لمینت دندان

لمینت چیست؟

لمینت یا ونیر به پوسته نازکی از جنس پورسلین گفته می‌شود که بر روی سطح جلوی دندان را چسبانده می‌شود تا دندان را زیباتر نموده و برخی اشکالات جزئی آن را پنهان نمایند. لمینت استحکام و مقاومت دندان را افزایش می‌دهد.

لمینت کردن دندان چگونه است؟

ونیر پورسلین از چندین لایه نازک سرامیک تشکیل شده است که جایگزین بخشی از مینای دندان می‌شود. به همین علت برای ونیر کردن دندان، لایه نازکی از مینا تراشیده می‌شود. معمولاً قطر لایه‌ ای که برداشته میشود کمتر از یک میلی‌متر است. علت تراشیدن دندان این است که فضای کافی برای پوسته ونیر فراهم شود. در غیر این صورت با چسباندن پوسته ونیر در جلوی دندان، دندان حجیم‌تر شده و اندازه آن بزرگ‌تر از دندان‌های دیگر می‌شود و تناسب دندان‌ها به هم می‌خورد. همچنین دندان لمینت شده در مقابل فشار و ضربه آسیب‌ پذیرتر می‌شود.

برای موفقیت درمان لمینت دندان، اتصال بین پوسته ونیر و دندان مهم است چرا که چسب بین ونیر و دندان نه تنها از نظر زیبایی اهمیت پیدا می‌کند بلکه برای عملکرد ترمیمی ونیر و افزایش مقاومت آن کلیدی است. برای چسباندن پوسته ونیر از رزین حساس به نور استفاده می‌شود. رزین به دندان یا پوسته ونیر مالیده شده و سپس ونیر بر روی دندان قرار می‌گیرد و با استفاده از تاباندن نور مخصوصی چسب فعال شده و سخت می‌شود.

کاربرهای ونیر پورسلین

ونیز کردن دندان روش بسیار موفقی در اصلاح مشکلات مانند تغییر رنگ دندان ، بدشکلی دندان و هم‌ تراز نبودن دندان‌ها به شمار می‌آید. همچنین برای ترک خوردگی، فاصله بین دندان‌ها و برخی موارد کجی دندان‌ها می‌توان از ونیر استفاده کرد. در برخی افراد لکه های عمیق دندان با روش‌های معمول سفید کردن دندان را بلیچینگ برطرف نمی‌شود به همین علت لمینت یکی از بهترین گزینه ‌های مطرح می‌باشد. از آنجایی‌ که پوسته ونیر کاملاً شبیه دندان طبیعی است، هیچ کس متوجه لمینت کردن دندان شما نمی‌شود. پوسته ونیر برخلاف دندان طبیعی در مقابل تغییر رنگ و لکه های حاصل از مواد غذایی مانند چای و قهوه و حتی سیگار مقاومت بیشتری دارد چرا که از موادی با تکنولوژی برتر ساخته شده است.