سفید کردن دندان یکی از راههای ایجاد لبخند هالیوودی

سفید کردن دندان به فرایند از بین بردن لکه ها و تغییر رنگ دندانها و سفید و روشن کردن آنها گفته میشود. سفید کردن دندان از جمله محبوبترین روشهای دندانپزشکی زیبایی است چون تاثیر شگرفی بر زیبایی دندانها میگذارد و افرادی که به دنبال داشتن لبخندی زیبا و هالیوودی هستند، یکی از اولین خواسته های آنها دندانهای سفید است. بیشتر دندانپزشکها کار سفید کردن دندان را در مطب انجام میدهند.

سفید کردن دندان کاری نیست که یک مرتبه انجام شود و تمام شود بلکه باید هر چند وقت یک بار تکرا رشود تا زیبایی رنگ دندانها حفظ شود.

چرا دندان زرد و تیره میشود؟

لایه خارجی دندان مینا نام دارد. رنگ دندان طبیعی به واسطه انعکاس و پراکنش نور از سطح مینا در ترکیب با رنگ عاج که در زیر مینا قرار دارد، ایجاد میشود. ژنها بر ضخامت و صاف و هموار بودن لایه مینای دندان تاثیر میگذارند. هر چه لایه مینا نازکتر باشد، اجازه میدهد رنگ عاج زیر آن (که زرد رنگ است) بیشتر دیده شود. صاف یا ناصاف بودن سطح مینا نیز بر نحوه انعکاس نور و در نتیجه رنگ نهایی تاثیر میگذارد.

هر روز یک لایه نازک به نام پلیکل (pellicle) در روی مینا تشکیل میشود و لکه به خود میگیرد. همچنین مینای دندان حاوی منافذی است که رنگدانه ها را در خود نگه داشته و تغییر رنگ ایجاد میکنند.

متداولترین دلایل زرد شدن دندانها عبارتند از:

مصرف تنباکو
نوشیدن مایعات تیره رنگی مانند قهوه، نوشابه، چای و آب انگور قرمز.
عدم مراقبت درست و رعایت بهداشت دهان و دندان افزایش سن نیز باعث میشود شفافیت دندانها کاهش یابد چون مینا نازکتر شده و عاج تیره تر میشود. همچنین امکان دارد که لکه در داخل دندان باشد که به آن لکه های داخلی (intrinsic ) گفته میشود. مثلا لکه های داخلی ممکن است به واسطه مواجهه بیش از حد با فلوراید در کودکی که دندانها در حال رشد هستند، ایجاد شوند. دلیل دیگر آن عبارت است از آنتی بیوتیکهای تتراسایکلین. تتراسایکلین در صورتی که در نیمه دوم دوران بارداری مادر مصرف شود یا زمانی که کودک زیر 8 سال سن دارد مصرف کند، میتواند لکه داخلی در دندان ایجاد کند چون هنوز در این سن دندانها در حال رشد هستند. ضربات نیز میتوانند موجب تیره شدن دندان شوند.
سفید کردن دندان موثرترین روش در از بین بردن لکه های خارجی و سطحی است.

