روش ساخت و جاگذاری لمینت دندان و مراقب های لازم

روند ساخت و جاگذاری لمینیت دندانی شامل مراحل مختلفی است:

گام اول: در یک جلسه، فرآیندهای آماده سازی مورد نیاز بر روی دندان ها با دقت بالا انجام می شود که با دقت میلی متر اندازه گیری می شود.
گام دوم: در همان جلسه، دندانپزشک شما یک قالب از هر دو فک بالا و پایین تهیه می کند. (حتی اگر انجام لمینیت فقط برای یک فک باشد).
بقیه فرآیند جاگذاری لمینیت به یک هفته بعد موکول می شود.
در همین حال، قالب ها به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شود. سپس ورقه های نازک سرامیکی در آزمایشگاه ساخته می شود، در کوره و یا بر روی بلوک های پرسلن قرار می گیرند تا تراشیده شده و به زیبایی، درخشش و شفافیتی شبیه به مینای دندان بگیرند.
در جلسه دوم،ورقه های لمینیت روی دندان ها قرار می گیرند و توسط رزین Soman با یک اتصال بسیار قوی، روی سطح دندان ها پیوست می شوند.
در صورت انجام شدن درست تمام مراحل، ورقه های لمینیت با دندان ها یکپارچه می شوند، هیچ شکاف یا نابرابری وجود ندارد و شما می توانید از نخ برای تمیز کردن آنها، مانند دندان های طبیعی استفاده کنید.
بدیهی است که برای ساخت چهره و ظاهر طبیعی و حفاظت از سلامت بافتها، دقت و مهارت دندانپزشک و همکاری آزمایشگاه متخصص ضروری است و همچنین استفاده صحیح از مواد مناسب بسیار موثر و ارزشمند است.


نگهداری و مراقبت از لمینیت دندان

نگهداری لمینیت دندان بسیار ساده است و باید آنها را مانند دندان های اصلی خود، نگاه داشت. با استفاده از مسواک زدن معمولی و نخ دندان و بهداشت دهان و دندان، از آن ها مراقبت کنید. معمولا دندانپزشک به شما پیشنهاد می کند تا از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید تا از ساییدگی دندان ها جلوگیری شود. شما باید یک هفته پس از نصب لمینیت به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا عملکرد لمینیت و واکنش دهان به وجود لمینیت را بررسی کنید. حتی شاید مشکلی با لمینیت ها نداشته باشید، اما بعد از یک هفته، برای اطمینان از سلامت دهان و دندان به دندانپزشک مراجعه کنید.
اگر عادت های بدی مثل ساییدن دندان ها یا به اصطلاح دندان قروچه دارید، دندان پزشک به شما توصیه می کند تا محافظ دندان برای محافظت از دندان هایتان در حین خواب استفاده کنید.
همچنین باید به طور دائم به دکتر مراجعه کنید، زیرا لمینیت ها باید توسط خمیر مخصوص ضد سایشی، صیقل داده شوند. دندانپزشک باید به طور مرتب در فاصله های زمانی کوتاهی دندان هایتان را بررسی کند، بنابراین می تواند هر علامت کوچکی از خراب شدن را پیدا کند.

لیست سایر مقالات دندانپزشکی دکتر کیخا