بهترین غذا ها برای دندان های سالم

همه ما خیلی خوب می دانیم که شکلات های چسبنده برای دندان هایمان گزینه خوبی نیستند. اما زمانی که صحبت از رژیم غذایی و دندان ها به میان می آید، باید ببینید چه مواد غذایی می تواند به سلامت دندان هایتان کمک کند. تنوع و حفظ حد اعتدال  در رژیم غذایی دو گزینه کلیدی برای داشتن دندان های سالم است.  سعی کنید بشقاب غذایی تان دربرگیرنده گزینه های مختلفی از گروه های غذایی موجود همچون میوه ها، سبزیجات، غلات، لبنیات و پروتئین باشد. محدود کردن یا مصرف نکردن یکی از این گروه ها به کمبود ویتامین و مواد معدنی منجر می شود و می تواند بر روی بهداشت دهان و دندان اثر بگذارد.  مواد مغذی ضعیف باعث تضعیف سیستم ایمنی می شود و شما را در معرض بیماری های مختلفی همچون مشکلات لثه ای می گردد.  استفاده از موارد زیر به شما کمک می کند دندان های سالمی داشته باشید.

 آب:

 هیچ چیزی به اندازه آب نمی تواند برای سلامت دهان و دندان مفید باشد. بعد از خوردن مواد شکردار، بهتر است آب بنوشید تا ذرات مواد غذایی از لای دندان ها بیرون بیاید.

 شیر:

 شیر سرشار از کلسیم ، پروتئین، ویتامین D است. همانطور که می دانید ویتامین D به جذب هر چه بهتر کلسیم کمک می کند.

کمبد ویتامین D به سندرم دهان سوزان منجر می شود. این سندرم شرایط دردناکی را برای فرد ایجاد می کند که در آن فرد حس سوزش در زبان، لب ها و دهان می کند.

 پروتئین بدون چربی:

در رژیم غذایی خود از برش های گوشت، بوقلمون، ماهی و تخم مرغ هم استفاده کنید. بدن شما به پروتئین نیاز دارد.  دندان ها هم به فسفر موجود در این غذاها نیاز دارند. فسفر در محافظت از مینای دندان بسیار اهمیت دارد. مینای دندان لایه محافظتی از دندان است و نبود آن مشکلات زیادی برای دندان ها ایجاد می کند.

منبع مقاله

سایر مقالات وبسایت دندانپزشکی دکتر کیخا