%ق ظ، %22 %333 %1395 ساعت %10:%آبان

نخ زیر لثه ای چیست و در درمانهای دندانپزشکی چه کاربردی دارد؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نخ زیر لثه‌ای چیست و در درمانهای دندانپزشکی چه کاربردی دارد؟

Gingival Retraction Cordنخ زیر لثه‌ای نوعی نخ دندان است که برای عقب کشیدن لثه از آن استفاده می‌شود.

معمولاً هنگامی که دندانپزشک برای چسباندن روکش دندان را تراش می‌دهد، یک قطعه نخ به نام نخ زیر لثه (retraction cord) یا نخ دندان زیر لثه‌ای (gingival retraction cord) بین دندان و لثه قرار می‌دهد

کاربرد نخ زیر لثه ای

Dental Cord and gumsهنگامی که دندانی که پوسیدگی داشته پر می‌شود و مواد پر کننده دندان زیر خط لثه می‌روند از نخ دندان زیر لثه‌ای استفاده می‌شود. این نخ کمک می‌کند دندانپزشک لثه را از دندان کمی دور کرده و همچنین بتواند با محلولی که مانع خونریزی لثه می‌شود آن را درمان نماید

به این صورت دندانپزشک بدون این که لثه جلوی دندان را بگیرد و در کار اختلال  ایجاد کند، به تراشیدن دندان برای گذاشتن روکش می‌پردازد. نخ زیر لثه همچنین کمک می‌کند هنگام قالب گیری از دندان‌ها دندانپزشک مطمئن شود تمامی دندان در قالب قرار گرفته و ثبت شده است.

 

آیا نخ زیر لثه‌ای برای لثه ضرری دارد؟

Retraction Cordدر یک پژوهش مشخص شد اگر چه نخ زیر لثه‌ای ممکن است کمی لثه را ملتهب کند اما لثه کاملاً التیام می‌یابد و هیچ آسیب بلند مدتی ایجاد نمی‌کند. در این پژوهش آمده است:

  • این مطالعات نشان داد تمام تکنیکهای عقب کشیدن لثه پس از یک روز باعث آسیب حاد می‌شوند که ظرف یک هفته بعد بهبود می‌یابد.
  • این بررسی‌ها نشان دادند هیچ یک از تکنیکهای عقب کشیدن لثه که مورد آزمایش قرار داشتند، به نظر نمی‌رسد آسیب بلند مدت یا ماندگار به لثه وارد کنند.
  • داده‌ها نشان می‌دهند تمام تکنیکهای عقب کشیدن لثه یا ریترکشن باعث التهاب موقتی می‌شوند که از طریق شاخص لثه‌ای اندازه گیری شد.

 

بنابراین اگر چه نخ زیر لثه‌ای که برای عقب کشیدن لثه استفاده می‌شود، احتمالاً تا حدی ناراحتی ایجاد می‌کند اما بررسی‌ها نشان می‌دهند تأثیر یا عوارض بلند مدت ندارد.

 

خواندن 13170 دفعه