سفید کردن دندان

عمل سفید کردن دندان به چه صورت است
مشکلات دندانی دیگر ممکن است بر موفقیت درمان سفید کردن دندان تاثیر منفی بگذارند مثلا پوسیدگی و کرم خوردگی دندان باید پیش از سفید کردن دندان درمان شود. علت این است که محلول سفید کننده دندان میتواند از نواحی پوسیدگی عبور کند و به بخشهای داخلی دندان برسد. اگر لثه هایتان دچار پسروی شده باشند، ریشه دندان در معرض قرار گرفته و ممکن است باعث ظاهر زرد یا قهوه ای در دندان شود. محصولات سفید کننده این تغییر رنگ را نمیتوانند سفید کنند.
اگر پوسیدگی دندان یا پسروی لثه دارید، سفید کردن دندان باعث حساس شدن دندانهایتان میشود. همچنین سفید کردن دندان بر ونیر یا روکشهای سرامیکی یا پورسلینی تاثیری نمیگذارد.
سفید کردن دندان کاری است که در مطب یا در خانه میتوان آن را انجام داد. برای سفید کردن دندان در مطب، دندانپزشک احتمالا ابتدا از دندان شما عکس میگیرد. این کار به دندانپزشک کمک میکند پیشروی درمان را مشاهده و نظارت کند. همچنین دندانپزشک دندانهای شما را معاینه میکند و سوالاتی راجع به علت تغییر رنگ دندانتان میپرسد، سپس شروع به تمیز کردن دندانهایتان میکند.
با این کار لایه پلاک و باکتریها و ذرات غذای باقی مانده که در دندانها تجمع یافته اند و در تغییر رنگ دندان نقش دارند، پاک میشوند. پس از این کار، سفید کردن دندان آغاز میشود.
برای سفید کردن دندان در خانه دندانپزشک ممکن است ژل سفید کننده و تری مخصوص قالب دندانهای شما بدهد. ژل سفید کردن دندان خانگی معمولا باید هر روز یا دو تا سه روز در هفته استفاده شود. کیتهای سفید کننده دندان خانگی نیز به صورت گسترده در داروخانه ها در دسترس هستند. این کیتها حاوی یک تری هستند تا ژل در آنها قرار بگیرد. برخی محصولات نیز حاوی چسبهای سفید کننده هستند که به دندانها چسبانده میشود. در صورتی که میخواهید از محصولات خانگی سفید کننده استفاده کنید، ابتدا با دندانپزشک خود صحبت کنید. حتما دستور العمل توصیه شده را رعایت کنید تا از مصرف بیش از حد محصول و آسیب رساندن به دندانها و دهان خود جلوگیری کنید.
نحوه استفاده از محصولات سفید کننده
سفید کردن دندانها به دو نوع روس اصلی انجام میشود. سفید کردن دندانهای زنده که در مورد دندانهایی انجام میشود که عصبهای زنده دارند و سفید کردن دندانهای غیر زنده که بر روی دندانی صورت میگیرد که عصب کشی دیگر عصب زنده ندارد.
- سفید کردن دندان زنده
متداولترین روش سفید کردن دندان زنده استفاده از ژل سفید کننده مستقیم بر روی سطح دندان است. ژل سفید کننده حاوی نوعی پروکسید هیدروژن است.

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان را هم در مطب و هم در خانه میتوان انجام داد اما اگر در مطب انجام شود از ژل سفید کننده قدرتمندتری استفاده میشود. نور یا لیزر ویژه ای نیز به ژل روی دندان تابانده میشود و آن را فعال میکند تا سریعتر تاثیر بگذارد.
در مطب معمولا سفید کردن دندان 30 تا 90 دقیقه طول میکشد و باید یک تا سه بار مراجعه داشته باشید. تعداد جلسات بستگی به روش مورد استفاده، شدت تغییر رنگ دندان شما و مقدار سفیدی که میخواهید به آن دست یابید، دارد. پاسخ انواع مخلف لکه به درمان متفاوت است.

سفید کردن دندان

ابتدا دندانپزشک ماده ای را روی لثه اطراف دندانهایتان میکشد تا از لثه محافظت کند. سپس عامل سفید کننده به دندان مالیده میشود. برخی از محصولات سفید کننده با نور خاص، گرما یا لیزر فعال میشوند. پس از استعمال ماده سفید کننده دندانپزشک نور را به دندان شما میتاباند. اگر تغییر رنگ دندانتان شدید باشد ممکن است به شما توصیه شود فرایند سفید کردن را به مدت چند روز یا چند هفته در خانه ادامه دهید.
در مورد محصولات خانگی سفید کنند دندانپزشک قالبی از دندانهای بالا و پایین شما تهیه میکند و تری یا قطعه دهانی متناسب با آن به آزمایشگاه سفارش میدهد. این تری باید کاملا مطابق با دندانهای شما باشد تا عامل سفید کننده کاملا در تماس با دندان شما قرار بگیرد.

