حساسیت ناگهانی دندان

چه چیزی باعث ایجاد حساسیت ناگهانی در دندان ها می شود؟

از جویدن یخ بر روی دندان تا استفاده از خمیردندان های سفید کننده مواردی وجود دارد که باعث ایجاد حساسیت در دندان ها می شود. در این مقاله سعی می کنیم به همین موضوع بپردازیم.
اگر به طور ناگهانی احساس کردید دردی در دندان هایتان دارید یا نمی توانید چیزی بخورید بهتر است برخی از علل موجود را بررسی نمایید. دندانپزشکان حساس شدن دندان ها را به عنوان حساسیت مختصری که توسط محرک هایی همچون سرما یا گرما ایجاد می شود توصیف می کنند.

تعیین علت حساسیت دندان ها:

اگرچه حساس شدن دندان ها ممکن است در سنین مختلف دیده شود اما زنان و افراد بزرگسالی که 18 الی 44 سال سن دارند بیشتر در معرض این مشکل هستند. برخی از علل شایع بروز چنین شرایطی عبارت است از :

رژیم غذایی:

خوردن غذاهای سفت یا اسیدی می تواند به دندان ها اسیب وارد کند. آب میوه ها، مرکبات و نوشیدنی های ورزشی باعث بروز حساسیت دندان ها می شوند.

جویدن یخ:

اگر عادت دارید یخ بخورید باید منتظر حساس شدن دندان هایتان باشید. اینکار می تواند باعث ایجاد شکاف یا ترک خوردگی در مینای دندان گردد و در نهایت مشکلات زیادی برایتان ایجاد کند.
سفت یا سخت مسواک زدن: هرگونه تکنیک تهاجمی می تواند حساسیت دندان ها را افزایش دهد. عادت هایی همچون استفاده از مسواک هایی با دندان های سفت یا سخت مسواک زدن می تواند باعث بروز چنین شرایطی در افراد گردد.

استفاده از سفید کننده ها:

خیلی ها برای اینکه دندان های سفیدتری داشته باشند به خمیردندان های سفیدکننده روی می آورند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید باید بدانید که حساسیت دندان ها به عنوان یک عارضه جانبی موقت در انتظارتان است. بدون مشورت با دندانپزشک از خمیردندان های سفیدکننده استفاده نکنید.

لیست سایر مقالات دندانپزشکی دکترکیخا