شایعات و باورهای نادرست درباره عصب کشی

عصب‌ کشی درمان دندانپزشکی بسیار شایع است به طوری که شاید هر کسی در طول عمر خود حداقل یک بار آن را تجربه نماید. با این ‌حال شایعات و باورهای نادرست زیادی درباره آن وجود دارد. در اینجا به بررسی باورهای نادرست درباره عصب‌ کشی  می‌پردازیم.

  • عصب‌ کشی خیلی درد دارد

اگر به کسی بگویید می‌خواهید عصب‌ کشی انجام دهید احتمالاً به شما می‌گوید درد زیادی را باید تحمل کنید. در گذشته که مواد بی حس کننده موضعی محدود بوده و کمتر مورد استفاده قرار می‌گرفت، عصب‌ کشی درمان دردناکی محسوب می‌شد اما امروزه دیگر چنین نیست. در واقع شما به علت دندان دردی که تجربه می‌کنید به دندانپزشک مراجعه می‌کنید و متوجه نیاز به عصب‌ کشی  می‌شوید بنابراین درمان عصب‌ کشی  برای بر طرف شدن درد و نجات دندان انجام می‌شود. خود فرایند عصب‌ کشی با استفاده از بی ‌حسی موضعی انجام می‌شود و در حین درمان هیچ دردی احساس نمی‌کنید. با این حال ممکن است پس از برطرف شدن تاثیر بی حسی، به علت التهاب بافت‌های پیرامون دندان اندکی احساس درد یا ناراحتی داشته باشید که بسیار خفیف بوده و در صورت نیاز با قرص‌های مسکن بدون نسخه برطرف می‌شود.

  • عصب های دندان کشیده می‌شود بنابراین دیگر دردی احساس نمی‌کنید

بسیاری از مردم معتقدند از آنجایی ‌که در عصب‌ کشی  عصب های داخل دندان برداشته میشود، دیگر در دندان عصب‌ کشی شده هیچ وقت دردی احساس نمی‌شود. اما این باور نادرست است. اگر چه دندان دیگر در مقابل غذاهای سرد یا داغ و محرک‌های دیگر حساس نیست اما تا چند روز پس از درمان، به علت التهاب بافت‌های پیرامون در آن محدوده ممکن است درد احساس ‌کنید. پس از آن دیگر این دندان هیچ سیگنال دردی ارسال نمی‌کند اما باز هم در صورت عفونت مجدد و آسیب دیدن بافت‌های پیرامون دندان ممکن است از طرف آنها سیگنال درد ارسال شود

می‌توان به جای تحمل درمان عصب‌ کشی  دندان را کشید

هیچ ‌چیزی جای دندان طبیعی خودتان را نمی‌گیرد و تا جایی که امکان دارد باید تلاش کرد دندان را نجات داد. این تصور که دندان عصب‌ کشی  شده در نهایت باید کشیده شود کاملاً اشتباه است. درمان عصب‌ کشی، درمانی است که با نرخ بسیار بالا موفقیت ‌آمیز است و در صورت مراقبت مناسب تا آخر عمر همراه شما خواهد بود.

اگر دندان درد نمی‌کند نیازی به عصب‌ کشی ندارد

این تصور اشتباه است چرا که بسیاری از دندان‌هایی که آسیب دیده و نیاز به عصب‌ کشی  دارند هیچ دردی ایجاد نمی‌کنند. تنها دندانپزشک می‌تواند مشخص کند آیا دندان به عصب‌ کشی  نیاز دارد یا خیر. این کار با انجام تست‌های مخصوص و عکس پرتوی ایکس انجام می‌شود. حتی در صورتی که دندان شما درد نمی‌کند باز هم ممکن است نیاز به عصب‌ کشی داشته باشد. در صورتی که متوجه علائمی مانند ایجاد جوش در لثه پیرامون دندان، تورم لثه و ترشحاتی از جوش لثه به داخل دهان شدید باید فوراً به دندانپزشک مراجعه کنید. این جوش که در مجاور دندان بر روی لثه ایجاد شده است فیستول نام دارد. چرک تجمع یافته در داخل دندان از طریق تونل‌های به نام فیستول به فضای داخل دهان تخلیه می‌شود به همین علت فشار داخل دندان کاهش یافته و علیرغم عفونت، دردی احساس نمی‌کنید. عفونت نباید حتماً درمان شود در غیر این صورت گسترش یافته و به بافت‌های پیرامون دندان و استخوان فک میرسد.

عصب‌ کشی به معنای کشیدن ریشه دندان است

چنین چیزی صحت ندارد. در عصب‌ کشی  تنها بخش مرکزی دندان که پالپ نام دارد پاک‌سازی و ضد عفونی می‌شود و با مواد مخصوصی پر می‌شود. این کار برای نجات دندان انجام می‌شود. دندان به کمک ریشه در استخوان فک ثابت و پابرجا ایستاده است و در صورتی که ریشه دندان برداشته شود دندان می‌افتد. 

به خاطر داشته باشید هر چه مشکل دندان را زودتر درمان کنید درد کمتری متحمل شده و همچنین درمان آسان‌تر، کم هزینه تر، راحت‌تر و سریع تر خواهد بود.