%ب ظ، %17 %416 %1395 ساعت %13:%شهریور

دوام پر کننده نقره چقدر است و دندان پر شده چه مدت سالم خواهند ماند؟

نوشته شده توسط دکتر کیخا - دندانپزشکی هاجر
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

دوام پر کننده نقره چقدر است؟

دوام پر کننده نقره چقدر است

بسیاری از افرادی که میخواهند دندانشان را پر کنند، میپرسند دوام پر کننده نقره ای چقدر است. بسیاری از افراد سالهای سال است که دندانشان را با مواد نقره ای پر کرده اند اما هنوز دندان خالی نشده است.

برخی حتی نمیدانند پر کردن دندان طول عمر مشخصی دارد و برخی دیگر هنگامی که دندانشان خالی میشود برایشان سوال پیش می آید آیا دندانپزشک برای پر کردن دندانشان از مواد نامرغوب استفاده کرده یا واقعا عمر پر شدگی دندان شان به سر آمده است؟

 

متوسط طول عمر پر کننده نقره ای دندان

مواد پر کننده نقره ای که آمالگام نام دارد، به طور متوسط 12 سال در دندان دوام می آورند.

برای بررسی طول عمر آمالگام چندین مطالعه تا کنون انجام شده است. یکی از این تحقیقات که بر روی پرونده های دندانپزشکی یک دندانپزشک در بلژیک صورت گرفت 722 مورد پر کردن دندان با آمالگام را از 1982 تا 1999 مورد ارزیابی قرار داد.

در این پژوهش مشخص شد متوسط طول عمر پر کننده نقره ای دندان 12.8 سال است. سه علت خراب شدن پر شدگی دندان از جنس آمالگام عبارت بود از شکستن پرشدگی، ایجاد پوسیدگی دندان در زیر پرشدگی و ضعیف شدن و جدا شدن پر شدگی دندان.

مطالعه در مورد میزان دوام آمالگام نقره

یکی دیگر از پژوهشهایی که روی این موضوع متمرکز شد درمانهای پر کردن دندان در 659 دندانپزشک در فنلاند را مورد بررسی قرار داد.

فنلاند یکی از کشورهای اروپایی است که ترمیم آمالگام را به تدریج کنار گذاشته و بر مواد پر کننده همرنگ دندان که زیبایی بیشتری دارد متمرکز شده است.

این پژوهش به این نتیجه رسید که دوام پرکردن دندان با آمالگام کمتر از 12 سال است. جالب است در این پژوهش طول عمر دو نوع پر کننده همرنگ دندان یعنی کامپوزیت و یونومر شیشه به ترتیب کمتر از 5 سال و چهار سال بود.

 

مطالعه د رمورد مدت دوام پر کننده آمالگام نقره و کامپوزیت سفید
شکل- در تصویر بالا دندان با آمالگام و در تصویر پایین با مواد سفید رنگ (کامپوزیت) پر شده است

 

در سال 2002 گروهی از محققان بر مبنای 16 پایگاه داده الکترونیکی و 36 نشریه دندانپزشکی همه مقالات انجام شده در مورد طول عمر انواع مختلف ترمیمهای دندانپزشکی را بررسی کردند.

آنها دریافتند 62 مقاله دوام آمالگام را بررسی کرده است. این پژوهشگران توانستند داده های بسیار زیاد این مقالات را جمع آوری کنند. از این داده ها نموداری از تخمین طول عمر پر کردن دندان با آمالگام به دست آمده است که در زیر مشاهده میکنید:

نمودار مطالعه عمر پر کننده نقره

محور افقی تعداد سالهای سپری شده پس از پر کردن دندان را نشان میدهد که از 0 تا 10 سال درجه بندی شده است و محور عمودی درصد مواد باقی ماننده پر کننده را نشان میدهد که از 0 درصد در پایین تا 100 درصد در بالا درجه بندی شده است.

همان طور که میبینید تقریبا 80 درصد مواد آمالگام پس از ده سال هنوز در جای خود باقی می مانند.

 

بیشترین طول عمر پر کردن دندان تا کنون چه مقدار بوده است؟

جالب است بدانید طول عمر بیش از 50 سال نیز در پر کردگی آمالگام گزارش شده است. اگر دندان به خوبی با این مواد پر شده باشد ممکن است تا آخر عمر نیز دوام بیاورد.

دوام آمالگام نقره

بنابراین اگر پر شدگی دندانتان بیش از 15 سال باقی مانده است باید خیلی خوشحال باشید. در هر صورت این جنس از مواد دیگری که برای پر کردن دندان استفاده میشوند طول عمر خیلی بیشتری دارد چرا که از یک آلیاژ فلزی ساخته شده که ماهیتا مهار کننده باکتری (باکتریو استاتیک) است، به این معنی که در مقابل نفوذ باکتریها و زندگی آنها در اطراف این ماده بسیار سرسخت است چرا که باکتریها را بیمار میکند.

به همین علت ایجاد پوسیدگی دندان در زیر پر شدگی آمالگام سخت تر است بنابراین طول عمر آن افزایش می یابد.

به طور کلی رعایت بهداشت دهان از جمله مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به افزایش دوام دندان پر شده کمک میکند.

 تماس با دکتر هاجر

 

خواندن 13614 دفعه