آيا لمنیت به دندان ها آسیب می زند؟

لمینت سرامیکی معروف به ونیر سرامیکی، یک قشر نازک است که بنا بر نیاز هر فرد طراحی می شود. این پوسته به سطح جلوی دندان متصل شده تارنگ، شکل، اندازه یا طول دندان ها را تغییر دهید و در نهایت باعث ایجاد تغییر در ظاهر دندان ها شود.
لمینت ها از چند لایه ی سرامیکی ساخته شده و جایگزین مینای دندان طبیعی و لایه ای چسبناک می شوند.
برخلاف ادارک عمومی، در ساخت لمینیت سرامیکى، نیازی نیست که دندان ها از بین برود و در صورت انتخاب روش مناسب توسط دندان پزشک خاص، فقط نیاز به آماده سازی برای اتصال لمنیت، بدون آسیب رساندان به دندان های طبیعی است.
در کنار جنبه ی زیبایی، عملکرد صحیح آن نیز بسیار مهم است. همچنین اتصال درست آن ضروری است. دندان پزشک پس از نصب، رزین هایی را که حساسیت به نور دارند استفاده می کند تا پس از نصب با تاباش پرتوهای ویژه، لمینت محکم شود.

حال سوالی که مطرح می شود این است که آیا لمینیت به دندان های طبیعی آسیب می رساند؟

خیر، اگر دندانپزشک شما متخصص زیبایی باشد و همچنین تجربه کافی داشته باشد، دندان های طبیعی شما آسیبی نخواهند دید. دندانپزشک از شما می خواهد که از فک و دهان عکس بگیرید و بررسی می کند که آیا لمینیت برای شما مناسب است یا نه. اگر دندان پزشک تشخیص دهد که لمینت برای شما مناسب نیست، گزینه های دیگری مثل ونیر کامپوزیت، باندینگ، ارتودنسی، سفید کردن و یا فقط تراشیدن دندان ها پیشنهاد می شود.
شما باید اطلاعات کافی در مورد همه گزینه ها داشته باشید تا بتوانید بهترین راه را انتخاب کنید.

مزایای استفاده از لمینیت دندان

از آنجایی که لمینت برای هر کسی همانند دندان اصلی خود و به طور جداگانه ساخته می شود، بنابراین تشخیص تفاوت لمینت و دندان طبیعی تقریبا غیر ممکن است. برخلاف دندان های طبیعی، لمینت ها به دلیل اینکه از موادی با تکنولوژی بالا ساخته شده اند در مقابل لکه های چای و قهوه و دود سیگار مقاوم هستند.
لمینت ها می توانند سفیدترین حالت را برای تیره ترین دندان ها که حتی در برابر دیگر فرآیند های سفید سازی مقاوم بوده اند را ایجاد کنند.

معایب لمینت دندان

ساخت لمینت ها زمان زیادی می برد و حداقل یک هفته نصب آن تاخیر خواهد داشت.
اگر لمینت ها به درستی اتصال یابند و عوامل تخریب دندان نیز محدود شده یا نابود شوند، می تواند از آن مانند دندان طبیعی استفاده کند. البته به این نکته توجه داشته باشید که با وجود استحکام بالا، ممکن است گاهی شکننده باشند.
مراقبت های مانند جلوگیری از فشار زیاد بر روی دندان باید در مورد لمینیت نیز رعایت شود. به عنوان مثال، خوردن ناخن، یخ یا باز کردن شیشه های نوشیدنی آسیب زننده است.

لیست سایر مقالات ایمپلنت دندانپزشکی دکتر کیخا