انواع ارتودنسی دندان

لبخند زیبا، لازمه داشتن دندان های مرتب، منظم و تمیز می باشد. در گذشته افراد از نامرتب بودن دندان ها، شکستگی دندان ها و ... رنج می برند ولی امروزه با توجه به پیشرفت علم دندانپزشکی دیگر این مشکلات وجود ندارد در حقیقت پیشرفت علم دندانپزشکی سبب ایجاد درمان هایی همچون ارتودنسی، کامپوزیت و ... شده است که با استفاده از آن ها می توان لبخند زیبا و دندان های مرتب و سالم داشت. یکی از این روش ها که برای دندان های نامرتب مناسب می باشد ارتودنسی است اگر بخواهیم تعریفی از ارتودنسی داشته باشیم باید بگوییم که:
ارتودنسی که نام دیگر آن سیم کشی دندان است روشی است برای مرتب و منظم کردن دندان ها. درواقع ارتودنسی تنها جنبه مرتب و منظم کردن دندان ها را ندارد بلکه جهت سلامت عمومی نیز مفید است زیرا هر چه دندان ها مرتب تر و صاف تر باشند تمیز کردن آن ها راحتر می شود و در این صورت احتمال پوسیدگی دندان ها کاهش می یابد.
ارتودنسی دارای انواع مختلفی می باشد که ما در این مقاله قصد داریم هر یک از آن ها را برای شما شرح دهیم تا در صورت انجام ارتودنسی برای دندان هایتان، به طور آگاهانه روش موردنظر را انتخاب کنید.
انواع ارتودنسی دندان با توجه به ابزارهای استفاده شده در آن


ارتودنسی ثابت

در این روش از ارتودنسی، براکت ها توسط چسب های مخصوص به دندان ها چسبیده می شوند ( این نوع چسب ها ضرری برای دندان ها ندارند) و سپس از طریق سیم و کش، براکت ها به یکدیگر متصل می شوند. این روش از ارتودنسی به این شکل می باشد که دستگاه های آن تا پایان دوره درمان در دهان نگه داشته می شود و در این مدت فرد نمی تواند آن را از دهان خود بیرون بیاورد به همین دلیل است که به آن ثابت گفته می شود. در این روش نظافت دهان، دندان ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.


ارتودنسی متحرک

در این روش از ارتودنسی، قالبی از فک بالا و پایین، پلاکی برای دندان ها تهیه می شود که بیمار باید آن ها را برای مدتی در دهان خود قرار دهد این روش همونطور که از نامش پیداست متحرک می باشد یعنی اینکه فرد بیمار می تواند در هر زمانی که می خواهد قالب را از دهان خود خارج کرده و دوباره قرار دهد مثلا بیمار می تواند هنگام غذا خوردن پلاک را از دهان خود خارج کند و بعد از غذا خوردن و شستشوی دندان ها دوباره آن را سرجایش قرار دهد. بهتر است بدانید که ریسک خرابی دندان ها در ارتودنسی متحرک کم تر از ارتودنسی ثابت می باشد. ( این نوع ارتودنسی دندان بیشتر برای دندان هایی که کجی و نامنظمی کمی دارند استفاده می شود)


ارتودنسی نامرئی

همان طور که واقف هستید تجهیزات ارتودنسی یک سری سیم ها، براکت ها و ... می باشد که هنگام لبخند بر روی دندان ها دیده می شود بسیاری از افراد به همین دلیل ارتودنسی دندان انجام نمی دهد ولی با وجود ارتودنسی نامرئی نگرانی این نوع افراد از بین می رود. این نوع ارتودنسی شامل بریس های نامرئی، راحت و متحرکی می باشد که همان طورکه از نامش پیداست نامرئی است و جلب توجه نمی کند. در این نوع ارتودنسی از پلاستیک های شفاف و سخت برای برای ردیف کردن دندان ها استفاده می شود در حقیقت برای بزرگسالان پلاستیک شفاف و برای کودکان از بریس اینویزیلاین استفاده می شود. در ضمن اگر می خواهید تاثیر شگفت انگیز این بریس ها بر روی دندان های خود را ببینید باید به مدت 22 تا 23 ساعت آن ها را بر روی دندان های خود قرار دهید. این نوع از ارتودنسی دندان نسبت به روش های دیگر گران تر می باشد.
برای انجام ارتودنسی دندان در بلوار کشاورز و مرکز شهر می توانید با شماره های 66928546 /-66925382 و 09904491254 تماس حاصل فرمایید.

مشاهده سایر مقالات کلینیک دندانپزشکی هاجر