هر آنچه در مورد پولیش دندان باید بدانید

پرداخت دندان یک عمل دندانپزشکی است که مینای دندان شما را براق و صاف می کند. در بسیاری از مطب های دندانپزشکی، این یک قسمت استاندارد از جلسه معمول تمیز کردن دندان است.
پولیش دندان فقط یک مزیت آرایشی برای دندان های شما ندارد. این روش، اگر با جرم گیری دندان همراه باشد، می تواند نفس شما را تازه کند و به شما کمک کند تا از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید.

پولیش دندان چیست؟

پولیش دندان کاری است که ما در هر بار مراجعه به مطب خود انجام می دهیم. این یکی از آخرین مراحل جلسه تمیز کردن دندان در مطب دندانپزشک است.
مرحله 1: دندان های شما از نظر پوسیدگی و نقاط ضعف مینای دندان بررسی می شوند.
مرحله 2: پلاک و تارتار در فرایندی به نام جرم گیری از سطح دندان های شما تراشیده می شوند.
مرحله 3: دندان های شما پس از شستشو و صیقل دادن انجام می شود تا قبل از استفاده از نخ دندان و پوشاندن پوشش محافظ فلوراید ، لک برطرف شود.

مزایای پولیش دندان چیست؟

درباره مزایای پولیش دندان تا حدودی در دندانپزشکی بحث می شود. در یک بررسی بالینی 2018 از چندین مطالعه به این نتیجه رسیدند که پولیش منظم دندان به تنهایی از بیماری لثه جلوگیری نمی کند.
داشتن پلاک کمتر ممکن است مینای دندان شما را حفظ کند ،که در صورت فرسایش یا پوسیدگی، ترمیم کامل آن غیرممکن است. جلا دادن دندان همچنین باکتری Trust Source را از سطح دندان های شما پاک می کند.
پولیش هم یک روش زیبایی دندان و هم بهداشتی است. گرچه مطمئناً می تواند به طور قابل توجهی ظاهر دندان های شما را بهبود بخشد ، اما پلاک های ناخواسته و بیوفیلم را نیز از بین می برد تا لثه های سالم ایجاد کند.

هزینه پولیش دندان چقدر است؟

اگر بیمه دندان پزشکی دارید ، پولیش دندان باید به عنوان بخشی از معاینه و تمیز کردن دندانپزشکی معمول باشد. به این معنی که ممکن است پولیش دندان به عنوان یک سرویس مراقبت پیشگیرانه برای شما رایگان باشد.
اگر بیمه دندانپزشکی ندارید ، پولیش دندان گران می شود.
هزینه معاینه دندان و تمیز کردن دندان بدون بیمه بسیار متفاوت است و به دندانپزشکی که انتخاب می کنید و هزینه زندگی در محل زندگی شما بستگی دارد.

آیا می توانید دندان های خود را در خانه جلا دهید؟

برخی از این درمان های خانگی دندان های لک شده شامل جوش شیرین یا زغال فعال است.

آیا می توانید از هر روشی در خانه استفاده کنید؟

ممکن است روش های زیادی برای برداشتن جرم و تمیزی دندان در خانه توصیه شود، اما به کار بردن همه ی این روش ها، عاقلانه نیست. جوش شیرین و سیلیس موجود در خمیردندان ها اثری مشابه دارند. حداقل از این موارد ایمن تر استفاده کنید.
مینای دندان هرگز بر نمی گردد بنابراین تلاش برای انجام هر کاری ممکن است باعث سایش مینای دندان و حساسیت بیش از حد و در نتیجه پوسیدگی شود. بهتر است با احتیاط کامل عمل کنید.

پولیش دندان برای چه کسانی ممنوع است؟

بهتر است که فردی که بیماری لثه به طور مثال تحلیل بیش از اندازه لثه و یا بیرون زدگی ریشه دندان دارد، پولیش دندان انجام ندهد. از طرف دیگر حساسیت دندان، ضعیف بودن مینای دندان، انواع بیماری های لثه و بافت داخلی دهان، وجود پوسیدگی های درمان نشده و آلرژی به خمیر ساینده پولیش، نیز از جمله مواردی است که بهتر است در صورت وجود پولیش انجام نشود.
علاوه بر این ها، ابتلا به بیماری هایی همچون بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، فشار خون و مشکلات تنفسی می تواند مانع از انجام پولیش دندان شود. به همین دلیل لازم است قبل از هرگونه اقدام ابتدا دندانپزشک خود را از سوابق بیماری های پیشین خود آگاه سازید تا در هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید.

مشاهده سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا