روشهای سفید کردن دندان

سفید کردن دندان یکی از پرطرف‌دارترین درمان‌های دندانپزشکی است. همه دوست دارند دندان‌های سفید و درخشان داشته باشد چرا که لبخند زیبا یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های جذابیت چهره است. دندان‌ها در اثر عوامل مختلف دچار تغییر رنگ شده و زرد، قهوه ای یا سیاه می‌شوند. از جمله عوامل تغییر رنگ و یا ایجاد لکه در دندان‌ها عبارتند از ضعف رعایت بهداشت دهان، مصرف مکرر غذاهایی مانند چای، نوشابه، میوه‌های پر رنگدانه، دخانیات، برخی داروها و برخی بیماری‌ها.

برای سفید کردن دندان روش‌های مختلفی وجود دارد که بسته به شرایط بیمار و نوع لکه روش مناسب انتخاب می‌شود.

سفید کردن دندان

جرم گیری

اولین اقدامی که باید برای سفیدتر شدن دندان‌ها انجام دهید، جرم گیری در مطب دندانپزشکی است. در طی این درمان که برای سلامت دندان‌ها و لثه اهمیت زیادی دارد، جرم و رسوب تشکیل شده در سطح دندان‌ها پاک می‌شود. از آنجایی ‌که جرم و رسوب دندان‌ها به مرور در اثر جذب رنگدانه ها، دچار تغییر رنگ شده و زرد یا قهوه ‌ای می‌شوند، با پاک کردن آنها رنگ دندان‌ها روشن‌تر می‌شود. در واقع هدف اصلی جرم گیری سلامت دهان و دندان و در مرتبه دوم زیبایی دندان‌ها است.

سفید کردن دندان

بلیچینگ

متداول‌تر روش سفید کردن دندان‌ها بلیچینگ است. در این روش عامل سفید کننده یا بلیچ در تماس با سطح دندان‌ها قرار می‌گیرد. بلیچینگ در انواع روش‌ها و محصولات ارائه می‌شود. برخی افراد ترجیح می‌دهند از محصولات خانگی سفید کننده مانند خمیر دندان، دهانشویه ها، چسب سفید کننده و موارد دیگر استفاده کند اما مؤثرترین روش، بلیچینگ حرفه ‌ای در مطب دندانپزشکی است. علت این است که دندان‌پزشک از موادی با غلظت بالا استفاده می‌کند که بسیار مؤثر بوده و تنها ظرف یک جلسه انجام میشود و بلافاصله پس از درمان، تأثیر آن را قابل مشاهده خواهد بود.

باندینگ

باندینگ کامپوزیت یک از روش‌های سفید کردن دندان‌ها است. در این روش شما می‌توانید دقیقاً رنگ مورد نظر خود را از روی راهنمای رنگ انتخاب کنید. در این روش محلول رزین کامپوزیت بر سطح دندان‌ها مالیده می‌شود. سپس با تاباندن نور مخصوصی مواد سخت شده و سپس دندان‌ها پولیش می‌شود. باید توجه داشته باشید باندینگ در مقابل تغییر رنگ و لکه زیاد مقاوم نیست بنابراین باید مرتباً دندان‌های خود را به خصوص پس از صرف چای و قهوه و نوشیدنی‌های پر رنگدانه و یا سیگار مسواک بزنید.

سفید کردن دندان