سفید کردن دندان

در خانه هر قطعه قالب دندان را با ژل سفید کننده ای که دندانپزشک به شما داده، پر میکنید و آن را چند ساعت در روز در دهان میگذارید. بسیاری از افراد ظرف یک یا دو هفته دندانهایشان به مقداری که میخواهند سفید میشود اما ممکن است شما با توجه به شدت تغییر رنگ دندانهایتان چهار هفته یا بیشتر آن را استفاده کنید.
همچنین میتوانید از محصولات بدون نسخه استفاده کنید. این محصولات حاوی عامل سفید کننده ضعیفتری هستند. بنابراین سفید کردن دندان ممکن است طول بکشد. عامل سفید کننده دندان به صورت ژل بر روی قطعه دهانی ریخته شده و در دهان گذاشته میشود و یا به صورت چسب است که به دندانها چسبانده میشود. قطعه دهانی یا تری بدون نسخه که از داروخانه تهیه میکنید، تطابق خیلی کمتری نسبت به تری که از دندانپزشک میگیرید، دارد.

سفید کردن دندان

خمیر دندان سفید کننده نیز یکی از محصولات سفید کننده است که حاوی مواد ساینده می باشد که لکه های روی مینا را تمیز میکند.
- سفید کننده دندان غیر زنده
سفید کننده دندان غیر زنده ممکن است ظاهر دندانی که تحت درمان ریشه قرار گرفته است را نتواند تغییر دهد چون منشا لکه ایجاد شده در داخل دندان است. در این موارد دندانپزشک از روش متفاوتی استفاده میکند که دندان را از داخل سفید کند. دندانپزشک عامل سفید کننده را در داخل دندان قرار میدهد و پرشدگی موقتی روی آن میکشد. دندان چند روز به همین شکل می ماند. این روش ممکن است تنها یک بار کافی باشد و یا این که چند مرتبه تکرار شود تا رنگ دندان به صورت دلخواه در آید.
مراجعات بعدی
اگر متوجه شدید لثه هایتان سفید یا زخم شده، به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
سفید کردن دندان یک راه حل دائمی برای داشتن دندانهای سفید نیست. لکه ها باز میگردند. اگر سیگار میکشید یا مقدار زیادی غذاها و نوشیدنیهایی مصرف میکنید که موجب تغییر رنگ دندانها میشوند، ممکن است تنها ظرف یک ماه متوجه بازگشت لکه ها و تغییر رنگ دوباره دندانتان شوید. اگر از این عوامل تغییر رنگ دندان دوری کنید، ممکن است تا 12 ماه دیگر هیچ نیازی به سفید کردن دندان پیدا نکنید.
سفید کردن مجدد دندان را میتوان در مطب و یا در خانه انجام داد. اگر تری مخصوص دندانهای خود دارید میتوانید هر زمانی که لازم دارید دوباره با محصولات خانگی دندان خود را سفید کنید. اگر میخواهید در مطب این کار را انجام دهید، با پزشک خود درباره زمان جلسه بعدی صحبت کنید.
خطرات و عوارض سفید کردن دندان
سفید کردن دندان عارضه جدی ایجاد نمیکند اما برخی افراد ممکن است اندکی پس از این کار، دندانشان حساستر شود. همچنین ممکن است لثه هایتان دچار تحریک خفیف شود. زنان نباید در دوران بارداری این کار را انجام دهند. تاثیر مواد سفید کننده دندان بر رشد و تکامل جنین نامشخص است. از آنجایی که این کار یک عمل زیبایی به حساب می آید، میتوانید آن را به بعد از زایمان به تعویق بیندازید.

دکتر کیخا - دندان پزشکی هاجر