تفاوت بین سفید کردن دندان ها با بلیچینگ

دندان های سفید معمولا نماد زیبایی بهداشتی و ظاهری خیره کننده در چهره و لبخند فرد به شمار می روند. متاسفانه، دندان ها به راحتی با افزایش سن و یا عادت های بد روزمره، مانند سیگار کشیدن، نوشیدن زیاد قهوه و یا حتی نحوه ی غلط مسواک زدن، تغییر رنگ می دهند.
با این حال، روش های زیادی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد. در این میان، سوالی که پیش می آید این است که سفید کردن دندان با بلیچینگ چه تفاوتی دارد؟
به نظر می رسد که سفید کردن دندان ها مشابه بلیچینگ است اما در اصل بین این دو تفاوت وجود دارد. سفید کردن دندان ها به گونه ای است که لکه های سطحی از روی دندان از بین می رود. در این روش استفاده از انواع خمیردندان ها، پولیش کردن با فشار هوا ومیکروابریژن به کار می رود.
محصولات سفید کننده ی دندان می تواند رنگ دندان های شما را با از بین بردن سطح دندان، سفید کند ولی بلیچینگ به این شکل نیست. مواد بلیچینگ، با استفاده از هیدروژن پراکسید به دندان ها سایه طبیعی می دهند.
خمیردندان‌های سفیدکننده و یا روق های سفید کننده، روشی مناسب برای حفظ درخشندگی و سفیدی دندان‌ها هستند، هرچند که نمی توانید از آنها انتظار داشته باشید که به سرعت دندان های شما را شبیه سوپر استارها کنند.
بلیچینگ رنگ دهی عمیق تری دارد و می تواند رنگ دندان های شما را به شکل طبیعی تری برگرداند. در واقع لکه‌هایی را از بین می برد که در مینای دندان نفوذ کرده اند. در این روش معمولا از هیدروژن پراکسید با غلظت ۱۵ تا ۴۳ درصد یا پراکسید کربامید، استفاده می شود. هرچه محلول قوی‌تر باشد، دندان ها سفیدتر خواهند شد. البته در صورت استفاده از درصدهای بالای پراکسید در محلول سفیدکننده، باید محلول را به میزان کمتری روی دندان‌ها گذاشت. اگر مواد سفید کننده مدت زمان زیادی روی دندان قرار گیرد، باعث دهیدراته شدن دندان‌ها شده و حساسیت آن ‌ها را افزایش خواهد داد. به طور کلی بلیچینگ دندان باعث ایجاد حساسیت موقت در دندان‌ها خواهد شد و برای افراد مبتلا به حساسیت دندانی روش مناسبی نیست.
به طور کلی پراکسیدهای فعال ملکول های اکسیژن را آزاد می کنند تا به شکستگی های میکروی مینای دندان وارد شده و رنگدانه های رنگی را بریزد.
برای طولانی شدن اثر بلیچینگ، دکتر کیت های سفید کننده ی خانگی را به شما پیشنهاد خواهد داد که با استفاده از آن می توانید در خانه به سفید کردن دندان های خود بپردازید.