استفاده از ژل آلوئه ورا درست در زیر لثه، باکتری ها و التهاب را کاهش می دهد.
البته به خاطر داشته باشید که تمام این موارد و درمان ها، تنها به کاهش آسیب و بهبود وضعیت عفونی و سلامت دهان کمک می کند ولی هیچ کدام توان بازسازی لثه را ندارد.
با وجود اینکه ترمیم اتفاق نمی افتد، اما روش هایی برای کاهش این تحلیل و جلوگیری از آسیب بیشتر، وجود دارد.
به پزشک خود مراجعه کرده و روند تحلیل لثه را کاهش دهید و یا در مواردی متوقف کنید. در صورتی که فضای کوچکی ایجاد شده باشد، با روش تمیزکاری عمیق، می توان روند تحلیل را کاهش داد. با یک برش دستی یا با استفاده از دستگاه اولتراسونیک از ارتعاش برای از بین بردن و حذف پلاک، استفاده می شود. در برخی موارد نیز دندانپزشک ژل ضد باکتریایی یا دهان شویه آنتی بیوتیک تجویز می کند.
علاوه بر تمام موارد ذکر شده، بهتر است در قدم اول، بهداشت دهان و دندان به گونه ای رعایت شود که از ساخت پلاک های بعدی جلوگیری شود.
نکات زیر را رعایت کنید:
دو بار در روز به آرامی دندان هایتان را با یک مسواک نرم، مسواک بزنید.
هر روز قبل از مسواک زدن، از نخ دندان استفاده کنید.
هر شش ماه یک یک بار به دندان پزشک مراجعه کنید.
برای موارد شدید تر مجبور هستید که به منظور حذف باکترهایی که عمیقا در بافت لثه ایجاد شده اند، از جراحی کمک بگیرید. در این حالت دکتر، برشی در لثه ایجاد می کند تا بتواند باکتری های موجود در آن را خارج کند.